Довболівалися: роками «Арені-Львів» не бачити великого футболу
Найближчий матч відбіркового циклу ЧС-2014 проти поляків футбольна збірна України проведе у Харкові без глядачів. ФІФА покарала Україну за поведінку вболівальників на вересневому матчі проти Сан-Марино на «Арені-Львів».
Таке рішення спричинили не лише фаєри, які й справді палали у фанатському секторі, а й начебто «расистські» прояви. Зафіксували їх представники незалежної організації FARE (партнер ФІФА, яка бореться з расизмом на стадіонах). Йдеться про символіку дивізії СС «Галичина», плакат із написом «Good night left side», що значить «На добраніч, ліві», та дику реакцію вболівальників, у вигляді мавпячих звуків, на українського гравця, бразильця Едмара. Проте порожні трибуни на НСК «Металіст» — не найгірше рішення, головного покарання зазнає «Арена-Львів» — упродовж п’яти років стадіон не зможе приймати матчі під егідою ФІФА.
Солодка перемога — гіркі результати
Не довго довелось тішитись українським вболівальникам за перемогу України у матчі проти Сан-Марино, який відбувся у Львові 6 вересня. Про гру говорять і досі, щоправда, в зовсім інакшому світлі. 9 голів тепер нікого не цікавлять, у всіх на вустах інше — хто ж винен у дискваліфікації «Арени-Львів»: вболівальники чи представники FARE? В обох сторін вистачає як прихильників, так і супротивників. Одні обурюються, що львівські фанати явно перестаралися, адже на відео-доказах, які надали делегати від FARE ФІФА чітко видно, як фани синхронно підіймають праву руку угору під кутом. Такий жест у антирасистській організації ідентифікували як «нацистське вітання». Виглядає схоже. Відтак стає незрозуміло, для чого українські фани йдуть на це, знаючи про наслідки, і чому ФФУ не проводить із ними відповідну роботу, аби уникнути подібних рішень ФІФА.
Інші ж переконують, що рішення незалежних експертів заангажоване, адже проект FARE у Східній Європі координують представники Польщі, мовляв, поляки отаким чином позбавили українську збірну підтримки у матчі проти їхньої команди, що відбудеться у Харкові 11 жовтня. Таку точку зору підтримують і представники Молодіжного націоналістичного конгресу. На своєму офіційному сайті ті розмістили петицію до керівництва організації «Футбол проти расизму в Європі» та президента ФІФА, де просять вилучити з переліку дискримінаційних символів банери із зображенням Степана Бандери та Романа Шухевича, символіку ОУН-УПА та геральдичний знак «Галицький лев». «Вважаємо, що FARE були неправильно поінформовані та введені в оману заангажованим та упередженим підходом осіб, які мають особисте негативне ставлення до перелічених історичних постатей, що і стало причиною внесення вище вказаних символів та постатей до списку заборонених», — підкреслюють у МНК. Також в організації нагадали, що «керівників українського визвольного руху та структури ОУН і УПА визнано борцями за незалежність України», що вказано в чинному Указі екс-президента Віктора Ющенка, а «Галицький лев» — це геральдичний символ, який був гербом Галицько-Волинського князівства. «Зазначена символіка не перебуває в Україні у списку заборонених, так само вона не є забороненою в інших державах, і з точки зору європейського права не належить до нацистських символів», — підкреслюють автори петиції.
Окрім цього, небайдужі не можуть змиритися з тим, чому саме Україна потрапила, так би мовити, під гарячу руку FARE, коли європейські вболівальники не так давно поводили себе значно нахабніше. У нинішньому відборі на домашньому матчі збірної Хорватії проти збірної Сербії хорватські фанати спалили на трибунах прапор суперників. Окрім цього, упродовж гри викрикували «Убий серба!». Згодом сербські фанати вчинили майже те саме: на трибунах палав хорватський прапор. Про дискваліфікацію стадіонів у цих країнах чи ж про порожні трибуни не чути.
І ще багато підводних течій та підтекстів намагаються знайти всі, кому не байдужі український футбол та непроста доля «Арени-Львів».
Не час шукати винних, час діяти!
Кожен, хто пам’ятає, як будували стадіон до Євро-2012, робочі візити з цього приводу високопосадовців, фінансові труднощі у процесі його спорудження та опісля матчів євротурніру, прекрасно розуміє, що значить дискваліфікація «Арени» на п’ять років. Проблема утримання стадіону взагалі постане ще гостріше. Відтак рятувати футбольне поле взявся міський голова Львова Андрій Садовий. Нещодавно він надіслав відкритого листа президенту Федерації футболу України Анатолію Конькову, в якому просить подати апеляцію до ФІФА — щоб домогтися скасування несправедливого рішення. «У понеділок я телефоном спілкувався з паном Коньковим, наголосив на важливості виправлення помилки, яка була допущена. Запропонував спектр допомоги, яку може надати наше місто, — юридичні консультації. Коньков запевнив мене, що тема актуальна для всієї України і що Федерація займатиме активну позицію, — аби рішення ФІФА було переглянуте. Це рішення базується на висновках FARE. Десь з’являється інформація про інструкцію FARE, в ній наш червоно-чорний прапор визначений як дискримінаційний… Це треба виправити! Під тим прапором українці воювали з нацизмом. Тому це справа честі всіх українців».
За словами Садового, стадіон — це прибуткова структура, на яку чекає велике майбутнє «Її [«Арену-Львів»] будують не на рік-два, а на мінімум 50 років. Стадіон ще повністю не завершений. Важливо, щоб, крім концертів, форумів, конференцій там був футбол. Також важливо, щоб на ньому грали «Карпати». Ніхто не збирається передавати стадіон у приватні руки. Якщо будуть кошти на під’їзні дороги, то привабливість «Арени-Львів» зросте».
Надія є?
Багатьох уболівальників потішило те, що підтримати ФФУ в прагненні переконати ФІФА у зміні рішення готовий віце-президент УЄФА Григорій Суркіс. «Я, зі свого боку, в рамках апеляції, готовий надати національній асоціації підтримку, якщо в ній вона зацікавлена. Чи є шанси скасувати покарання? Я не хотів би оперувати знаками питання або знаками оклику. Я, зі свого боку, готовий надати всіляку підтримку для того, щоб визначити, чи є упередженість FARE в якихось питаннях, пов’язаних з описом подій на львівській арені.
Впорається чи ні — покаже час
Варто сказати, ФФУ досі не має повного рішення Дисциплінарного комітету ФІФА, відповідно до якого можна подати апеляцію на рішення дискваліфікувати стадіон «Металіст» під час проведення матчу Україна — Польща. Там чекають на офіційне оповіщення від ФІФА, і лише після цього розпочнеться 10-денна процедура подання документів на апеляцію
Марія ШЕПЕЛЬ