Естонія надаватиме іноземцям “електронне громадянство”
Парламент Естонії ухвалив неординарне рішення: кожен іноземець, який хоче вести бізнес в цій країні, за 50 євро може отримати естонський електронний паспорт.
Він надає право реєструвати підприємства і проводити фінансові операції, не перебуваючи фізично на території держави.
Видача «електронного громадянства» почнеться уже цього року. Естонські парламентарі сподіваються, що протягом наступних п’яти років такою можливістю скористається щонайменше 5000 іноземців. Ініціатори законопроекту розраховують, що це збільшить приплив іноземних інвестицій у їхню країну та сприятиме міжкордонній співпраці в рамках Євросоюзу.
— Як на практиці “працює” естонське електронне громадянство?
— запитуємо керівника Центру розвитку інновацій Сергія Лобойка.
Воно не означає набуття громадянства Естонії, але дає можливість будь-кому створювати бізнес у цій країні. Притім іноземцям зовсім не обов’язково переїжджати в Естонію, щоб там працювати. Вони можуть отримати «digital ID» — спеціальну картку, яка дасть їм право реєструвати компанії, працювати з документацією, фінансами та органами влади он-лайн, використовуючи свій електронний цифровий підпис.
Щоб її отримати, потрібно заплатити 50 євро і здати відбиток пальця. За рік цю процедуру можна буде зробити в будь-якому дипломатичному представництві Естонії у світі. Наразі ж, щоб набути електронне громадянство, доведеться їхати в Таллінн здавати відбитки.
— Чому естонці сподіваються, що їхнє електронне громадянство привабить тисячі інвесторів?
— Ведення бізнесу в Естонії має низку переваг. По-перше, наявність компанії в цій країні дає підприємцю змогу звертатися за набуттям права на проживання. А це означає право працювати та жити в будь-якій країні ЄС.
По-друге, податкова система Естонії досить ліберальна: дозволяє не платити податок на нерозподілені прибутки, тобто інвестовані в бізнес. Крім того, там не оподатковують зарплати працівників-нерезидентів, що працюють за межами країни.
— Де ще практикують електронне громадянство?
— Усі прогресивні країни, які прагнуть залучати якомога більше інвестицій, запроваджують нині схожі інноваційні рішення. Серед них Сінгапур, Швейцарія, США та інші. Водночас Естонія є одним із лідерів у світі за темпами і масштабами інтеграції сучасних технологій у систему державного управління. Торік 95% податкових декларацій в Естонії були надіслані через інтернет. 85% із поміж 1,2 мільйона естонських громадян користувалися онлайн-банкінгом, близько 30% естонців через інтернет голосують на виборах до всіх органів державної влади.
— Які переваги набуває Естонія, так активно запроваджуючи інформаційні технології у своїй системі держуправління?
— Це дає надзвичайний соціально-економічний ефект. Розвинута електронна демократія дає можливість цій країні економити тонни паперу й мільярди годин людського часу. Ви маєте доступ до всієї інформації он-лайн, можете швидко оформити своє електронне звернення до будь-якого державного органу та оперативно отримати відповідь.
Також суспільство може проконтролювати будь-яке питання на місцевому та національному рівнях. Нікуди не потрібно йти, щоб отримати дозвіл чи довідку, зареєструвати фірму, право власності тощо. Наприклад, в Україні, за даними цьогорічного рейтингу легкості ведення бізнесу, складеного Світовим банком, реєстрація підприємства забирає в людей 21 день. А в Естонії — лише 6,5 дня. У Грузії, яка також активно запроваджує електронне урядування, ця ж операція триває тільки 2 дні.
Зареєструвати право власності у нас можна за 45 днів. А щасливі естонці здійснюють цю процедуру за 17,5 дня, грузини ж лише за день! У цих країнах ви в будь-який момент можете побачити, що відбувається з бюджетом на всіх рівнях, куди йдуть ваші податки і таке інше.
Олександра ТАМКОВА