Повна сесійна зала, переповнені коридори ратуші та чималий натовп на вулиці – стільки медиків та педагогів прийшли на сесію Дрогобицької міської ради з вимогами про отримання зарплати
Сьогодні Дрогобицька міська рада буквально “тріщала по швах”. Її вщерть заповнили працівники медичних установ міста та педагоги профтехучилищ. Люди прийшли до влади з радикальними, хоч і не зовсім обгрунтованими, вимогами: “Віддайте наші гроші!”
Йшлося про зарплатню, яку працівники не отримують через відсутність фінансування. Того, яке раніше відбувалось з державного бюджету. Сьогодні ж, утримання ПТУ переклали на плечі місцевих рад. А медицину фінансують субвенційно, – перераховуючи кошти виключно з розрахунку на кількість населення.
В зв’язку з цим ситуація в місті стала просто плачевною. “В Дрогобичі лікується близько 36% населення району, представників сусідніх міст. Держава повертає кошти у вигляді субвенцій лише на населення міста” – зазначила начальник фінансового управління Дрогобицької міської ради Оксана Савран. Люди з району в місті лікуються, та ні районна рада, ні сусідні міста за них кошти перераховувати не хочуть.
Однак, медики прийшли на сесію зовсім не за виясненнями того, хто правий, а хто винуватий. Більшість йшла до міськради з твердим переконанням того, що саме влада міста та її очільник Тарас Кучма винні в тому, що їм не видають зарплатню. Тому в адресу владних мужів міста летіли грубі звинувачення та заклики “геть!” та “ганьба!”. Люди не чули слів, їх цікавили виключно їхні гроші.
Перед присутніми виступив очільник медичної галузі міста Андрій Шевкенич. Однак замість врегулювати ситуацію та адекватно пояснити, в чому причина її патовості, депутат взявся апелювати тим, що він єдиний не голосував затвердження бюджету. “Я ще тоді заявляв, що нам бракуватиме коштів на медицину і їх потрібно буде брати з бюджету розвитку”. Однак бажання головного медика виглядати в очах присутніх “білим та пухнастим”, лише підлило масла у вогонь і аж ніяк не заспокоїло протестувальників.
Кучма, не приховуючи ноти розчарування в голосі після почутих звинувачень від колег-медиків, заявив про те, що робить все, від нього залежне. “В рамках оптимізації, в нас мали б скоротити понад 500 ліжкомісць. Того хотіла держава. Ми на це не пішли. Ви повинні зрозуміти, що нашої вини у відсутності фінансування немає. Ми зараз забираємо залишки з бюджету розвитку, де пішло перевиконання, і скеровуємо їх вам. Хоч це мали б бути гроші на розвиток міста…” – зазначив міський голова.
Сьогодні медикам таки перерахували кошти. Бюджет розвитку міста збіднів на 4, 2 мільйони гривень заради підтримки медиків. Цих коштів вистачить якраз на те, щоб повністю закрити заборгованість по зарплатах за травень та частину червня. Що буде далі? Поки говорити важко, адже загалом, для повноцінного фінансування медицині міста бракує 38 (!) мільйонів.
Однак, питанням медиків складнощі сьогоднішньої сесії не обмежились. Покинувши сесійну залу, лікарі залишили в ній представників профтехучилищ. Останні, правда, вели себе значно стриманіше та толерантніше. Був діалог, сторони чули одна одну та заявили про готовність спільно вимагати належного фінансування від уряду.
Училищам рада також була змушена вкотре “підкинути” грошей, хоч і зізналась “бюджет не безрозмірний”. Депутати ж, в свою чергу, спрогнозували вирішення цієї проблеми аж … до серпневої сесії, коли питання зарплат педагогам, перед початком навчального року, знову стане “ребром”.
Щоб повністю забезпечувати профтехосвіту, місту треба понад 10 мільйонів. Враховуючи ще “медичні мільйони”, – це непідйомні для Дрогобича суми. Навіть зараз, при перевиконанні бюджету і лише частковому перерахунку коштів медикам та педагогам, міський “гаманець” відчутно збіднів.
Забирати з бюджету кошти надалі означатиме “видирати” їх з об’єктів, роботи по яких вже відкриті, чи стали перехідними. Або ж означатиме втрату тих мікропроектів, де закладені кошти співфінансування і де можна зробити багато кричущих для міста проблем з левовою долею обласного фінансування.
Поки Дрогобицька міська рада вимушена розриватись в сумнівах: або вкладати в розвиток міста, або дати людям гроші на їжу. Сьогодні чаша терезів переважила в бік останніх. Однак надалі міська рада подаватиме колективні звернення до Верховної Ради та уряду з вимогами врегулювати ситуацію з фінансуванням цих закладів. Тим паче, що серед вихідців регіону віднедавна є заступник міністра охорони здоров’я Роман Ілик.
Звернення до голови ВР Парубія депутати проголосували вже сьогодні. Люди ж обіцяють підкріпити ці дії страйками у столиці, куди вже найближчими днями вирушать.
Ніна ФЕДЬКО