Кувейт заявив, що готується до ціни 40 – 46 доларів за барель наступного року
Споглядаючи, яr обвалилися ціни на чорне золото у світі, експерти гадають, що буде далі. Одні прогнозують можливе подальше падіння вартості до 40 або 50 доларів за барель, інші вважають, що пік уже минув. Чим усе завершиться?
Щоб з’ясувати це, експерти пригадали пікові ціни протягом минулих десятиліть і події, пов’язані з ними.
Зауважу, що цінові піки є відносними, — каже Геннадій Рябцев, заступник директора науково-технічного центру “Психея”. – Треба перераховувати ціни на нафту з урахуванням інфляції, бо долар 1945 року відрізняється від долара 2014-го.
Чи багато історія знає падінь і злетів вартості нафти?
Якщо говорити про нафтове ціноутворення, то можна виділити щонайменше п’ять таких найважливіших періодів. І ці події щоразу суттєво впливали на світову економіку.
Перший період (1860 – 1947 роки) можна назвати картельною епохою. Характеризується тим, що нафта коштувала відносно дешево. Ціна чорного золота визначалася на основі ціни, що формувалася у Мексиканській затоці. Власне у 1947 році реальна вартість (з урахуванням інфляції) становила приблизно 23 долари за барель, а номінальна – приблизно 3 долари.
Під час другого періоду ваги почав набувати Близький Схід. Нафтові родовища були націоналізовані. Як наслідок – вартість нафти зменшилася до мінімуму наприкінці цього періоду (до 2,90 долара за барель). Період характеризується дуже суттєвим зростанням обсягів споживання нафти в усьому світі.
З 1971-го по 1985 рік тривала так звана епоха ОПЕК (Організації країн – експортерів нафти). У1973 -1974 роках сталася перша нафтова криза. Вона призвела до суттєвого зростання вартості нафти – з 7 до 21 долара за барель. Це сталося через те, що країни ОПЕК оголосили ембарго на постачання нафти в країни, які підтримали Ізраїль в арабо-ізраїльській війні. У цей час ціни на нафту визначалися поза біржами, на основі контрактів між постачальниками і споживачами нафти.
У вісімдесятих ціна на нафту була використана для розпаду СРСР?
У 80-ті роки, коли проголосили перебудову, то ціни на нафту різко пішли донизу. Це знищувало бюджет країни, зводило його до дефіцитного. Як наслідок це стало однією з головних економічних причин розвалу Радянського Союзу.
Яким був наступний пік цін на нафту?
З 1985-го по 2005 рік тривала біржова епоха, коли ціни на чорне золото стали визначатися не співвідношенням між попитом і пропозиції, а темпами припливу та відпливу спекулятивного капіталу на біржі.
У 1998 році ціна впала до 11 доларів за барель. У цей час країни ОПЕК (насамперед Саудівська Аравія) хотіли відновити свою вагу на світовому ринку і усунути вплив біржової торгівлі. Це призвело до суттєвого зменшення вартості нафти
З 2005-го і досі спостерігалася так звана епоха спекуляцій. Обсяги біржових торгів набагато перевищили обсяги торгів безпосередньо нафтою. Наприкінці 2007-го й на початку 2008 років обсяги цих торгів перевищували обсяги наявної у світі нафти в десятки разів. А щодо американської нафти WDІ – більш ніж у 200 разів. Ціна досягала 147 доларів за барель. Бульбашка луснула в липні 2008 року. І стався обвал нафтових цін – зі 147 до 33 доларів за барель протягом шести місяців. Це була одна з найбільших криз на ринку.
Що буде тепер після падіння ціни на нафту до менш як 70 доларів за барель?
Починаючи з літа 2014 року, на ринку спостерігаються процеси, які можуть вказувати на зародження шостого періоду. Фінансово-економічна криза 2008 року поставила перед політиками питання виживання реальних національних економік. Адже високі ціни на енергоносії призвели до того, що дороге паливо стало гальмом для розвитку економіки.
Плюс на ціну нафти впливає геополітика. У цій ситуації нічого відкидати не можна. Ціна на нафту справді може опуститися і до рівня 40 доларів за барель. Або стабілізується, якщо ситуація у точках геополітичного розлому дійде до компромісу
Треба пам’ятати, що пікові спади чи підвищення цін на нафту можуть бути спричинені не лише економічним, а й військовими політичними подіями. І тоді робити прогноз дуже складно. У таких випадках складають сценарії.
Світлана ОЛІЙНИК