Складено унікальну карту неофіційних зв’язків в українській політиці
Це тільки у парламенті чи перед телекамерами наші політики чубляться. У повсякденному житті вони будують стосунки між собою по-іншому.
Ось, наприклад, вийшов Юрій Луценко на свободу і вже за кілька днів став кумом сім’ї Порошенків. Байдуже, що коли екс-міністр перебував за гратами, як кажуть, на особисту вказівку Януковича, той-таки Петро Порошенко тяжко працював в уряді, підзвітному Януковичу, — за його ж особистою протекцією.
Цей приклад наочно демонструє, яку велику силу в українській політиці часто має неофіційний інститут кумівства. Лише на перший погляд хрещення дітей справа суто релігійна. Не все так просто. Навіть словники дають таке тлумачення: “У минулому подібними зв’язками зазвичай підтверджували та зміцнювали дружні стосунки, тому слово «кум» часто використовували у значенні друг, товариш, приятель.
В українській політиці та бізнесі кумівство вже давно перетворилося в одну з головних рушійних сил. Дуже часто, коли ми дивуємося з якоїсь нелогічної поведінки окремих політиків і цілих партій, вона насправді має дуже просте пояснення: кум робить послугу кумові. І не має значення, що куми належать до різних політичних партій і діяти спільно їм забороняє партійна програма. Це все стає умовністю, коли на першому плані фігурують кумівські стосунки.
Отже, дуже часто, щоб зрозуміти, що відбувається в українській політиці, варто знати, хто ж кому с кум серед наших політиків. Але де можна почерпнути такі відомості, у якому довіднику? Ще донедавна ця інформація була таємницею за сімома замками і лише уривчасті відомості потрапляли у публічний простір.
Та днями цій великій таємниці покладено край. Відомий дослідник Сергій Руденко, вивчаючи впродовж кількох років хитросплетення неофіційних родинних зв’язків серед політиків та чиновників найвищого рангу, спромігся завершити цю непросту роботу.
— Чи важко було збирати потрібну інформацію?
У процесі роботи я часто підходив до політиків як людина, що підготувала не одну збірку досьє, і прямо питав їх, з ким у політиці вони пов’язані родинно,зокрема як куми, — каже він. — Більшість з них реагувала на це чомусь агресивно, мовляв, це «інтимна справа» і вони “не будуть виносити такі речі на публіку. Але це не стало мені на перешкоді.
— Чи справді ваше дослідження дає докази того, що кумівські зв’язки у нашій політиці неабияк впливають на сам зміст національної політики?
Впливають, однозначно. Кумівство впливає на життя всіх нас — 46-мільйонного народу. Ми ще просто навіть не готові зрозуміти, наскільки це явище масштабне і всепроникне.
Дуже часто самі політики ставляться до обряду хрещення доволі цинічно. Для багатьох з них ідеться про прагматичні інтереси у боротьбі за владу і гроші.
Але, щоб збагнути, як неприродно можуть перехрещуватися політичні інтереси та кумівські стосунки, треба перейти у площину конкретних прикладів.
Скажімо, нинішній впливовий депутат у команді Арсенія Яценюка Олександр Мартиненко («Батьківщина») і вже згадуваний Давид Жванія («Партія регіонів») є один одному кумами. І попри те, що Мартиненко нині є представником опозиційної сили, а Жванія — більшості, вони, як стверджується, зберігають і добрі особисті стосунки, і бізнес зв’язок. Іншим кумом Жванії є регіонал Андрій Деркач.
Натомість Віктор Ющенко, попри те, що Жванія хрестив його наймолодшого сина, свого часу став натхненником кримінального переслідування Жванії за підозрою в причетності до його отруєння діоксином, а також за начебто незаконно отриманий (без виходу з грузинського громадянства) український паспорт. Жванія ж звинуватив кума в тому, що той вигадав історію про отруєння, якого начебто не було. Справжня «Санта-Барбара»!
— А хто з-поміж українських політиків є, так би мовити, найбільш багатократним кумом?
Однозначно Віктор Ющенко. Я нарахував у нього такий зв’язок аж із 17-ма відомими персонами. Це Микола Палійчук, екс-голова Івано-Франківської обласної державної адміністрації, Микола Катеринчук, народний депутат і підприємець (фракція «Батьківщина»), Петро Порошенко, народний депутат і підприємець, банкір Володимир Чвалюк, Олександр Черевко, екс-голова Черкаської облдержадміністрації, Оксана Білозір, співачка й екс-міністр культури, Володимир Гришко, співак і екс-радник Президента, Оксана Хант (Мороз), власниця магазину «Санахант», Станіслав Аржевітін, колишній народний депутат, Іван Плющ, екс-голова Верховної Ради, Сергій Буряк, народний депутат і банкір, Анатолій Бурдюгов, екс-прем’єр міністр Криму, Давид Жванія, народний депутат і підприємець, Павло Науменко, екс-директор Харківського авіазаводу, Петро Міхеєв, екс-голова правління банку «Україна»… Є двоє кумів у Грузії — Михаїл Саакашвілі, президент, і Ніно Ананіашвілі, грузинська балерина. Ще трьох цікавих похресників має дружина Ющенка — Катерина. Вона, вочевидь, теж по політичній лінії чоловіка хрестила дітей Юрія Павленка, нині уповноваженого у справах дітей при президентові Януковичу, а при Ющенкові — міністра у справах дітей, молоді та спорту, так само — Олександра Третьякова, екс-парламентаря і підприємця, та Олега Рибачука, екс-голови Секретаріату Президента. Іншим відомим кумом Рибачука є Третьяков.
— Інші президенти — колишні та теперішні — не люблять бути кумами?
Ну чому ж? Другий президент просто мав менше кумів. У Кучми такий зв’язок був зі Сергієм Льовочкіним, наближеним функціонером Адміністрації Президента тоді й головою Адміністрації Президента нині, співаком Іво Бобулом і вже згадуваними за Ющенковими зв’язками Юрієм Павленком і Оксаною Хант (Мороз). Остання, до речі, встигла покумуватися і з донькою Кучми Оленою Пінчук (тоді Франчук).
— Себто, Кучма є кумом дочки соціаліста Мороза?
Не зовсім так. Оксана — віддавна знана у столичній «тусівці» особа, власниця популярного у столичних багатіїв бутика дуже коштовних речей. Політики найвищого рангу там часті покупці.
— А серед теперішних високопоставлених чільників вам вдалося встановити кумівські стосунки?
Тут я би відзначив тріумвірат кумів — Юрій Бойко, віце-прем’єрміністр, Дмитро Фірташ — співвласник компанії «РосУкрЕнерго», облгазів, хімічних і титанових підприємств, і Ганна Герман — народний депутат від Партії регіонів, у минулому заступник глави Адміністрації Президента. До речі, глава Адміністрації Президента хрестив онука Ганни Герман. Ось вам і пояснення, чому в одному з інтерв’ю вона сказала: «Я справді маю давні добрі та теплі стосунки з Сергієм Льовочкіним». Ось так, якщо нема змоги до своєї дитини хрещеним запросити, то бодай до внука!
До речі, щоб зрозуміти, чому Сергій Льовочкін так добре почувається у кріслі глави Адміністрації Президента, варто поцікавитися, хто кум у нього.
— І хто?
Сам Віктор Янукович.
— На дещо нижчих рівнях у правлячій партії кумівство теж присутнє?
Гадаю, людям, які нарікають на брак справедливості в наших судах і правоохоронних органах, може бути цікавим вивчення ланцюжка кумів у структурах, що відповідають за дотримання законності.
Наприклад, депутат-регіонал Сергій Ківалов очолює парламентський комітет з питань верховенства права та правосуддя. При цьому він же є членом Вищої ради судів і має вирішальне слово у визначенні долі кожного судді. Він теж має дуже цікавого кума. Знаєте, кого? Голову Вищої ради юстиції — Володимира Колесниченка.
А депутат-регіонал, екс-генпрокурор Святослав Піскун є кумом судді Конституційного суду, екс-засупника генпрокурора Сергія Винокурова, та ректора Національного університету податкової служби Петра Мельника. А ще його кум — Дмитро Понамарчук, у минулому прес-секретар Вячеслава Чорновола.
— До речі, а Юля Тимошенко була помічена у кумівських схемах?
Мені відомі тільки двоє кумів Юлії Тимошенко — це Наталя Ветвицька, колишня дружина Дмитра Ветвицького, соратника подружжя Тимошенків по ЄЕСУ, та, власне, сам Дмитро Ветвицький, колишній народний депутат від БЮТ.
— А як трапилось, що Віктор Медведчук має за кумів двох відомих росіян — Путіна і Медведева?
Це було, ще коли Медведчук очолював Адміністрацію Президента України, 2004 року. Путін уже був президентом, а Медведєв — ще не президентом і не прем’єром, але вже одним із найнаближеніших до Путіна діячів. Вони хрестили донечку Медведчука і телеведучої Оксани Марченко. Ясно, що з обох боків це було насамперед політичне кумівство. Медведчук у такий спосіб піднімав свою вагу в Україні, а російське керівництво отримувало надійного лобіста на Банковій.
Наразі Москва не бачить своїм кандидатом на наступних президентських виборах жодного з чинних рейтингових українських політиків. Тож не виключено, що російські куми можуть спробувати зробити ставку на українського кума — Віктора Медведчука. Якби він виграв вибори, то став би першим Президентом України, що є кумом-родичем президента Росії. Далі, як каже Віктор Федорович, додумайте самі.
— Чи зауважили в кумівських зв’язках наших молодих опозиціонерів, наприклад, Арсенія Яценюка?
Так, він кум Андрія Пишного, народного депутата, правої руки Яценюка у партії «Фронт змін». Вони товаришують ще з часів, коли разом жили у Чернівцях, де мали спільний бізнес.
— Знаю, шо частина політиків беруть за кумів не бізнесових чи політичних колег, а артистів-зірок. Хто з політиків пішов цим шляхом?
Син прем’єр-міністра, народний депутат Олексій Азаров має за кумів продюсера Тимофія Нагорного та його підопічну співачку Міку Ньютон. Нестор Шуфрич — співачку Ірину Білик, Ірина Бережна — співаків Ані Лорак і Філіпа Кірко- рова. Не відстає від депутатів із де-факто очолюваної чоловіком партії і дружина Президента Людмила Янукович. Вона кума Вадима Писарєва, художнього керівника Донецького театру опери і балету.
Депутат-«свободівець», актор Богдан Бенюк має кумами директора дитячого видавництва “А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА” Івана Малковича й актора Анатолія Хостікоєва. Але це той рідкісний випадок у політиці, коли про кон’юнктуру не йдеться — вони-бо колеги Бе- нюка по творчому цеху.
— А чи є приклади, коли куми — політики шкодували, що пов’язали один з одним долі?
Таких зруйнованих кумівських дуетів не бракує — серед донецьких це опозиціонер-по- літбіженець Михайло Пожива- нов і секретар PH БО Андрій Клюев, які породичалися, коли ще працювали на обласному рівні. А нинішній депутат-регіонал Микола Рудьковський зблизився під час студентської революції 1990 року з недавнім парламентарем-“бютівцем” Віктором Уколовим аж до того, що стали кумами; потім їхні політичні шляхи кардинально розійшлися. Ті ж Порошенко з Ющенком… Кум і бізнес-пар- тнер Павла Лазаренка Петро Кириченко взагалі дав в Америці свідчення проти свого кума, на підставі яких екс-пре- м’єрові “впаяли” тюремний термін, а самого Кириченка звільнили від відповідальності за злочини.
— Отже, ваш прогноз: чи інститут кумівства і надалі матиме незвично великий неофіційний вплив на українську політику?
Безумовно. У цьому навіть не варто сумніватися.
Андрій ГАНУС
«ЕКСПРЕС»