податок на нерухомістьПільг на сплату податку з нежитлової нерухомості для фізичних осіб не передбачено

З нового року набули чинності зміни до Податкового кодексу, які стосуються податку на нерухомість.

Одна з важливих новацій — податок нараховуватимуть тепер не тільки на квартири чи будинки, але й на нежитлову нерухомість, як-от: хліви, стайні, гаражі, навіси, вбиральні, літні кухні. Тобто він стосуватиметься кожного жителя села.

Тішить наразі одне — податок на нерухомість по-новому будемо платити аж у 2016 році. Докладніше про всі нюанси розпитуємо Євгена Власова, юриста ЮК “Альянс Ратушняк і Партнери”.

Яка нерухомість підлягатиме оподаткуванню за 2015 рік?

— Насамперед зауважу, що податок з нерухомості доведеться сплачувати власникам (юридичним, фізичним особам) як житлової, так і нежитлової нерухомості.

Новий закон передбачає пільги зі сплати податку на нерухомість для фізичних осіб. Не обкладатиметься податком квартира до 60 кв. метрів включно, житловий будинок — до 120 кв. метрів включно, будинок і квартира (до 180 кв. м включно), що перебувають у власності одного платника податку.

До прикладу. Якщо площа квартири 65 кв. м, то податок доведеться заплатити за понаднормові 5 квадратних метрів.

Скільки?

— Повноваження щодо встановлення ставки податку на нерухомість делеговано місцевим органам влади. Але в законі прописано, що ставка податку не має перевищувати 2% мінімальної заробітної плати на рік. Виходячи з цього, у 2015 році максимальна ставка за 1 кв. метр понаднормової (пільгової) площі на житлову нерухомість — 24,36 грн. Тобто власникові квартири площею 65 квадратних метрів треба буде заплатити щонайбільше 121,80 гривні податку.

Яка нежитлова нерухомість фізичних осіб обкладатиметься податком? І за якою ставкою?

— Майже вся. Для нежитлової нерухомості пільг не передбачено. Відповідно до положень Податкового кодексу України, до нежитлового майна причисляють, зокрема, й господарські (присадибні) будівлі — допоміжні (нежитлові) приміщення, до яких належать сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, навіси. Ці приміщення обкладуть податком, якщо інформація про них є в Державному реєстрі речових прав.

Щодо ставки податку на нежитлову нерухомість, то передбачено, що на цей рік вона не може перевищувати 1% мінімальної заробітної плати. Тобто, максимальна ставка податку на нежитлову нерухомість за 2015 становитиме 12,18 грн. за 1 кв. м площі.

Яка нерухомість не підлягає оподаткуванню?

— Будівлі дитячих будинків сімейного типу, гуртожитки, житлова нерухомість, непридатна для проживання, зокрема, у зв’язку з аварійним станом. А також житло, яке належить дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, дітям-інвалідам, яких виховують матері-одиначки (батьки-одинаки), але не більше як один такий об’єкт на дитину.

До якого часу треба буде сплатити податок на нерухомість за новими правилами?

— За цей рік — аж у 2016-му. До 1 липня наступного року податкові органи повинні прислати платникові податку (за місцем його реєстрації) відповідне повідомлення-рішення. Фізичній особі податок треба буде заплатити протягом 60 днів від дати вручення. За несплату передбачено пеню: до 30 календарних днів — 10% суми, понад 30 днів — 20%

 

Леся Ясинчук