Ян Кум - українець мілліардерУкраїнець отримав майже 10 мільярдів доларів, продавши програму для обміну повідомленнями на смартфонах

Днями “Facebook” завершив купівлю сервісу “WhatsApp”. Сума угоди стала сенсаційною — 22,94 мільярда доларів! і майже половина цих грошей дісталася розробникові програми-месенджера Янові Куму.

Цьому американському підприємцю, вихідцю з України, — лише 38 років. Нині Кум посідає 169-ту сходинку в гло­бальному рейтингу мільярдерів “Forbes”, входить до списку 400 найбагатших людей США, а в цьогорі­чному рейтингу мільярдерів-іммігрантів — на дев’ятій позиції.

Про секрет успіху цього чоловіка нам розповідає експерт з інформа­ційних технологій Максим Саваневський:

— Ян Кум народився у Києві. 16-річним разом із матір’ю та бабу­сею емігрував до Каліфорнії. Свій кар’єрний шлях він починав у ком­панії “Yahoo!” 1998 року, не довчи­вшись в університеті. Дев’ять років потому разом зі своїм товаришем, розробником Браяном Ектоном полишив “Yahoo!” і заснував месенджер “WhatsApp”. Екгон і Кум від­чули, що перше покоління програм для швидкого обміну повідомлен­нями в інтернеті, як-от добре зна­йома всім “аська”, із розвитком со­ціальних мереж поступово втрачає популярність. Натомість із року в рік у світі збільшується кількість користувачів мобільних пристроїв, є запит на різні мобільні сервіси.

А що таке “WhatsApp”? Як він працює?

— Це фактично “аська” для мо­більного. Якщо ви маєте мобільний інтернет, то завдяки цьому сервісу можете легко обмінюватися текс­товими повідомленнями зі своїми друзями і рідними, ділитися з ними картинками та відеоконтентом. Месенджери значно зручніші за класичні SMS-повідомлення. Вони функціональніші й майже безплат­ні: користувачі “WhatsApp” перший рік мають можливість спілкувати­ся за допомогою сервісу безоплат­но, а потім платять за обслуговуван­ня лише долар на рік.

Чому “Facebook” придбав роз­робку Яна Кума за такі шалені гроші?

— “WhatsApp” — не унікальна програма, у світі існує безліч ана­логічних месенджерів. Рішення придбати “WhatsApp” за нечувану на ринку стартапів суму творець “Facebook” Марк Цукерберг ухва­лив лише з огляду на темпи зрос­тання кількості користувачів сер­вісу Кума.

 

До купівлі “WhatsApp” команда “Facebook” намагалася розробити свій месенджер, але потім відмовилася від цієї ідеї. Як заявив Цукер­берг, він вкладає гроші у перспек­тиви “WhatsApp”. І не помилився: на момент укладання угоди з Ку­мом та Ектоном сервісом “WhatsApp” користувалося близько 450 мі­льйонів людей на місяць, із них 320 мільйонів використовували цю програму щодня.

 

Тепер, через півроку, коли “WhatsApp” повністю перейшов під контроль “Facebook”, у месенджера понад 600 мільйонів активних ко­ристувачів щомісяця. І це ще дале­ко не межа. За прогнозами Цукерберга, сервіс Яна Кума близький до того, аби об’єднати 1 мільярд кори­стувачів з усієї планети! А за 5 років сервісом користуватиметься майже цілий світ — 4 — 5 мільярдів людей!

А що тепер робитиме Ян Кум?

— За умовами договору про про­даж “WhatsApp”, Ян Кум увійшов до ради директорів “Facebook”. Зар­плати йому там ніхто не платати­ме — Кум, як і Марк Цукерберг, отримуватиме лише 1 символічний долар на місяць — і жодних бонусів! Утім він зароблятиме на акці­ях “Facebook”, бо, продавши “WhatsApp”, став їхнім власником. Нині частка Кума в найпопулярнішій світовій соцмережі — 76,36 мільйона акцій. На сьогодні вар­тість однієї акції “Facebook” ста­новить 77,56 долара. Крім того, Янові Куму належать 24,85 мільйо­на так званих акцій з обмеження­ми, які передаватимуть йому траншами, починаючи з 15 листопада 2015 року. Вони можуть додати до статків Кума ще 1,93 мільярда до­ларів.

 

Чи є ще приклади успішних стартапів, до розробки яких доклали­ся українці?

— МаксЛевчин, виходець з Укра­їни, став одним із розробників най­більшої у світі платіжної системи “PayPal” і в 27 років заробив перші 34 мільйони доларів.

 

Олександра ТАМКОВА