герої КрутМинулої п’ятниці на центральному майдані міста зібралася молодь Борислава та й люди старших поколінь, щоб вшанувати безсмертний подвиг юнаків-героїв Крут

У далекому січні 1918 року, коли російські більшовики підступили до серця України – Києва, юні герої стали на захист свободи рідної землі. Все, як тоді, – мороз, сніги; можна повністю уявити собі події тих далеких літ. Адже і зараз незалежність нашої держави під загрозою, і зараз російські орди зі сходу прагнуть знищити Україну.

Як і тоді, кращі з кращих зі зброєю в руках відстоюють незалежність рідної землі проти знавіснілих банд Кремля у кривавих боях на сході країни.

І подвиг кількох сотень юнаків, що майже сто років тому під станцією Крути зупинили багатотисячну навалу російських банд, є символом і дороговказом для нинішнього покоління наших воїнів. Символом жертовності в ім’я України, символом незламності українського духу.

Саме про це сказав відкриваючи урочистість спеціаліст відділу гуманітарної політики Віктор Кравцов.

Панахиду у пам’ять про полеглих героїв Крут відслужили священики українських храмів міста: о. Олег Смерека (УГКЦ), о. Ігор Ткачів, о. Олексій Столяр (УПЦ Київського Патріархату) та о. Юрій Баса (УАПЦ).

Перед молитвою звернувся до громади отець Ігор Ткачів.
– Наш український воїн завжди був найхоробріший. Це знали і в інших державах, в інших народах і можемо навести багато прикладів героїчного і стоїчного ставлення українців до життя і смерті, і до боротьби. Але завжди у нас була велика проблема – верхівка, як кажемо, державна еліта, що визначала державотворчий момент. Сьогодні тут зібралося багато молоді. І саме від неї залежить, якою буде ота верхівка, – військова, політична, державотворча. Адже, який би героїзм не проявляв наш народ, завжди в нашій історії він нівелюється або бездарним керівництвом, або й свідомим шкідництвом. І саме від молодого покоління залежить, якою буде наша держава в недовгому часі, коли вже нинішня молодь стане біля керма держави…

Після спільної молитви до слова запрошено секретаря міської ради Юрія Химина.
– Сьогодні ми відзначаємо героїчну сторінку в нашій історії – 99-у річницю подвигу українських юнаків у бою з московською ордою під станцією Крути. Цей подвиг завжди надихав нашу молодь. Сьогодні бачимо, що історія повторюється. І тоді, і тепер переконуємося, що одвічним ворогом України є Москва. І тоді, і в наш час у цьому двобої загинуло багато синів України, захищаючи свій народ, свою державу, свою свободу. Від тих самих ворогів, від тієї нечисті, що зветься московією. Схиляючи голову перед воїнами, що воювали тоді, і воюють зараз, ми зобов’язані зрозуміти, що тільки коли будемо єдиними, зможемо вистояти і перемогти…

Слово заступнику командира штурмової роти «Карпатська Січ», голові молодіжної громадської організації «Сокіл» Юрію Черкашину:

– Приємно бачити, як багато на цій площі зібралося молоді. Дев’яносто дев’ять років тому саме українська молодь ціною власного життя зупинила ворога на підступах до Києва. І тоді, як і тепер, повзла на нашу землю московська орда. Сьогодні нею керує Володя Путін, тоді керував Володя Ленін. Але суть та сама. Ворог той самий і мета його та ж – знищити Українську державу. Сто років тому наша держава не вистояла. Результат – страхітливий голодомор, коли знищено було мільйони українців. Але тоді ми не вистояли не тому, що у нас були погані солдати. А через те, що було нікудишнє державне керівництво. На жаль, так і тепер. Ні, дев’яносто дев’ять років тому українці не програли. Під Крутами перед українськими воїнами стояло завдання: стримати ворога, доки тривають переговори у Брест-Литовську, щоб Україну визнали європейські держави. І українська молодь це завдання виконала. Ми знаємо, що втрати більшовиків у тому бою були набагато більші, аніж втрати наші. Воїни своє завдання виконали, не виконали – політики. І зараз теж українські солдати роблять свою роботу. Своїм життям і здоров’ям захищають терени держави на сході. Вони воюють там, щоб московський окупант не прийшов на українську землю. Не прийшов до Борислава, до Львова, до Києва, як це сталося у 1918 році. Ми там воюємо за рідний дім, за мирне небо над головою тут. Але маємо пам’ятати, що війна може торкнутися кожного з нас у будь-яку мить, бо живемо поруч з неадекватним сусідом. І кожен має бути готовим стати солдатом української нації, захищати Українську державу. Саме ви, молодь, захисники нашої держави. Пишайтеся цим. Це ваше право, ваш обов’язок, ваша привілегія…

Далі про подвиг наших юнаків під станцією Крути, про героїчну боротьбу українців за свою незалежність у ті далекі роки розповів учитель історії та правознавства ЗОШ № 8 Мирослав Баумкетнер.

Під час урочистості прозвучала поезія у виконанні Марії Гадубяк та Марти Каплун, пісню «Нас не зламає холодна байдужість» виконали учениці ЗОШ № 1 Марта Саламаха та Марта Мількович.

Ігор ЮРИНЕЦЬ

Джерело: Нафтовик Борислава