Навіщо міняти постачальника газу? Щоб мати можливість вибирати кращі умови і / або ціну
З 1 серпня українські приватні споживачі газу мають право самостійно вибрати нового постачальника і перейти до нього на обслуговування. Але це не обов’язок. Навіщо міняти постачальника, як це зробити і де його шукати — розібралася Дрогобиччина — новини краю.
Відкриття ринку газу для населення (а саме це сталося з 1 серпня, коли перестало діяти положення про спеціальні зобов’язання для газопостачальників) дає можливість газопостачальним компаніям конкурувати між собою за клієнта. Котрий в цих умовах отримує вибір сервісу і ціни.
Чи можна перейти до нового постачальника власнику квартири, якщо у нього є прямий договір з облгаззбутом? Кожен побутовий споживач природного газу має два договори: на поставку і розподіл. Нагадаємо, що поставки і розподіл — дві різні послуги. Постачанням або продажем газу займається газопостачальна компанія — газзбут. Розподілом або ж доставкою — облгаз. Обидва ці договори є типовими, затвердженими Регулятором ринку — Національною комісією, що здійснює регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг.
Згідно із законом споживач має право змінити постачальника газу. Для цього потрібно розірвати договір з поточним постачальником і укласти з новим. Таких постачальників газу в Україні більше, ніж 600. Частина з них постачають газ тільки населенню, частина — тільки бізнесу. Є такі, які постачають газ і населенню, і бізнесу. Що ж стосується договору на розподіл, то споживач не може поміняти облгаз, оскільки в регіоні тільки одна компанія має право обслуговувати розподільчі мережі — труби.
Дія договору з облгазом припиняється в разі, якщо клієнт повністю відмовляється від споживання газу і офіційно «відрізається» від труби.
Яка процедура зміни постачальника?
- Споживач направляє до обраного ним нового постачальника заяву на приєднання.
- Новий постачальник повідомляє про рішення клієнта діючого («старого») постачальника через інформаційну платформу протягом 3 днів від отримання заяви на приєднання.
- Новий постачальник розгляне подані споживачем документи. Він має право анулювати подану споживачем заяву на приєднання, якщо вважатиме його ненадійним (наявність боргів у старого постачальника).
- Новий постачальник надсилає споживачеві повідомлення про дату початку поставок газу, протягом 3 днів після завершення процедури зміни постачальника.
- Новий постачальник реєструє споживача у власному Реєстрі споживачів.
Де знайти перелік постачальників газу?
Зараз тільки формуються зручні сервіси, де можна просто і легко знайти всіх постачальників, порівняти їх умови і ціни. На сьогодні існує кілька варіантів пошуку.
- Сайти постачальників в розділі з комерційними пропозиціями (якщо ви знаєте назву компанії).
- Реєстр ліцензіатів НКРЕКУ. Переходьте за посиланням і вибираєте пункт «ліцензійний реєстр НКРЕКП» — починається завантаження файлу Lits_reestr ___ NKREKP.xlsx, в якому за допомогою функції «пошук» знаходите розділ «Ринок природного газу».
- Мобільний додаток «Енергетика онлайн» (в App Store і Google Play).
- Портал «Газотека».
- privat.24.ua
А якщо я хочу купувати газ у свого облзбуту, але за ринковою ціною?
Побутові споживачі мають право купувати газ за цінами, що вільно встановлюються сторонами договору поставки природного газу відповідно до Закону про ринок газу.
А хто тепер відповідає за якість газу? Який конторі скаржитися, якщо щось пішло не так?
За якість газу, як і за його доставку (розподіл) відповідальність несуть оператори газорозподільних мереж (облгази). Це передбачено чинним законодавством.
Слайди: з презентації ЄГАЗ