Військовий продемонстрував ті зразки зброї, якими зараз користуються українські захисники і захисниці проти російських окупантів

Як користуватися снайперськими гвинтівками і ручними гранатами, як правильно здійснювати сам постріл, у чому різниця між ударним та розвідувальним дроном та як ними керувати – цьому військові інструктори навчали працівників Львівоблради.

«Є чотири правила безпечного поводження зі зброєю. Перше – до зброї завжди ставимось як до зарядженої. Наступне – палець не кладемо на спусковий гачок до того моменту, коли ви готові стріляти. Третє правило – не наводимо зброю туди, куди не збираємось стріляти. І четверте – коли стріляємо, ми маємо переконатися, що перед мішенню чи за мішенню немає того, у що ми не хочемо влучити», – пояснює учням інструктор зі стрільби Степан Кривуля. 

Військовий продемонстрував ті зразки зброї, якими зараз користуються українські захисники і захисниці проти російських окупантів. Це і радянські АК-47, які вважаються найбільш розповсюдженим автоматом у ЗСУ, і зразки західної зброї. Степан Кривуля принагідно спростовує держслужбовцям і стереотип, породжений кінематографом – кулі після пострілу не досягають далеких цілей. 3 кілометри – такий рекорд був зафіксований в Україні, каже інструктор. Також у ЛОР тепер навчилися правильно змінювати позиції, тримаючи зброю.

Військові інструктори розповіли, як працюють ручні гранати: наступальні і оборонні. Для наочності показали муляжі гранат РГД-5, РГН, Ф-1, і РГО, частина з яких надрукована на 3D-принтері.

Степан Кривуля вважає – такі знання не завадять жодному цивільному. Два заняття – саме стільки, запевняє захисник, потрібно для того, аби опанувати зброю.

«Країна в нас має бути мілітаризована. Усі повинні мати навички користування зброєю. І якщо це не у воєнних цілях, то для самозахисту. У нас є чимало спортивних клубів, які навчають стрілянню з пістолета, з автомата».

Крім цього, в Україні цивільні не навчені збирати і розбирати автомат. Наприклад, розбір потрібно почати з магазину рушниці, а потім, аби впевнитись у тому, що всередині немає кулі, здійснити контрольний постріл. Допомагав держслужбовцям у цьому Степан Леус, інший інструктор з вогневої підготовки.

«Були проблеми в українській школі з часів Януковича – позабирали всі макети у свій час, вилучали зброю, хотіли зробити школи «безпечними». Існує такий прошарок дітей – це навіть мій рік навчання – ми не розбирали автомати Калашникова, бо в нас їх не було в школі. Заняття для студентів, старших школярів – це є проблема гостра. Вони грають у комп’ютерні ігри, знають, що воно класно і весело, але коли це (зброю – Авт.) взяти в руки, то перша реакція – це вага», – пояснює спеціаліст.

Степан Леус зазначає – складнощі виникають також і з тими, хто проходив строкову військову службу в 2000-их роках, мовляв, тоді система була недосконалою. Із цими труднощами подекуди стикаються навіть правоохоронці:

«Зустрічались випадки, коли навіть працівникам поліції треба було нагадати техніку безпеки. Ми так само з ними працювали на полігонах».

Щоб навчитися розбирати та збирати автомат, потрібен тиждень щоденної роботи, каже інструктор. Навчання, додає він, допомагають людині, особливо тій, яка хоче мобілізуватись, зрозуміти, ким вона себе бачить у війську, обрати свою спеціальність. Відтак у навчальних центрах нові воїни почуваються впевненіше.

Військовослужбовці 125 бригади ТрО, які нещодавно повернулись з Харківщини, розповіли про роботу БпЛА – розвідувальних і ударних, які зараз є не менш важливим засобами на полі бою. Для наочності їх навіть підняли в повітря, аби пояснити, як керувати дронами.

«Розвідувальні дрони працюють нон-стоп – 24 години на добу, що вночі, що вдень. І вони виявляють рух ворожої піхоти, рух ворожої техніки, склади з БК, будь-яке пересування ворога вони виявляють. Зразу синхронно передаються координати на ударні екіпажі, і вони вражають цілі», – розповідає командир взводу ударних безпілотних авіаційних комплексів 125 бригади ТрО ЗСУ і додає – це робота в тандемі. За два тижні, стверджує захисник України, можна опанувати управління найбільш елементарним дроном, якщо мати на те бажання.

Такі навчання для держслужбовців організувало новостворене комунальне підприємство Львівської обласної ради «Львівський обласний центр підготовки населення до національного спротиву «Захист Львівщини»«.

«Наше комунальне підприємство створене з метою підготовки населення до національного спротиву. Основне наше завдання – проведення таких тематичних лекцій: поводження зі зброєю, тактико-технічні характеристики, тактика, медицина, домедична допомога, картографія і радіозв’язок. Тобто необхідних у подальшому тим людям, хто потрапить на фронт, навичок», – розповідає Ярослав Мандрук, в.о. директора комунального підприємства.

«Захист Львівщини» станом на зараз навчили 500 осіб, стверджує чиновник. Це працівники районних адміністрацій, музеїв, навчальних закладів і державних підприємств.