Першу сотню днів уже відпрацював на своєму пості міський голова міста Борислава Ігор Яворський
Я повідомлює Нафтовик Борислава, молодий та ініціативний чоловік активно займається новими проектами і не покидає ті напрямки роботи, в яких вже досягнуто непоганих результатів. У четвер, 17 березня, Ігор Романович на прес-конференції відзвітував перед представниками засобів масової інформації про те, що він зі своєю командою вже встиг зробити, що ще в процесі, а що – у найближчих планах.
Довго входити в курс справи новообраному меру не прийшлося, адже до цього він працював секретарем міської ради. Це значно скоротило час для визначення напрямків роботи і на що перш за все потрібно звернути увагу.
Ігор Романович вибрав доволі-таки непогану стратегію роботи у покращенні життя міста – це стукати у всі двері. Стільки прохань і поданих проектів напевне не робив жоден його попередник. Практично кожного дня відбувається спілкування з керівництвом області: як не з головою Львівської обласної державної адміністрації, то із його заступниками. Вони обізнані з проблематикою і можуть допомогти не лише фінансово, але й в інший спосіб. Пан Ігор заявив: «Нам вдалося знайти спільну мову із керівництвом області, району, з керманичами сусідніх населених пунктів, з керівниками підприємств, які розташовані на території міста, і з самою громадою. Це дозволяє набагато швидше і ефективніше виконувати певні роботи і досягати хороших результатів». Допомога і розуміння від громади також відіграє важливу роль для Ігоря Романовича, і він вдячний за це жителям міста.
Не любить пан мер і відкладати вирішення справ, адже чим довше тягнути з вирішенням проблеми, тим тяжче буде виправити ситуацію. Одразу ж вирішив зайнятися двома давніми проблемами Борислава – це водопостачання і дороги.
Несправність водогону приносить великі збитки і перебої у роботі усієї системи водопостачання. За досить невеликий проміжок часу вдалося зробити значну частину роботи. Щоб «не носити воду в решеті» було подано два проекти на фінансування від обласного фонду регіонального розвитку заміни водогінних труб на вулицях Степана Бандери та Бічна Джерельна вартістю в трохи більше 2 млн гривень на умові співфінансування з міським бюджетом. Завдяки допомозі керівників підприємств, меценатів та самої громади уже вдалося замінити близько 2 км водопровідних труб на найпроблемніших ділянках. Зараз ведуться роботи на вулиці Луговій, де найчастіше були проблеми з витоками води. Там вже замінено 1 км труб. На локальних водозаборах періодично проводяться роботи для того, щоб дебет води, який подається в місто збільшувався і відповідно краще забезпечувались водою жителі. Також відремонтовано резервний насос на насосній станції Рибник, а це вберігає місто від можливості залишитись без води. Позитивними виявилися зміни і на самому підприємстві «Бориславводоканал», для колективу якого стало зрозуміло, що кивати на владу і недостатнє від неї фінансування вже не має смислу, а ситуацію виправити зможе тільки спільна сумлінна праця обох сторін. Наприклад, нещодавно методом стягнення штрафів вдалося повернути 42 000 грн. за несанкціонований відбір води і погасити борги підприємства через різницю тарифів у розмірі 5 656 992 грн. (оплата заборгованості по ПДВ, за електроенергію та за очистку стічних вод Дрогобичводоканалу).
Досить логічно Ігор Романович пояснив пріоритетність покращення роботи водоканалу – без справного водогону вирішити проблему доріг буде неможливо. Оскільки водопровідні труби пролягають в основному під дорожніми полотнами, через постійні витоки води страждало дорожнє покриття. Цьому питанню теж приділяється активна увага. Наприклад, на вулиці Степана Бандери уже проводились ремонтні роботи і щоб відповісти на вже існуючі нарікання про нібито неякісний ремонт цієї ділянки Ігор Романович наголосив, що роботи там ще не завершені і будуть продовжені. Особлива увага зосереджена на реалізації проекту ремонту вулиці Дрогобицької, адже транспортне сполучення Борислав-Дрогобич є важливим для обох міст. До цього процесу залучені мер міста Дрогобича Тарас Кучма та очільник районної державної адміністрації Максим Лісогор.
Відбулися зміни і в сфері освіти. За три місяці вдалося покращити харчування у дошкільних навчальних закладах – тепер батькам не потрібно давати дітям, окрім улюблених іграшок, ще й пакети з харчами на день. На обласний конкурс було підготовлено і подано 6 проектів для покращення умов роботи освітян Борислава: чотири проекти із заміни вікон (ЗОШ № 4, 8, 9, ДНЗ № 20), капітальний ремонт навісів ігрових майданчиків в дитсадку № 14, спортивні ігрові майданчики в гімназії та ДНВК № 6. Проект будівництва майданчика зі штучним покриттям на території КП «Спортивно-оздоровчого комплексу «Нафтовик» буде втілений у життя найближчим часом і завершений до кінця цього року.
Команда міського голови вирішила і проблему із затримкою одноразових виплат демобілізованим учасникам АТО. Уже перші 30 осіб (по мірі поступлення заяв) отримали грошову допомогу. Решту виплат здійснять до кінця місяця. Ще бійцям було запропоновано ділянки землі для будівництва житла. Львівська компанія «Місто Проект» безплатно допоможе розробити плани забудови на 200 ділянок, які потім отримають бійці АТО. Один із журналістів запитав пана Ігоря, чи готове місто поділитися цими ділянками з тими, хто їх не має (наприклад, Трускавець, Моршин, Розділ), адже за Законом України кожен громадянин має право безкоштовно отримати земельну ділянку на території України. Міський голова підтримав таку ідею, але відразу наголосив, що за це повинні проголосувати депутати міської ради Борислава. Керманич навіть одразу до прикладу запропонував один із можливих варіантів угоди з містом Трускавець – Борислав надає земельну ділянку місту-курорту для їхніх учасників АТО, на якій вони будують багатоквартирний будинок і частину помешкань в ньому отримають бориславці.
Потурбувалася міська влада і про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківської опіки. Після їхнього повноліття, щоб діти не опинялись на вулиці, їм буде виділятись житло. На цей момент у міському бюджеті уже закладені кошти на придбання двох квартир, які діти зможуть отримати вже до кінця цього року.
Питання медицини також зачепили. Пан Ігор стурбований проблемою відсутності якісного медичного обслуговування у місті. Але справа не у тому, що немає кваліфікованих працівників. Вони є. Та проблема полягає у незабезпеченості відповідним діагностичним обладнанням, адже на сьогодні це є дійсно вагомою складовою ефективного лікування. Пан Ігор уже працює над тим, щоб знайти кошти для інвестування у розвиток закладів охорони здоров’я і підняти їх на достойний рівень.
Прогресивний мер підтримав і перехід до електронного врядування. Вибрана програма «Бітрікс 24» дозволяє правильно розподіляти робочий час і вчасно отримувати нагадування про виконання певного завдання. Особливої уваги заслуговує додаткова програма контролю та обліку робочого часу працівників міської ради. Вона реєструє час увімкнення комп’ютера, записує, які сайти в мережі Інтернет відвідував працівник і скільки часу там провів. Заодно місто підключили до загальної системи «Відкритий бюджет» (openbudget.in.ua.), де будь-хто зможе дізнатись про кошти, які надходять місту і куди вони потрачені.
Покращилася ситуація і з виконанням міського бюджету. Якщо в першому півріччі 2015 року він виконувався на 77,4% , то в кінці – 93,1%. А лише за перші два місяці цього року уже встигли і перевиконати його, досягнувши відмітки в 114,3%. Таким чином стало можливо вирішити проблеми фонду оплати праці в додаток до виділених на цю ціль 8 млн грн. Було повернено частину боргів працівникам освіти, медичного сектору та інших державних установ.
Разом із організацією «ЕКО-Місто» проводяться роботи із благоустрою міста. На жаль, фінансування не вистачає, тому постійна допомога суб’єктів підприємницької діяльності дуже виручає у реалізації проектів.
Борислав – місто нафтовиків і сучасні проблеми цього напрямку промисловості йому також не чужі. На цьому етапі місто отримує від діяльності «Бориславнафтогаз» кошти від орендної плати за землю, яку вони експлуатують, а також з податків на доходи фізичних осіб. Ще не відбувається поки ніяких реорганізаційних моментів, але те, що сигнали про небезпеку появляються, – це правда. У зв’язку з низькими цінами на нафту нафтовики задумуються про експлуатацію тих чи інших свердловин, уже прораховуються можливі варіанти зменшення обсягу нафтовидобутку, що в свою чергу може потягнути зменшення кількості працівників і відмову від частини земельних ділянок. Це може бути небезпекою для Борислава, бо призведе до зменшення надходжень до міської скарбниці. Стосовно співпраці в межах рамкової угоди, Ігор Романович як міський голова Борислава найближчим часом матиме зустріч у Києві з керівництвом «Укрнафти» для того, щоб, власне, обговорити питання додаткового фінансового ресурсу на місто. Насамперед, це прописано у рамковій угоді, і місто декларує зараз не тільки на словах, а й на ділі, що переходить у фазу дружніх стосунків з нафтовиками. Відповідно з їхньої сторони це також несе певні зобов’язання і це буде правильно, коли місто, в якому вони добувають нафту, будуть підтримувати фінансовими ресурсами на розвиток інфраструктури.
Борислав – другий за територією після міста Львова і це створює багато проблем: знову ж
таки протяжність доріг, величезна кількість комунікацій, які вже добряче зношені і потребують великих капіталовкладень. Але плюси великої території, що вона дає можливість розташування потенційних платформ. За принципом Рясного іде підготовка земельної ділянки під індустріальний парк в місті Бориславі, яка буде виставлена на аукціон. Ділянка під парк розташована в промисловому районі міста, там є комунікації, під’їзні шляхи. Тобто, саме ті речі, які можуть бути цікаві інвестору, є і являються значною перевагою. Єдине, що потрібно, – це вдало, грамотно себе презентувати і пробувати запросити інвестора, який би зміг запустити виробництво. Уже розпочато над цим клопітку роботу, і найближчим часом повинен відбутися подібний аукціон.
Це ще далеко не все, що хотів би Ігор Яворський зробити для міста, яке йому судилося очолити сто днів тому. Серед розроблених і поданих на різноманітні конкурси є безліч цікавих і дійсно корисних проектів, які передбачають співпрацю із закордонними інвесторами. Наприклад, з польськими колегами розробляються проекти по реконструкції парку та збереження пам’яток природної спадщини, Європейський банк через Мінрегіонбуд отримав до розгляду проект на повну модернізацію системи теплопостачання, освітлення вулиць LED- лампами, модернізацію котелень на альтернативні види палива, Банк розвитку Китайської Народної Республіки вивчатиме поданий проект із встановлення індивідуальних теплових пунктів на 52-ох багатоповерхових будинках.
Відділ економіки ЛОДА проводить щомісячну рейтингову оцінку міст обласного підпорядкування та районів. На початку осені минулого року Борислав ще пас задніх, перебуваючи на останніх позиціях, а вже цього місяця піднявся аж до місця бронзового призера, поступившись у першості Львову та Трускавцю. Можливо, ці результати не так і видно мешканцям міста, але закладений фундамент відкриває нові перспективи і дає можливість більш впевнено стояти на ногах.
Радує те, що новий міський голова Борислава Ігор Яворський зі своєю командою не тільки планує «для вигляду» якісь зміни, а й активно старається шукати шляхи для їх втілення. Ті ж самі подання безлічі проектів всюди, куди можливо, вказують на наполегливість, рішучість та готовність до дій. «Стукайте і вам відчинять» – ефективний варіант заявити про себе і врізатись в пам’ять. Надіємось, що Ігорю Яворському вдасться використати всі можливості і змінити життя міста на краще.
Анна САГАН