пільгові лікиПацієнти не можуть отримати ліки за пільговими рецептами

Черев підвищення курсу долара значно зросла вартість медичних препаратів. Аптеки відмовляються отоварювати рецепти. Адже різницю між ціною препарату і гранично допустимою вартістю, встановленою законодавством, відшкодовувати нікому.

Пані Марія хворіє на цукровий діабет і щомісяця приходить до свого лікаря за рецептом на безплатні ліки. Та у березні в аптеці ліків їй не видали.

“Пояснили, що цього препарату немає, – мовить жінка. – Довелося знову йти до ендокринолога, чекати в черзі, щоб виписав інший”. Після того вона пішла до сімейного лікаря по новий рецепт і знову – в аптеку. Але й цього препарату не було…

А от у пана Івана – вроджена вада серця. Йому поставили протезований аортальний клапан, він щодня повинен вживати ліки. У цих препаратів немає дешевшого українського замінника, тож купувати їх мусить зі своєї пенсії.
Чиновники розводять руками і просять допомоги у міністерства.
В Україні пільгові рецепти виписують учасникам війти, ветеранам війни і праці, а також інвалідам. Вони мають право отримати медикаменти, потрібні при лікуванні основного захворювання, зі 50% та 100% знижкою у комунальних аптеках.

“Пільгові рецепти видають лікарі загальної практики – сімейної медицини,
— розповідає головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги Микола Медвідь. – До прикладу, у Тернополі лише в лютому 937 чоловік отримали ліки за пільгою”.

Однак законом встановлено граничний рівень цін, за якими аптеки можуть відпускати медикаменти лікувальним закладам, в тому числі і по безкоштовних рецептах. Перелік опубліковано на офіційному сайті Мінздоров’я. Та через підвищення курсу долара до гривні вартість усіх медичних препаратів зросла і набагато перевищує гранично допустимий рівень. Різницю відшкодовувати нікому.

“На цей рік на отримання ліків за пільговими рецептами для жителів міста із державного бюджету виділено 1 мільйон 857 тисяч гривень”, – повідомили у відділі охорони здоров’я та медичного забезпечення міської ради.
Сума ніби й немала. Але ж і пацієнтів пільгових категорій у Тернополі – 18 570. Із виділених коштів 360 тисяч гривень витратять на придбання наркотичних препаратів для онкохворих пацієнтів (їх 50). А на кожного з решти пільговиків, виходить, на рік виділено 80,44 грн., це 6,70 грн. на місяць”.

Через таку непросту ситуацію в аптеках і кабінетах лікарів – черги та сварки. Люди обурені ситуацією, але вирішити її можуть лише у столиці.
Керівник обласного виробничо-торговельного аптечного об’єднання Ольга Зайцева зізнається, що важко дивитися, як старенькі люди оббивають пороги, просять допомогти, та все марно.

“Нині 90% препаратів не підлягають обслуговуванню за безплатними рецептами, пояснює Ольга Зайцева.

— Ці препарати є в реєстрі Міністерства охорони здоров’я, тому лікарі їх виписують. Та продати ми їх не можемо, бо ціна перевищує гранично допустимий рівень. Якщо у реєстрі зазначено, що препарат має вартувати 100 гривень, а нам його тепер постачають за 150 і ми його видамо, то при перевірці нам інкримінують розтрату бюджетних коштів”.

Жінка згадує. Недавно прийшов дідусь, учасник війни. Просив про допомогу. “Ми за власні гроші купили йому ліки. Бо не знали, що йому відповісти. Ми регулярно надсилаємо листи у Міністерство охорони здоров’я, люди пишуть скарги, але поки що справа не зрушила з місця”,’ – розводить руками директор.

В аптечному об’єднанні кажуть: проблему можна було б вважати розв’язаною, якби Міністерство охорони здоров’я передекларувало ціни у держреєстрі. Наразі ж люди змушені купувати все власним коштом – з куцих пенсій та зарплат.

Юля ТОМЧИШИН