ЕкодімВстановлено нові зелені тарифи на електроенергію, яку може виробляти та продавати населення

Дещо раніше набув чинності закон, яким дозволено приватним домогосподарствам, обладнаним сонячними і вітровими енергогенерувальними установками, продавати надлишки електроенергії без ліцензії.

Днями НКРЕКП встановила вартість такої електроенергії аж до 2030 року. Наскільки привабливі тарифи? Чи спонукатимуть вони населення активніше монтувати вдома такі установки?

Наступні 15 років зелені тарифи будуть тільки зменшуватися, – каже Олексій Хабатюк, директор Фонду цільових екологічних інвестицій.

Наприклад, якщо домогосподарство встановить сонячну установку до кінця цього року, то зможе продавати електроенергію по 489,77 коп./ кВт-год. (без ПДВ), а якщо у 2025 – 2029 році – по 354,16 коп./кВт-год. (без ПДВ). Те саме і з вітроустановками. До кінця грудня 2019 року тариф для домогосподарств, які встановлять власні вітряки, становитиме 284,38 коп./кВт-год. (без ПДВ), а з січня 2025- го по 31 грудня 2029 року – 227,77 коп./кВт-год. (без ПДВ).

Чи багато домогосподарств сьогодні продають зелену електроенергію?

Таких, що підпадають під дію цього закону, – трохи більш як 200 по всій країні. Усі встановлені установки – сонячні, жодної вітрової нема. Вартість сонячної установки потужністю 30 кВт на сьогодні становить 33 – 35 тисяч євро, її окупність – шість-сім років. Але є декілька причин, які стримують населення від того, щоб їх встановлювати. По-перше, в основної маси громадян недостатній рівень доходів, щоб за власні кошти придбати таку установку. По-друге, немає доступу до довготривалих і дешевих позик. Ставки кредитів для споживчих потреб – 25% і більше, тобто всю економію з’їдає кредит. Третій момент – в інших країнах сонячні установки ставлять для того, щоб не тільки продавати електроенергію в мережу й отримувати за це кошти, а щоб скоротити власне споживання і витрати на купівлю світла. Але якщо в Європі електроенергія, яку споживає населення, дорога, то в нас відносно дешева. Наприклад, у Німеччині електроенергія коштує близько 30 євро-центів за 1 кВт-год., в Україні – 2 – 3 євроценти.

Скільки можна заро¬бити, продаючи електро¬енергію з відновлюваних джерел?

Домогосподарство може продавати весь місячний надлишок електроенергії. Сонячна станція потужністю 30 кВт у літній місяць може згенерувати до 6000 кВт-год., а споживання становить 300 – 500 кВт-год. Тобто 5500 — 5700 кВт год. можна легко продати за поки що чинним тарифом 4,89 грн./кВт- год. Неважко порахувати, що в літні місяці власник сонячної установки може заробити 26 – 27 тисяч гривень.

Чому зеленим тарифам прописали поступове зниження?

Найперше, щоб стимулювати населення до придбання таких установок. Адже чим швидше її встановите, тим за привабливішою ціною можна буде продавати електроенергію. Та й обладнання сонячних електростанцій дешевіє.

Що повинен зробити господар сонячної чи вітрової установки, щоб обленерго погодилося в нього купувати надлишкову зелену електроенергію?

Тут є два моменти. Коли установка має достатню потужність (ЗО кВт), то господар її просто монтує і звертається до обленерго з відповідною заявою. Якщо немає достатньої потужності, то також треба звернутися до обленерго, щоб збільшити її. Наприклад, ви хочете зробити установку потужністю 30 кВт, а у вас лише 5 кВт. Пишете заяву в обленерго, якщо є технічна можливість, воно її задовольняє. Звичайно, не безплатно. За кожен кіловат дозволеної потужності треба буде доплатити в середньому 1000 гривень.
Треба встановити також лічильник, який рахує не тільки спожиту електроенергію, а й згенеровану. Далі – підписати договір купівлі-продажу електроенергії, згідно з яким господар фактично стає її продавцем. Відповідно до договору, обленерго оплачує обсяг електроенергії, яку ви продали, за встановленими зеленими тарифами.

Леся ЯСИНЧУК