довгобуди ТрускавцяЗанедбані, недобудовані і, здається, забуті будівлі, які уже роками стоять закинутими, все частіше можна побачити у Трускавці

На багатьох об’єктах роботи давно не ведуться, а деякі недобудови вже починають старіти та псують естетику нашого міста. Довгобуди – тема для міста-курорту не нова, але щороку стає все актуальнішою.

Для того, щоб кількість довгобудів у місті не збільшувалась, а також, аби пришвидшити будівництво тих об’єктів на яких роботи ведуться дуже повільно, 19 грудня 2016 року на сесії Трускавецької міської ради міський голова Кульчинський виступив з ініціативою «вдарити по кишені» орендарів та власників земельних ділянок, які ведуть будівництво. Під дію цього рішення потрапляє тільки нерухомість комерційного призначення.

Тобто, якщо орендар, чи власник земельної ділянки не встигає завершити будівництво за три роки з моменту отримання декларації на початок будівельних робіт і здати об’єкт в експлуатацію, йому доведеться сплачувати щороку додатково на 1% більше від нормативної грошової оцінки землі.

довгобуди Трускавця

довгобуди Трускавця

Відповідно до рішення Трускавецької міської ради №166 від 19.05.2016 р. «Про встановлення розмірів орендної плати та ставок земельного податку на земельні ділянки, які перебувають у власності територіальної громади та у власності фізичних і юридичних осіб» встановлено 4% податку від нормативно-грошової оцінки землі – при незавершеному будівництві впродовж 3 років, 5% – після 4 років будівництва, 6% – після 5 років, 7% – після 6-ти, 8% – після 7-ми років незавершеного будівництва, 9% – після 8-ми років, 10% – після 9-ти років і 12% (максимальна ставка податку) – коли будівництво триває впродовж 10-ти і більше років.

Також прийняте рішення стосується осіб, які мають землю у власності для ведення комерційної діяльності на яких розпочато будівельні роботи, але не закінчено впродовж трьох років з дня отримання декларації (дозволу) на початок будівельних робіт в тому числі на реконструкцію, а також на яких розташовані металеві кіоски, або павільйони.

Як зазначив під час сесійного засідання міський голова, таке рішення є дуже корисним для міста, оскільки буде стимулювати землекористувачів використовувати земельні ділянки за їх цільовим призначенням та швидше завершувати будівництво. Кількість недобудованих об’єктів на курорті з кожним роком стає більшою і їхній непривабливий зовнішній вигляд робить негативну рекламу для міста та створює дискомфорт мешканцям, які живуть поряд. Також, за словами Кульчинського, це ще й гарний спосіб щороку додатково збільшувати надходження в міський бюджет.

Але, чи насправді все так просто?

Підприємці в унісон голосять, що рішення ради є вибіркове, несправедливе і по суті своїй абсурдне, оскільки довгобудів у місті є багато, а під санкції потрапили лише недобудовані об’єкти, які мають комерційне призначення. Також у місті є багато об’єктів початкового будівництва, які псують своїм зовнішнім виглядом благоустій та естетику, але не маючи дозволу на початок будівельних робіт, на них санкції не поширюються.

Рішення ради можна було б вважати логічним, якщо б воно стосувалось тільки орендарів земельних ділянок, які вже в договорі оренди погоджують відповідний термін для будівництва, але ж зараз воно також безпосередньо стосується навіть тих хто є власником землі.

В публічній площині такі заходи міська влада здійснює під гаслом, нібито, боротьби з довгобудами, але вже сьогодні можна сміливо стверджувати, що на практиці вони зовсім неефективні і по суті своїй відірвані від реальності. Понад рік діє це рішення ради і в результаті такого новаторства ситуація з довгобудами не змінилась, ба більше, погіршився інвестиційний клімат на курорті та виник серйозний конфлікт між владою та бізнесом.

Навіть старшокласники вивчаючи в школі правознавство знають, що несправедливі, або ж необдумані рішення влади, які не відображають суспільні настрої та об’єктивну реальність спочатку викликають у людей негатив і спротив, а пізніше взагалі перестають виконуватись.

Сьогодні ж підприємці змушені з’ясовувати відносини з міською владою в суді, вимагаючи скасування цього зловісного рішення. А поки тривають судові розбірки, людям приходять захмарні рахунки через їхні недобудови.

Говорить Андрій Осадчий, підприємець, забудовник:

– Значну частину свого свідомого життя я прожив в США, займався будівельним бізнесом, створював робочі місця, сплачував податки. Прийшов час і я повернувся в Україну, скучив за рідним домом. У 2013 році придбав у нагірній частині міста Трускавця земельну ділянку 10 соток з недобудованою нерухомістю комерційного призначення. На той час це була інвестиційно приваблива територія з прив’язкою до верхнього бювету, до діючих санаторіїв. Все працювало, був гарний настрій. Мені затвердили детальний план, розробили проектні пропозиції. Але за пару років почались якісь незрозумілі і темні процеси: закрили верхній бювет, позакривались санаторії, весь бізнес пішов з нагірної частини курорту.

Та, як виявилось згодом, це ще не найгірше. Наприкінці 2016 року міський голова з депутатами прийняли рішення щодо збільшення ставки податку на землю якщо на ній знаходиться об’єкт, який в трирічний термін з моменту отримання декларації на початок будівельних робіт не зданий в експлуатацію.

Тобто я купив земельну ділянку з недобудованим об’єктом, згодом біля мене все позакривалось (бювет, санаторії, магазини) там навіть люди вже не ходять і я ще й до того всього потрапляю під санкції. Мій податок на землю зріс у 16 разів. Коли я купив земельну ділянку я платив 7 тис. грн. податку на рік, а тепер 113 тис. грн. Як я з такими податками можу продовжувати будувати? Мало того, що ця земельна ділянка втратила свою інвестиційну привабливість, так мені ще й міська влада у 16 разів збільшила податок. В чому моя вина і що я зараз в такій ситуації маю робити?

В мене були партнери з Америки, які також хотіли вкладати кошти в цей об’єкт і загалом інвестувати в Трускавець, але ті процеси, які сьогодні відбуваються на курорті їх відлякали. Вчора був бювет, а сьогодні закрили, вчора платив 7 тисяч, а сьогодні в 16 разів більше… Ну як так? Такого безглуздя ніде в світі немає…

Говорить Сергій Кнюх, підприємець, забудовник, трускавчанин:

– Я купив у своїх родичів земельну ділянку з недобудованим об’єктом по вулиці Різняка-Макомацького біля жд вокзалу. Я його добудував і мені зовсім трішки залишилось, аби довести деякі елементи до ладу. Будинок має гарний зовнішній фасад, поставлені вікна, двері, будівля накрита і естетики навколо вона аж ніяк не псує. Вся моя сім’я працює в Іспанії і ми спільними зусиллями ведемо це будівництво.

Як раз хочу сказати, що моя ситуація є дуже показовою в тому, що дане рішення трускавецької влади є вибірковим і неправильним.

З права від мене стоїть якась коробка без фасаду, без вікон, без дверей. Цей довгобуд стоїть захаращений, але ж її власники нічого не сплачують, не потрапляють під дію санкцій, оскільки їхня будівля знаходиться у статусі житлової забудови, а рішення ради стосується лише об’єктів комерційного призначення. А зліва від мене будує якась фірма, там взагалі нічого немає, тільки залито фундамент, все захаращено, територія недоглянута, але ж вони також не потрапили під дію цього рішення і нічого не сплачують, бо вони ще не мають декларації на початок будівельних робіт.

Ззаду колишнього ЦУМу перед санаторієм «Весна» стоїть здоровацький довгобуд комерційного призначення, який належить фірмі Ахметова і ніхто за нього нічого не платить і платити не буде, бо Трускавецька міська рада до Ахметова не пише і не дзвонить – усі бояться…

Я також за те, що у Трускавці не було довгобудів, але ж умови мають бути рівними для всіх і підхід до вирішення цієї проблеми має бути обдуманий, зважений і справедливий. Але ж ні…

Питання, нашо мені така влада? Я обирав їх, особисто агітував за Кульчинського, а зараз я розчарований. Справа не тільки в цьому випадку, а загалом, я як підприємець і корінний трускавчанин бачу, що насправді, ніякої економічної політики в місті не проводиться, ніяких розумних, стратегічних дій немає, нічого не робиться для розвитку курорту. Вони там живуть в якомусь вигаданому світі і через свою пресу розповідають людям про якісь міфічні здобутки, яких, де-факто, немає. Тринькають гроші платників податків на різні дурниці. До цього хочу додати, що усі господарські роботи в місті проводяться за завищеною вартістю в 3-5 разів і виконують ці роботи тільки свої фірми. Так вони розпилюють міський бюджет і багатіють – міський голова, його заступники і наближені особи. Крім того, ці люди не мають прогресивного мислення, бо все своє життя сиділи на бюджетному фінансуванні, на грошових потоках і успішно дерибанили…

Кого він хоче обдурити? Бізнес? Так, він може продовжувати обдурювати недалеких людей і замилювати їм очі стелінням бруківки, але ж бізнес він не обдурить… Як раз бізнес найкраще відчуває на собі ту чи іншу владу, а особливо коли вона непрофесійна і до того ще й злодійська…

Говорить Роман Бучкович, депутат Трускавецької міської ради:

– Нещодавно я звернувся до міського голови з відповідним зверненням на тему довгобудів, а також зареєстрував проект рішення в якому запропонував внести зміни до рішення сесії міської ради №166 від 19.05.2016 р. «Про встановлення розмірів орендної плати та ставок земельного податку на земельні ділянки, які перебувають у комунальній власності та у власності фізичних і юридичних осіб» в частині, яка стосується власників земельних ділянок.

Вивчивши ситуацію в яку потрапили підприємці, що мають земельні ділянки у власності на яких знаходяться недобудовані об’єкти комерційного призначення, вважаю, що рішення ради по застосуванні до них санкцій є необґрунтованим і щонайважливіше незаконним. Якщо зважити на нормативну грошову оцінку цих земельних ділянок, то підприємці повинні були цього року сплатити земельний податок в розмірі що в 30-35 разів перевищує законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, що фактично є фінансово непосильним для них.

Треба припинити ганебну практику економічного і необґрунтованого тиску на платників земельного податку до місцевого бюджету. Це негативно впливає на інвестиційний клімат міста-курорту і жодним чином не вирішує проблему довгобудів.

Назар ХОПЯК