Газ, який можна використати на благо міста, наразі лише створює для нього постійну загрозу вибухів
Живуть на нафті, але не багатіють, а – труяться. Через вихід у атмосферу нафтового газу, в Бориславі існує постійна небезпека вибухів. А рівень онкопатологій та захворювання на бронхіальну астму серед городян – одні з найвищих в області.
Як перетворити свою біду на вигоду – у місті знають. Знайшли інвестора, який хоче спалювати газ і виробляти тепло та електику. Цей проект може зробити Борислав першим в Україні енергонезалежним містом.
У пані Галини під вікнами нафтова річка. Її квартиру визнали непридатною для проживання. Та допоки шукають гроші на відселення, тут мешкає троє маленьких діток.
«Отак ми мучимося, постійно. У 2007 році в нас у підвалі з’явилася нафта. Зять пішов e підвал і каже: там вже є нафта. Діти постійно хворіють, стоять на обліку з бронхітами. Я сама з бронхітом. Маю другу групу. От так вранці прокидаєшся і не знаєш, чи ти будеш далі житии, чи не будеш. Аж страшно», – говорить мешканка Галина Вознюк.
Боятися є чого, бо крім шкідливих випарів, існує постійна загроза вибуху. Усе через викиди у повітря нафтового газу.
«Провели заміри повітря у квартирах мешкаців першого поверху, вікна яких виходять безпосередньо до цієї свердловини, там перевищення вмісту керосину десь півтора-два рази. Звичайно, це вибухонебезпечно», – констатує начальник відділу цивільного захисту Бориславської міськради Володимир Прідун.
У Бориславі вже двічі ставалися трагедії. У 1972 році тут вибухнув житловий будинок. Тоді загинуло 18 людей. А у 1999 році внаслідок міграції вуглеводневих газів у каналізаційну мережу стався вибух в одному з цехів НГВУ «Бориславнафтогаз» – 5 осіб отримали опіки. Відтак, у місті стоять спеціальні вакуумні установки, які збирають цей газ. Та через великий вміст кисню, його переробка для «Укрнафти» не вигідна. Бориславські чиновники мають підозру, що газ не докачують.
Інформацію про режим роботи вакуумних станцій їм надати відмовилися. Тому міська рада взялася шукати інвестора і чеська компанія запропонувала спалювати весь об’єм газу у когенераційних енергоблоках.
«Це є новітнє не тільки на території Львівщини, але й України загалом. Компанія, яка надала пропозицію відносно обладнання, є найбільшим постачальником даного обладання на планеті. У межах утилізації буде утворюватися величезний надлишок електроенергії. За попередніми оцінками це буде більше 10 мВт. Якщо так до слова, потреба нашого міста – приблизно 5-6 мВт», – розповів заступник міського голови Борислава Богдан Монастирський.
Під час утилізації газу вироблятиметься і до 90 тис гкал теплової енергії. Тому Борислав має усі шанси стати першим в Україні енергонезалежним містом, якщо втілить проект. Сума інвестицій – 10 млн доларів. Але основна умова – «Укрнафта» має безкоштовно передати інвестору весь зібраний газ. Там вже півроку роздумують над пропозицією і наразі мовчать.
Джерело: zaxid.net