Проща у ДрогобичіУ суботу, 11 лютого, у Дрогобичі відбулася проща монашества Української греко-католицької церкви. Про це повідомив власкор IA ZIK

На прощу прибуло близько 300 богопосвячених осіб, щоб пройти хресним шляхом стопами блаженних священомучеників Северіяна, Якима та Віталія, ієромонахів дрогобицьких, які служили у Дрогобичі в храмі Пресвятої Трійці та понесли мученицьку смерть за вірність Христові та святій церкві, щоб пережити в певний спосіб той духовний скарб, який вони нам залишили, зокрема, для наших богопосвячених осіб, – зазначив під час проповіді глава УГКЦ Святослав (Шевчук).

«Ми починаємо духовну мандрівку Божественною літургією у цьому храмі, який для них перетворився тоді на Гетсиманський сад. Мабуть тут вони, стоячи перед Божим обличчям, молилися до Господа. І тут, у монастирському храмі, нечестивці наклали на них руки і повели на страждання», – зазначив проповідник.

«Важко собі уявити, що вони тоді переживали, коли йшли за Христом до кінця. У цю хвилину руйнується все те, що пов’язує наше релігійне життя із зовнішніми проявами», – сказав блаженніший Святослав. За його словами, Дрогобицькі мученики сягнули вершини досконалості. Їх смерть явила справжню, божественну любов, якою вони полюбили до кінця.

«На тілі одного з них мучителі вирізали хрест, той самий хрест, який вони колись носили ззовні на своєму монашому габіті, той хрест виявив до кінця внутрішній світ, який вони носили у собі», – наголосив блаженніший Святослав.

Глава УГКЦ закликав богопосвячених осіб плекати не те, що зовнішнє, бо воно промине, але дар Духа Святого, на основі якого зродилось монаше покликання.

Після богослуження учасники прощі, несучи ікони та мощі новомучеників, процесійно вирушили до храму святих апостолів Петра і Павла Василіанського монастиря, де відбувся молебен до новомучеників.

Відтак, богопосвячені особи прибули до меморіалу «Тюрма на Стрийській». Блаженніший Святослав відслужив панахиду за невинно убієнних. Паломники всеукраїнської прощі монашества УГКЦ на чолі з главою УГКЦ блаженним Святославом віддали данину пам’яті мученикам Української греко-католицької церкви та тисячам українців, страчених «визволителями»-комуністами у дрогобицькій внутрішній тюрмі НКВС у 1939-41 роках.

Прочани з церков, монастирів усіх куточків України вперше відвідали музей меморіалу, побачили колишні тюремну камеру та кухню, посеред якої – 32-метрова криниця-могила, куди кати скидали закатованих, а іноді іще живих «ворогів народу», заливаючи їх каустичною содою; побачили величезний чавунний котел, у якому, за свідченнями очевидців, в’язням варили юшку. Саме в цьому котлі очевидець тих страшних подій Тадей Гутникевич бачив людські нігті і фаланги пальців…

Стенди зі світлинами розкопок, копіями дозвільних документів, «знаряддя праці» енкаведистів, особисті речі жертв, фотографії із світлими, красивими, молодими обличчями галицьких інтелігентів, яких знищила радянська тоталітарна система… Про все це слухали старшого наукового працівника музею «Дрогобиччина» Марію Головкевич і з великим зацікавленням роздивлялись паломники.

Завершилась проща монашества УГКЦ конференцією в міському Народному домі ім. І. Франка.

Голова комісії УГКЦ у справах монашества владика Михаїл (Бубній), відкриваючи конференцію, закликав монахів бути ідентичними у своєму служінні, щоб не втратили дару Духа Святого.

«І повірте, що на південних теренах України, де мене Господь поставив провадити церкву, де є невеличкі, але такі живі спільноти, цю ласку Духа Святого я по-особливому відчуваю, по-особливому її переживаю», – сказав владика Михаїл і побажав монахам і монахиням, щоб їх серця були відкритими на ласку Духа Святого, щоб заглиблювались глибоко в Святе Писання, ішли дорогою свого покликання, але автентично, бо зараз є дуже велика небезпека і секуляризму, і матеріалізму.

«Зараз світ противиться стражданню, а ще більше противиться терпінню і пропонує молоді щось інше, а монастир пропонує жертву – пожертвувати своє життя на служіння Богові і ближньому, – зазначив проповідник. – Тому, коли ми будемо автентичні у своєму служінні, у своєму богопосвяченому житті, тоді наш приклад потягатиме молодих осіб – юнаків і дівчат – до такого служіння, так само як і кожен з нас пішов за прикладом когось особливого».

Темі соціального служіння богопосвячених осіб присвятив свій виступ єпископ-помічник Львівської архієпархії владика Володимир Груца. Відбувся обмін думками щодо актуальності соціального служіння у наш час.