солевиварювальний заводДепутати ДМР звернулися до Фонду державного майна України з проханням передати Дрогобицький солевиварювальний завод у довгострокову оренду міськраді

На черговому засіданні сесії Дрогобицької міської ради у четвер,

29 листопада, депутатським корпусом було прийнято рішення звернутися до в.о. Голови Фонду державного майна України Віталія Трубара щодо передачі майнового комплексу ДП «Дрогобицький солевиварювальний завод» у довгострокову оренду Дрогобицькій міській раді, передає ДНК.

«Дрогобицька міська рада звертається до Вас від імені всієї громади древнього міста Дрогобича, яке у 2016 році відзначило 925- ий ювілей.

Приводом нашого звернення є питання збереження та створення можливостей для нового розвитку одного із найстаріших підприємств України ДП «Солевиварювальний Дрогобицький завод» (код ЄДРПОУ – 38831368), офіційною датою заснування якого вважається 1250 р.», — розпочинається текст звернення.

Також депутати зазначають, що дрогобичани розглядають підприємство як невід’ємний для ідентичності міста об’єкт та боляче реагують на будь-які повідомлення про можливість приватизації солевиварювального заводу.

Відтак, відповідно до тексту звернення: «Впродовж червня-вересня 2018 р. ініціативна група мешканців міста спільно з представниками Дрогобицької міської ради, Дрогобицького сільзаводу, археологами та архітекторами працювали над створенням концепції розвитку території.

Відповідно до концепції на території солеварні має бути збережене виробництво солі за давньою технологією (з подальшим внесенням її до списку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО), на території також мали б діяти музей солеваріння та культурно-мистецький центр. Територія солеварні мала б стати осередком креативного підприємництва, згуртувавши навколо себе творчих людей. Також підприємство мало б розвивати рекреаційну та бальнеологічну функції.

Схожі проекти нового використання солевидобувних підприємств вже є у Польщі, Німеччині та Великобританії».

«Враховуючи думку громади міста, майже тисячолітню роль підприємства у розвитку Дрогобича, відсутність стратегічного значення для держави (через обмежені можливості у нарощенні видобутку солі) та перспективний потенційний вплив на розвиток економіки міста у сферах туризму та культурних індустрій, Дрогобицька міська рада звертається до Вас із переконливим проханням передати майновий комплекс підприємства ДП «Солевиварювальний дрогобицький завод» у довгострокову оренду Дрогобицькій міській раді. Для оренди майнового комплексу буде створено окреме комунальне підприємство, яке зберігатиме виробництво за давньою технологією та розвиватиме територію сільзаводу у туристичному, культурному та рекреаційному напрямках», — звертаються до в.о. Голови Фонду державного майна України Віталія Трубара депутати Дрогобицької міської ради.

Повний текст звернення

Дрогобицька міська рада звертається до Вас від імені всієї громади древнього міста Дрогобича, яке у 2016 році відзначило 925- ий ювілей. .

Приводом нашого звернення є питання збереження та створення можливостей для нового розвитку одного із найстаріших підприємств України ДП «Солевиварювальний Дрогобицький завод» (код ЄДРПОУ – 38831368), офіційною датою заснування якого вважається 1250 р.

Солеваріння здавна було економічною основою розвитку Дрогобича та стало промислом завдяки якому виникло місто. На сьогодні Дрогобицький солевиварювальний завод є одним із небагатьох підприємств у світі, що використовує давню технологію видобування солі шляхом виварювання. Територія підприємства зберегла основні будівлі та планувальну структуру, що сформувались протягом кінця XIX-початку ХХ ст. На території підприємства розташовано 9 пам’яток культури місцевого значення. На жаль, стан 7 з них є незадовільним або аварійним.

Довкола заводу побудовані три найдавніші дерев’яні міські церкви: Святого Юра, Воздвиження Чесного Хреста і Святої Параскеви П’ятниці. Перша із церков є пам’яткою ЮНЕСКО, друга – пам’яткою культури національного значення, а третя – місцевого значення. Таке скупчення трьох сакральних об’єктів засвідчувало концентрацію давнього населення міста навколо промислового центру. Вся територія сільзаводу знаходиться в межах охоронних зон церкви св. Юра та церкви Воздвиження Чесного Хреста. Тому будь-яке нове будівництво тут суворо регламентоване Законом України «Про охорону культурної спадщини».

Діюче Державне підприємство «Солевиварювальний Дрогобицький завод» прибуткове, однак потребує інвестицій, так як основні фонди та виробничі потужності зношені на 65-70%.

Громада нашого міста розглядає розвиток території солевиварювального заводу з діючим підприємством і двома дерев’яними церквами Святого Юра і Воздвиження Чесного Хреста як єдиний унікальний комплекс давнього передмістя Дрогобича «Зваричі».

Протягом червня-вересня 2018 р. ініціативна група мешканців міста спільно з представниками Дрогобицької міської ради, Дрогобицького сільзаводу, археологами та архітекторами працювали над створенням концепції розвитку території.

Відповідно до концепції на території солеварні має бути збережене виробництво солі за давньою технологією (з подальшим внесенням її до списку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО), на території також мали б діяти музей солеваріння та культурно-мистецький центр. Територія солеварні мала б стати осередком креативного підприємництва, згуртувавши навколо себе творчих людей. Також підприємство мало б розвивати рекреаційну та бальнеологічну функції.

Схожі проекти нового використання солевидобувних підприємств вже є у Польщі, Німеччині та Великобританії.

Збереження та розвиток підприємства є тим невикористаним потенціалом Дрогобича у сферах туризму та культурних індустрій, що можуть дати нове життя місту після занепаду промисловості.

Дрогобичани розглядають підприємство як невід’ємний для ідентичності міста об’єкт та боляче реагують на будь-які повідомлення про можливість приватизації солевиварювального заводу.

Враховуючи думку громади міста, майже тисячолітню роль підприємства у розвитку Дрогобича, відсутність стратегічного значення для держави (через обмежені можливості у нарощенні видобутку солі) та перспективний потенційний вплив на розвиток економіки міста у сферах туризму та культурних індустрій, Дрогобицька міська рада звертається до Вас із переконливим проханням передати майновий комплекс підприємства ДП «Солевиварювальний дрогобицький завод» у довгострокову оренду Дрогобицькій міській раді. Для оренди майнового комплексу буде створено окреме комунальне підприємство, яке зберігатиме виробництво за давньою технологією та розвиватиме територію сільзаводу у туристичному, культурному та рекреаційному напрямках.

Прийнято на засіданні ХLІІ сесії Дрогобицької міської ради 29 листопада 2018 року.