З 01.07.2019 року є суттєві відмінності між тарифами на електроенергію для споживачів-фізичних осіб та юридичних. В новій моделі ринку саме фіз особи захищені державою. НКРЕКП разом з Урядом встановили механізм, завдяки якому постачальники мають поставляти електричну енергію населенню за тарифами, що діяли в Україні до прийняття нової концепції ціноутворення на е/е (незважаючи на те, що такі тарифи є нижчими собівартості).
Для юридичних осіб тепер діють ринкові механізми, а ціна залежить від декількох факторів: обсягів споживання, графіків оплати та платіжної дисципліни, графіку споживання протягом доби. Замовлені споживачем обсяги електроенергії постачальник купує на оптовому ринку. В загальному випадку ринок двосторонніх договорів використовується для закупівлі базових обсягів електроенергії на довгостроковий термін (на місяць чи більше). Вартість закупленої у цьому сегменті електроенергії визначається договором між покупцем та продавцем з деяким урахуванням прогнозу цін у інших ринкових сегментах.
Для бізнесу є актуальним питання вибору оптимальної моделі закупівлі електроенергії, а отже й пошуку оптимальної ціни. Оптовий ринок електроенергії в Україні складається з декількох сегментів:
- Ринок «на добу наперед» (РДН),
- Ринок двосторонніх договорів (РДД),
- Балансуючий ринок (БР),
- Роздрібний ринок (РР)
Принципи формування ціни та підхід до визначення тарифу у цих сегментах мають відмінності.
Як формується вартість електроенергії для підприємців
Сьогодні більше 75% угод відбувається на ринку двосторонніх договорів, адже торгівля електроенергією на РДД для представників приватного бізнесу є найвигіднішим варіантом отримання товару. Діяльність такого сегменту забезпечує Українська енергетична біржа. Платформа отримала першочергове право на організацію та проведення торгівлі енергоресурсами (зокрема електроенергією) на ринку двосторонніх договорів. Майданчик УЕБ гарантує можливість рівного доступу всіх учасників до ринку, забезпечує прозорі умови для справедливого ціноутворення, визначає і дотримується принципів вільної конкуренції.
Система УЕБ забезпечує конкурентні та прозорі умови торгівлі, що прямо пропорційно впливає на справедливе формування ринкової ціни на електроенергію. Вартість електроенергії для підприємців формується на електронних аукціонах. Про принципи формування вартсті та особливості проведення торгів можна дізнатися за посиланням https://www.ueex.com.ua/presscenter/news/elektroenergiya-dlya-pidpriemtsiv-tarifi-ta-vartist/
Самостійна закупівля електроенергії у ринкових сегментах здійснюється в рамках РДД. З огляду на ринкову вартість електроенергії на торговій платформі УЕБ учасниками укладається прямий договір із виробником електроенергії (з реєстрацією договірних обсягів у ОСП). Ціни, що склалися за результатами торгів на УЕБ, вважаються релевантними та використовуються для визначення актуальних ринкових рівнів цін.
Щоб дізнатися більше — підписуйтесь на телеграм канал УЕБ.