Чи знали ви, що одне із найбільших у світі зібрань української літератури знаходиться в стінах бібліотек Гарвардського університету у США?
Деякі з них навіть неможливо знайти в Україні. Проте
незабаром побачити їх можна буде в електронному форматі, адже у Гарварді планують оцифрувати низку рідкісних видань та першодруків, серед яких і українські тексти.
У колекції університетської бібліотеки є перші видання «Острозької Біблії», «Букваря» Івана Федорова, «Псалтира», «Кобзаря» Тараса Шевченка 1840 року, «Енеїди» Івана Котляревського, оригінали документів часу Івана Мазепи, рукописи Григорія Сковороди та книги Пантелеймона Куліша тощо. Частина з них була подарована колекціонерами ще в ХХ столітті, інші ж – придбані коштом бібліотек.
Наприклад, у Бібліотеці Гоутон зберігаються першодруки Івана Федорова. «Скажімо, Буквар – це дуже цінна книга, примірника якого немає навіть в Україні», – зазначила бібліотекарка Ольга Алексич, яка займається бібліографією української літератури.
Вона розповіла, що «Буквар» 1574 року видання випадково знайшов в одному з антикварних магазинів підприємець і театральний діяч Сергій Дягілєв. Після його смерті колекція книжок разом з «Букварем» перейшла до театрального діяча Бориса Кохно. Той згодом продав видання випускнику Гарварського університету Баярду Кілгуру. Так книжка опинилася у стінах університетської бібліотеки.