Види арматуриС початку XIX сторіччя людство стало активно використовувати сталеву арматуру для зміцнення бетону.

Таке конструктивне рішення дозволило створити новий матеріал – залізобетон й одночасно підвищити темпи будівництва та розширити потенціал сучасної архітектури.

Конструктивні види

Залізобетон і, у вчасності, арматура – прогресивні й неперервно розвиваючи будматеріали. Тому арматура в різні роки виготовлялась зі стальних сплавів з межею плинності 428…437 Н/мм2, мала різноманітний періодичний профіль та використовувалась в різних формах.

Види арматури

Стрижнева арматура

Це найбільш поширений та перспективний вид сталевого металопрокату. Вона виготовляється:

  • з гладким та періодичним профілем;
  • в сортаменті діаметрів від 5,5 до 40,0 мм;
  • в класах А240, А400, А500, А600, А800, А1000;
  • зі спеціальними службовими властивостями: незварювана, зварювана, стійка до корозійного розтріскування, зварювана та стійка до корозійного розтріскування.

Стрижнева арматура – гарячекатаний сталевий прокат, що характеризується високою міцністю та покращеною адгезією з бетонним розчином. Може мати періодичний кільцевий й серповидний профіль та використовується для виробництва напруженого й ненапруженого залізобетону.

Арматурний дріт

Різновид сталевого холоднодеформованого прокату, у якого розмір перетину значно менш довжини. Виготовляється в сортаменті діаметрів 3…10 мм та має періодичний рифлений профіль. Використовується для армування залізобетонних виробів та конструкцій.

Арматурні канати

Вироби, закручені з 7 сталевих пасм. Виготовляються в сортаменті діаметрів 6,0…15,0 мм. Використовуються для армування будівельних конструкцій, що накладає особливі вимоги до їх прямолінійності та наявності перехрещених пасм й поверхневих дефектів.

Класифікація арматури за призначенням

Сучасні будівельні технології обумовлюють різнопланове використання сталевої арматури. В залежності від виконуваної функції вона може бути:

  • робочою. Витримує основні навантаження, саме тому в цьому разі використовують тільки арматуру з періодичним профілем;
  • розподільчою. Сприймає на себе температурне напруження й осадочні деформації;
  • монтажною. Її використовують для скріплення вертикальних та горизонтальних стрижнів арматури в єдиний каркас.

Класифікація за умовами використання

Залізобетон, як елемент будівельних конструкцій, витримує різні напруження й деформації. Тому при його виготовлені використовується ненапружена й напружена арматура.

Ненапружена

Перший й до останнього часу найбільш поширений вид арматури, призначений для звичайного залізобетону. Може виготовлятись у виді гарячекатаних стрижнів з гладким й періодичним профілем або у виді бунтового арматурного дроту. Для останнього характерна значна мінливість механічних властивостей по бунту.

Високоміцна напружена

Для запобігання появи тріщин у розтягненій зоні у залізобетоні створюють штучне напруження шляхом натягання арматури механічним або електромеханічним шляхом. В цьому випадку зовнішнє навантаження спочатку викликає гасіння обтиснення бетону, обумовлене натягненням арматурних стрижнів, й тільки після цього виникають розтягуючі напруження в ЗБК.

Таким чином, напружена арматура виготовляється тільки в класах А800 та А1000 із високоміцних марок сталі та має періодичний профіль. Бо зчеплення металу з бетоном не втрачає свого значення й обов’язково враховується при створені попередньо напружених ЗБК й при роботі анкерів в бетоні при відпуску натягнення.

Види арматури

Універсальна підвищеної міцності

Виготовляється в класі А-400 й може використовуватись як напружена, так й ненапружена арматура. Відрізняється високою технологічністю, доброю зварюваністю, але не підходить для використання в якості стисненої на стадії експлуатації арматури.