Такий гаджет складно уявити в умовах домашньої майстерні: це обладнання призначене для виробництва, будівництва, авторемонтної справи.

Плазмовий різак — відносно компактний апарат, який можна порівняти зі зварювальними інверторами середніх розмірів, але здатний розрізати практично будь-який метал.

Принцип роботи плазморізу

Принцип дії простий: головний вузол апарату – це плазмовий різак. При натисканні клавіші включення на різаку між електродом і соплом виникає розряд, потім у камеру різака нагнітається повітря під тиском. Необхідний об’єм повітря та тиск система отримує від повітряного компресора, зовнішнього або вбудованого в корпус. Повітря, що проходить через електричний розряд, іонізується і перетворюється на плазмову дугу. Температура при цьому колосальна — до 30 000 С. Плазма контактує з металом, розплавляє його і видує з зовнішнього боку.

Які особливості враховувати при виборі апарату плазмового різання

2 головні критерії підбору плазморізу:

  • сила струму
  • товщина металу, що розрізається.

Ці значення пов’язані безпосередньо — що більше сила струму, то товщі метал здатна розрізати плазмова дуга даного апарату.

Для обробки 1 мм сталі знадобиться сила струму не менше 4 ампер. Для 1 мм різання міді та сплавів – 6 ампер.

Навіть орієнтуючись на табличні значення, бажано вибирати агрегат із запасом потужності 20%.

Метал Товщина, мм. Сила струму, А
Кольорові метали 1 6
2 12
3 18
4 24
5 30
Чорні метали та нержавійка 1 4
2 8
3 12
4 16
5 20

Наприклад, якщо в планах різати листову сталь 3 мм, буде потрібно апарат 15-16 ампер.

Тривалість включення

Показник, що відповідає за те, що за часом без перерви здатний працювати плазморіз на максимальних значеннях струму. Береться за основу 10-хвилинний цикл, а показник ПВ зазначається у відсотках.

При показнику 50% апарат буде 5 хвилин працювати і ще 5 буде потрібно йому на відновлення. Як правило, навіть 50% ПВ вистачає для інтенсивного нарізування металевих виробів на будмайданчику.

Компресор

Можна використовувати виносний компресор або придбати апарат з вбудованим джерелом стисненого повітря. На користь апарату з вбудованим компресором буде мобільність. Але такий пристрій обмежений за продуктивністю. Конкурувати із промисловими плазморізами він не зможе.

Якщо плануються інтенсивні тривалі операції з металом, роблять вибір на користь потужних плазморізів та зовнішніх компресорів.

Підбір джерела стисненого повітря

При виборі компресора буде важливою продуктивність на виході та робочий тиск. Робочий тиск плазморіза не може бути вищим за робочий тиск компресора.

Продуктивність компресорної установки повинна бути на 20-30% вище споживаного стисненого повітря апарату.

Особливості різака

Універсальний роз’єм різака уможливить підключення до різних апаратів. Наявність ергономічної рукоятки та захисту від випадкового натискання – корисні в роботі особливості.