новини дрогобича - політика11 квітня у сесійній залі Дрогобицької ратуші відбулася зустріч Олега Рибачука з молоддю та громадянами міста Дрогобича

Олег Рибачук — відомий, в Україні і світі, політик та громадський діяч. Організатор зустрічі — відділ сім’ї, молоді та спорту Дрогобицької міської ради. Модератор зустрічі — Зеновій Квасній. Жвава дискусія, актуальні питання, цікава та необхідна інформація — формат 2,5 годинної зустрічі вечора п’ятниці.

Розпочав свою промову Олег Рибачук з того, як він перший раз потрапив у місто Трускавець з демонстрацією фільму про Януковича та Межигір’я і про те, який інцидент з ними трапився у Народному домі — замінування будівлі. Щодо Дрогобича, то у місто пан Олег завітав перший раз з Рухом «Чесно». А далі розмова була про переформатування країни, події сьогодення, роль «Майдану», молоді та суспільства, позачергові вибори президента та про інше.

«Відбувається процес народження нації. Наступний період нам доведеться нелегко, оскільки нас чекає багато змін: проведення виборів президента, а потім потрібно змінити парламент,» — зазначив О.Рибачук.

Економічна ситуація країни сьогодні залежить від зовнішніх чинників. Перший транш від МВФ відбудеться до президентських виборів. На місяць травень прогнозується спад курсу долара. Країна практично не має загрози дефолту. Допоки запланована зустріч представників Росії, ЄС та США, то брутального нападу, на думку гостя, російських військ на Україну не буде.

Актуальні теми сьогодення — міжнародна політика, Європейська інтеграція, Євроатлантична інтеграція. «Реанімаційний пакет реформ» — пропозиція новій владі від активних молодіжних та громадських організацій, які активно працювали на «Майдані». Відбувається зупинення активістами швидкого, нахабного і відвертого переобрання суддів. Суд має бути чесним, судді — пролюстрованими. Суспільство є контролем влади і система є діючою. Коли на «Майдані» політики говорили тільки про переговори і не відбувалося жодних реальних змін та дій на зміни, то з виступу сотника розпочалася реальна зміна — повалення режиму. Тому можна говорити, що сьогодні суспільство є більш активним, ніж політики. Активісти добиваються прозорості влади та доступу до публічної інформації, прозорих державних закупівель. Потрібно працювати на знищення схем, за якими звикли працювати політики. Якщо суспільство буде активним, то схеми будуть знищені. Молодь — це рушійна сила сьогодення, яка довела, що за останні 23 роки молодь, справді, стала політично активною. Це дає надію на те, що Україна буде іншою. Студентство розробляє мережу для зміни системи, а не облич у політиці. «Майдани» 2004 і 2013 мають суттєву різницю. У 2004 році політики звільнили країну від режиму Кучми, а на теперішньому «Майдані» політики продемонстрували свою безсилість і відсутність лідерських якостей, і народ це прекрасно розуміє.

Щодо «Правого сектору», то, на думку Олега Рибачука, важко сьогодні відрізнити що є «Правий сектор», а що є «під Правий сектор», оскільки багато незрозумілих речей відбувається. Але зрозуміло, що «Правий сектор» пішов «правіше», аніж «Свобода» свого часу. З аналізів ситуації виходить так, що дуже часто те, що роблять українські «праві», сприяє Кремлю в поясненні агресії до росіян, проблеми півдня і сходу України. Кадри, які демонструють дії «правих» є небезпечними, оскільки відзняті матеріали є основою для маніпуляцій осіб налаштованих проти України. І потрібно усвідомлювати, що коли йдеш у політику, то маєш розуміти, що якщо ти любиш Україну, і ти, начебто, для України щось робиш, то це не означає, що ти робиш для України щось правильне. Поки що «Правий сектор» себе як політики не проявили. Українським правим силам потрібно бути обережними у стосунках з правими силами Європи. Перед «Правим сектором» у політичній площині буде багато викликів.

Щодо затримання та судових процесів проти осіб, представників влади, які сприяли режиму Януковича та уповільнення цих процесів теперішньою владою. Розчарування не може бути, бо багато викликів ще попереду. Влада зараз є тимчасовою. Не все так просто, щоб усе змінити одразу. Для реальних змін потрібні підготовлені, незаплямовані, порядні та кваліфіковані люди. Сьогодні важливо і необхідно провести інформаційну роботу на сході та півдні країни. Потрібно працювати зі суспільством і відпрацьовувати механізми для реформування країни.

Щодо люстрації, то першочергово потрібно провести люстрацію суддів, а політична люстрація — це вибори. Зараз потрібно змінювати закони і доцільно використовувати залучені кошти із-за кордону. Суспільство повинне діяти для того, щоб не сприйматися політиками як біомаса.

Про перебування у системі. Система ламає, — або ти дієш за правилами системи, або система тебе викидає. Більшість тих, хто до сьогоднішнього часу протримався у системі довгий період, на думку пана Олега, то ці політики є тими «коліщатками», які знають як прокрутитися, де, і в який час. Тобто угодні системі залишаються у ній, тільки змінюють посади. Тому сьогодні важливо звертати увагу на декларації чиновників. Зараз влада у цьому плані слабка, а преса — вільна, тому, коли піднімається хвиля проти когось, то на цьому може закінчитися його кар’єра. На виборах президента сьогодні звертатимуть більше увагу не на гроші, гасла і подібні речі, а на дієвість, професійність та чесність.

Багато розмов було про кандидатів у президенти. Загалом найсильнішими фігурами на сьогоднішній день, згідно з соціологією, є Порошенко та Тимошенко.

На наступні вибори до Верховної Ради будуть представлені нові партії, нові проекти, де нема лідера, де структура і правила є принципово відмінними від сучасних партій.

Олег Рибачк прогнозує, що у нас буде парламентсько-президентська республіка і боротьба буде більшою на виборах до Парламенту.

Щодо «Майдану». Є варіант зробити з «Майдану» «Вільний університет», заслуховувати звіти політиків, потрібно «Майдан» переформатовувати. Це місце сакральне і його можна зробити як Пантеон героїв. Сьогодні залишився принцип «Майдану» — громада масовістю здатна вирішувати проблеми. Політики мають брати приклад з активності громади і швидко реагувати. «Майдан» не має бути суб’єктом політики, партією чи чимось іншим. Головне — це принципи «Майдану».

Армія і Крим. Армія має бути реорганізованою і професійною, компактною з резервом. Щодо Криму, то ситуація непроста. Для Путіна початок прямих військових дій буде кінцем. Санкції необхідні. Для Росії ситуація з Кримом — це серйозний удар по економіці і фінансах. Крим залишається українським.

Щодо місцевого самоврядування, то потрібне вдосконалення законів, але більше повноважень мають бути на місцях.

Сьогодні, з вибором Європейської інтеграції, необхідно провести люстрацію, необхідна судова реформа та зміна законів про місцеве самоврядування.

Для українського суспільства, як такого, що стало на шлях переформатування необхідно відпрацювати механізм контрою за владою. Потрібні партії нового формату — без лідерів і спонсорів, і цей механізм теж необхідно відпрацьовувати. Потрібно стежити за деклараціями політиків і приділяти цьому значну увагу. Голосування у парламенті теж має бути на контролі у суспільства. Україні необхідне «суспільне мовлення» — громадське телебачення, яке не буде упередженим.

На завершення зустріч Олег Рибачук побажав присутнім у залі бути активними, а молоді — попри активність, брати участь у голосуванні на виборах та політичних процесах країни.