Юрій Дрогобич став першим відомим доктором наук з України
4 лютого минув 521 рік по смерті Юрія Дрогобича. Наш видатний земляк увійшов в історію як астроном, медик, математик, філософ і поет.
Свого часу його удостоїли титулу королівського лікаря, який надавали лише висококваліфікованим фахівцям. Юрій Дрогобич зажив великої слави у Європі.
Юрій Котермак народився у Дрогобичі близько 1450 року. Він походив з родини міщанина Михайла Доната. Котермак — ймовірно, його прізвище, принаймні так зазначено в одному з документів, а псевдонім він узяв від назви рідного міста, — розповідає Зоряна Кордуба, завідувач відділу історії музею “Дрогобиччина”. — Згодом він вступив до Краківського університету на філософський факультет. Продовжити навчання вирішив в найстарішому університеті Європи — Болонському. Тож близько 1474 року записався туди під іменем Юрія зі Львова, що в Галицькій Русі. Незабаром здобув ступінь доктора філософії і почав викладати астрономію. Крім того, далі студіював медицину.
— А як вихідцеві з Дрогобича вдалося очолити університет у Болоньї?
— Ректором університету медицини і вільних мистецтв у Болоньї його обрали за світлу голову і гострий розум. До речі, ця посада належала до найпочесніших у місті, хоч ректор очолював тоді лише корпорацію студентів. Йому належав почесний обов’язок читати лекції з медицини у святкові дні.
А ще за Юрієм Дрогобичем довічно зберігалися права громадянина Болоньї.
— Чим Юрій Дрогобич прославив наш край?
— По-перше, він увійшов в історію як перший відомий доктор наук з Русі-України. По-друге, перший серед співвітчизників видав книгу друкарським способом у Римі. Це був трактат, відомий науковцям всього світу, — «Прогностична оцінка поточного 1483 року магістра Юрія Дрогобича з Русі, доктора філософії і медицини Болонського університету”. Крім астрологічної містики, трактат містив наукові відомості з астрономії, метеорології, географії, медицини. Зокрема, у ньому точно описано річні фази Місяця, передбачено час місячних затемнень. Зроблено спробу визначення географічних координат Константинополя, Кафи, Вільна, Москви, Кракова. Дуже важливо те, що у трактаті науковець вказав, що Львів і Дрогобич належать не до Польщі, а до Русі. Це була перша у друкованій літературі спроба визначення географічної довготи міст нашої країни. Також Юрій Дрогобич дістав титул королівського лікаря, бо дуже добре знався на практичній медицині. Значення цього вченого для України, і Дрогобича зокрема, неоціненне. У світі він прославляв наш край своїм розумом, працями. Юрія Дрогобича знає вся Європа, а тому ми можемо пишатися нашим земляком.
Уляна ВІТЮК