Газета Експрес - цензураВипуск у світ та розповсюдження газети «Експрес» – знову заблокована.

Від учорашнього вечора повноцінна діяльність шести підприємств, що забезпечують підготовку, випуск у світ та розповсюдження газети «Експрес», найбільшої тиражної газети країни, що видається українською мовою – знову заблокована.

Починаючи з 16.30 12 серпня усі ці підприємства одномоментно позбавлені можливості реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, що адмініструється центральним апаратом Міністерства доходів та зборів України. При відправленні податкових накладних для реєстрації повертається електронна квитанція, в якій ДПС зазначає, що документ не прийнято, у зв’язку начебто помилкою такого змісту: «місцезнаходження юридичної особи продавця товарів/послуг, вказане у документі не відповідає інформації Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців». Втім, дані цих підприємств, вказані у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб—підприємців на сайті Мінюсту та у податкових накладних, виданих цими продавцями – ідентичні. Жодної помилки, про яку зазначено у квитанції про відмову в реєстрації податкової накладної — немає.

Проблема виникла одночасно у таких підприємств: ТзОВ ”Газета Експрес”, ТзОВ ”Експрес Груп”, ТзОВ ”Фонд ”Свобода слова”, ТзОВ ”Експрес Медіа Друк”, ТзОВ ”Експрес Медіа Поліграф” і т.д.

Увечері працівники фінансових відділів зазначених підприємств також провели звірку із податковими інспекціями, де перебувають на обліку. При звірці даних (податкова інспекція Франківського району м. Львова та податкова інспекція Яворівського району Львівської області), розбіжностей теж не виявлено, стан підприємств – 0 («основний платник»), жодної заборгованості у сплаті податків до бюджетів будь-яких рівнів не існує. Також на жодному із зазначених підприємств не проводиться планова чи позапланова перевірка.

«З 1 по 15 травня ми уже зіштовхувались з аналогічною ситуацією, — каже директор “Експрес груп” Андрій Вей. – Тоді податківці теж нам заблокували повноцінну діяльність, спочатку стверджуючи, що діють законно, а потім визнали, що жодних підстав для блокування підприємств не було. І 16 травня, після багатьох публікацій у пресі, блокада припинилась без будь-яких пояснень. Сьогодні ситуація повторилась. Але тепер ніхто з посадових осіб Міністерства доходів нічого не може пояснити. Тому наша оцінка ситуації дуже проста: дії відомства Клименка — це нова, необмежена законом чи мораллю цілеспрямована спроба тиску на редакції газет, які ми видаємо».

Головний редактор газети «Експрес» Ігор Починок вважає, що причини, які пояснюють, чому усі підприємства, які забезпечують вихід у світ газети від учора знову не мають можливості повноцінно працювати через дії центрального апарату Міністерства доходів та зборів можуть лежати на поверхні.

«Уже всім зрозуміло, що причини блокування абсолютно штучні, вони не мають жодних законних підстав, — сказав Ігор Починок у коментарі. – Чому ж тоді це відбувається? Можливо, причина у тому, що наші видання, і зокрема газета «Експрес», категорично відмовились друкувати рекламні матеріали Арбузова та Вілкула, які віднедавна заполонили інформаційний простір і восхваляють цих чиновників? А, можливо, комусь не сподобалась різка критика Партії регіонів у статтях, які ми опублікували у декількох останніх номерах? Причини можуть бути дуже банальні, будь-якої логіки у діях чиновників ми не бачимо, тому не виключаємо, що маємо справу з наслідками нервової реакції якого високопоставленого чиновника.

Гірше, якщо усе це виявиться елементом більш серйозного процесу, наприклад, початком нового генерального наступу на регіональні газети напередодні президентської кампанії. Зверніть увагу, учора державна пошта оголосила, що піднімає тарифи на доставку газет відразу на 45%! Це – абсолютний рекорд для будь-якого товарного ринку, тому зрозуміло, що це неминуче призведе до обвалу тиражів регіональних газет, сегменту, де ще фрагментарно живе свобода слова. Є ще цілий ряд тривожних новин із газетних ринків.

У цьому сенсі атака на «Експрес», інші популярні газети може бути лише частиною плану із придушення незалежних видань економічними методами. У будь-якому разі, ситуація, за нашою оцінкою, екстраординарна.У ці хвилини ми всебічно аналізуємо ситуацію і, не виключаю, що у найближчі години спільно із нашими колегами із інших регіонів ухвалимо нестандартні рішеннями щодо наших кроків у відповідь на цей виклик».

Львівські податківці знову відхрещуються від атаки на газету і кивають на міністра Клименка

Керівництво двох районних відділень Міністерства доходів та зборів в коментарях підтвердило, що на своєму рівні не ініціювало жодних заходів щодо блокування повноцінної діяльності декількох підприємств, що забезпечують вихід у світ газети «Експрес». У неофіційній розмові податківці додають, що сервер, через який блокується повноцінна діяльність підприємств, розташований у Києві, безпосередньо у приміщенні Міністерства доходів, доступ до нього мають лише працівники відповідного департаменту центрального відомства, які підпорядковані безпосередньо міністру Клименко.

«У нас немає до цих підприємств, які перебувають у нас на обліку, жодних зауважень, у них стан «0» (основний платник), ми здивовані, що ситуація повторилась, готуємо листа обласному керівництву, пояснюємо свою позицію», — заявив А.Сисюк, керівник Городоцького районного управління Міндоходів.

Управління Міндоходів у Франківському районі Львова, де на обліку перебуває інша частина підприємств, що зазнають тиску, теж документально засвідчило, що не причетне до ініціативи блокувати діяльність підприємств.

Заступник начальника обласного управління Міндоходів О. Сторчило підтвердив, що обласні податківці знову звертатимуться у центральне відомство, щоб розв’язати проблему, яка повторно виникла. «Я навіть не знаю, що цього разу ще сказати. Можу лише повторно зауважити, що відповідно до норм податкового кодексу відповідальність за адміністрування відповідної бази даних покладається на центральний орган».

В обласному управління журналісту «Експресу» також в неофіційній розмові повідомили, що міністерські чиновники здійснювали тиск на керівництво обласної податкової у травні цього року після того як воно зайняло принципову позицію у конфлікті газети із міністерством Клименка, ставши на бік журналістів.

У Міністерстві доходів та зборів, куди ми звернулись за коментарем, заявили, що на цей момент не готові сформулювати свою офіційну позицію.

Євген Свестюк про тиск на газету “Експрес“: “Це нічим не відрізняється від радянських репресій”

Після оприлюднення інформації про нову атаку «орлів Клименка» на газету «Експрес» та підприємства, що забезпечують її діяльність, у редакцію надходять сотні дзвінків з України та закордону від людей, що висловлюють підтримку журналістам.

Ось, що сказав зокрема Євген Сверстюк, дисидент, фiлософ, учасник iнiцiативи “Першого Грудня”:

“Дiї влади не вiдрiзняються вiд радянських репресiй. Змiнилися лише механiзми тиску. Ці події абсолютно несумiсні навiть зi слабкими формами демократiї. Не знаю, чи варто називати це якимось спеціальними словами, бо це звичайнісінький бандитизм. Такі методи правлiння сучасних олiгархiчних кланiв — це повторення радянських методiв, вiдповiдно до нових обставин.

Владу судять не по тому, що вона говорить, а по тому, що вона робить. Цi методи такi ж жорсткi, послiдовнi та антикультурнi. Цi її вчинки вимагають моральної, полiтичної та юридичної квалiфiкацiї.

Цей прецедент влада використовує для випробування людини та суспiльства на слабкiсть. Це випробування є щоденним та системним. У порядному демократичному свiтi людину заохочують бути вiльною, а тут навпаки — примушують до рабської поведiнки.

Про це потрiбно широко оповiстити, потрiбна реакцiя української та мiжнародної громадськостi.

А газета i надалi має з гiднiстю вiдстоювати свою позицiю, у будь-якому випадку не піддатись на тиск”.

Об’єднана опозиція вимагає негайно припинити тиск на “Експрес” — спеціальна заява

У відповідь на події, що розгорнулись навколо газети “Експрес”, ОО “Батьківщина” на своєму офіційному сайті поширила спеціальну заяву.

Ось її текст:

“12 серпня 2013 року Міністерство доходів та зборів під надуманими та штучними приводами заблокувало повноцінну роботу підприємств, які забезпечують підготовку, випуск та розповсюдження газети «Експрес», – найтиражнішого та найпопулярнішого україномовного видання, яке відоме серед читачів своєю чесною, принциповою та об’єктивною позицією у висвітленні діяльності не лише влади, але й опозиції.

Однією з найбільш очевидних причин такої блокади, яку організувало відомство пана Клименка, є нервова реакція влади на критичні матеріали, які були опубліковані в останніх номерах видання. Також газета відмовилася розміщувати «джинсу» про небачені успіхи в діяльності керівника Уряду Азарова, який довів українську економіку до серйозної кризи. Таким чином напередодні президентських виборів, нинішній антиукраїнський режим намагається знищити незалежні регіональні ЗМІ та взяти їх під свій контроль.

Такі дії з обмеження свободи слова є неприпустимими у країні, яка визнала своїм головним зовнішньополітичним орієнтиром європейську інтеграцію та розраховує на підписання Угоди про Асоціацію з Європейським Союзом на листопадовому саміті «Східного партнерства».

Ми вимагаємо від Міністерства доходів та зборів, уряду та президента Віктора Януковича негайно припинити тиск на видання «Експрес» та забезпечити всі належні умови задля негайного відновлення випуску газети”.

Журналісти розпочинають завтра публічні акції проти “орлів Януковича”

Журналісти газети «Експрес» у відповідь на безпідставний тиск податкових органів на підприємства, що забезпечують вихід у світ газети, проведуть першу публічну акцію громадянського спротиву.

Акція розпочнеться о 12.00 перед будівлею регіонального управління Міністерства доходів у Львові. Про форму акції та її тривалість у редакції не повідомляють.

«Це буде наша перша попереджувальна акція на знак протесту проти перетворення Міністерства доходів у репресивну машину влади, — каже головний редактор газети «Експрес» Ігор Починок. – У подальшому їх масштаб та кількість будуть визначатись з огляду на розвиток подій. Наша мета доволі скромна: ми хочемо, щоб і Президент цієї країни, і деякі погано виховані люди з його оточення збагнули, що немає сили, яка може змусити нас відмовитись від наших поглядів. Тиск на нас — безперспективний, компроміси у професійних принципах — неможливі».

Герой України Левко Лук’яненко: «Тиск на незалежні газети – це дуже небезпечно»

Громадський діяч, письменник, колишній дисидент Левко Лук’яненко прокоментував ситуацію, що склалася навколо газети «Експрес» у зв’язку із безпрецедентим тиском податківців на видання:

– Такі дії влади я розцінюю як спробу обмежити свободу слова і встановити цензуру. Нагадаю, в нас цензура заборонена Конституцією. Отже, ці дії влади є антиконституційними. Я надзвичайно обурений і категорично проти таких методів боротьби з незалежними засобами масової інформації.

Мусите виявити стійкість й організувати масовий опір проти цих незаконних дій. Ви маєте дати владі зрозуміти, що народ не дасть їй обмежити демократичні права в Україні. Адже ця влада нині робить все з розрахунком на 2015 рік. До того часу вона хоче затиснути незалежні видання, затулити їм рота. Такого розвитку подій допустити не можна, бо це небезпечно для демократичного розвитку країни.

Мирослав Попович – про тиск на “Експрес“: “Вірю, що з вами буде вся Україна”

Мирослав Попович, директор Інституту філософії НАН України, учасник ініціативної групи “Першого грудня” прокоментував ситуацію, що склалася навколо газети «Експрес» у зв’язку із безпрецедентим тиском податківців на видання:
– Я як постійний читач газети “Експрес” взагалі дивуюся, що ви ще досі живете і дихаєте. На моє переконання, те, що відбувається довкола вашого видання, — яскравий приклад тиску на пресу та спроба ліквідувати чи істотно обмежити свободу слова в нашій країні.
Не дайте знищити себе, твердо стійте на захисті свободи слова, не відступайте від своїх твердих позицій! Я підтримую вас у вашій боротьбі за існування і вірю, що перемога буде за вами. Вірю, що з вами буде вся Україна.