Медицина БориславаМинулої п’ятниці міський голова Ігор Яворський разом зі своїм заступником Роксоляною Гарасимів мали зустріч з медиками, на якій обговорили проблеми медицини в Бориславі

Про теперішній стан медицини міста розповів головний лікар Центральної міської лікарні Борислава Віталій Головчак: «На сьогоднішній день склалася вкрай складна навіть катастрофічна ситуація стосовно функціонування міської лікарні у зв’язку з абсолютно повним недофінансуванням галузі відповідно до мінімальних нормативів. На сьогоднішній день нестача до кінця року по фінансах є в межах 5 100 000 грн. по зарплатах і ще більше 2 000 000 грн. по енергоносіях. Це ми не говоримо про всі інші видатки – харчування, медикаменти, обслуговування апаратури та інше, які теж коштують трохи більше 2 млн грн.»

Загалом назбиралось ледь не 10 000 000 грн. боргів. Економія таких коштів в теперішніх реаліях наявними внутрішніми резервами, які є на сьогоднішній день, за наявних структури, штату, відділень лікарні просто неможлива. «Ми кожного року робили поступові кроки по економії, – продовжує головний лікар. – Ми ішли і на жертви з боку колективу у вигляді повної відсутності надбавок до заробітної плати, ненадання сумісництв та замісництв, зменшуючи цілодобові пости, не давали замісництво на період перших 5 днів лікарняних листків за рахунок зміщення чергувань.» Одним із таких показників є зменшення штату працівників ЦМЛ. Якщо ще у 2012 році кількість працівників ЦМЛ була в межах 1080, то на сьогоднішній день у лікарні є 800 працівників. Тобто 200 людей були змушені звільнитися і їм не взяли нікого на заміну. А це 20% від штатної кількості попередніх років. Це була надзвичайно велика економія.

На думку пана Головчака, медицина була однією з таких передових галузей в місті, яка провела справді масштабні штатні реформування. На сьогоднішній день скоротили ще 6 штатних одиниць і на 41 посаді попереджено людей про скорочення через два місяці.
«Повірте, що все це є вкрай складно і важко, – говорить пан Віталій. – Подальше скорочення в тих межах структури, яка існує, уже практично неможливе. Ми стоїмо на грані не зовсім правильного функціонування. Ми змушені замість двох постів вночі залучати до роботи тільки один. І це все для того, щоб зекономити.»

За дорученням міського голови спеціальна робоча група зробила певні напрацювання , які були подані на розгляд міської ради. В межах цих напрацювань відбулися скорочення ліжко-місць в стаціонарних відділеннях: 5 – хірургія, 5 – травматологія, 3 – гінекологія, 7 – інфекційне. Це те, що своїми силами змогли зробити самі лікарі. Наступним кроком в об’єднанні відділень ендокринології і терапії є велике скорочення у межах 25 ліжок з переводом ендокринологічного відділення на перебування в корпусі терапевтичного. Це рішення було подане на розгляд міської ради. Та поки медики ще не отримали ніякого рішення, тому якихось кроків, які би вони могли в цьому напрямі зробити, вони не зробили.
Далі на зустрічі було згадано і питання реорганізації стоматології. Колектив стоматологічної поліклініки вже мав зустріч з міським головою. Та все так само потребує розумного та виваженого рішення – яким шляхом піти, чи стоматологія стане незалежним комунальним підприємством чи доведеться максимально скоротити державні ставки стоматологів і залишити фактично 90% всієї стоматології у вигляді спецкоштів госпрозрахункового відділення.

Згідно нормативів, відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я по методиці розрахунків забезпечення ліжок, який прислали з департаменту охорони здоров’я, кількість ліжок має бути на місцях не більше 37,5% на 10 000 населення. Згідно іншого листа від Бориславської міської ради було рекомендовано до використання у ЦМС 143 ліжка. Це на 147 ліжок менше від наявних на даний момент. Якщо провести прості розрахунки при 143 ліжках стаціонарні відділення, які на сьогоднішній день функціонують в лікарні будуть мати 15-16 ліжок. Так вони не можуть існувати і функціонувати як незалежні окремі відділення, вони можуть бути або об’єднані, або якесь відділення треба повністю скоротити за рахунок залишених інших. Це є вкрай радикальне і серйозне питання, яке самі медики вирішити не можемо. Які ліжка не потрібні місту, напевно, мала би визначитися і громада. «Неможливо просто повністю взяти і закрити відділення, бо це занадто серйозне питання, – говорить лікар Головчак. – Це є те про що ми постійно розмовляємо з колективом, про що ми постійно сперечаємося, деколи і зі сварками. Колектив десь розуміє, а десь вважає, що це занадто радикальні і неоправдані кроки».

Вся ця ситуація є дуже складною і тому привела до того, щоб організувати цю зустріч, щоб колективно почути куди далі рухатися, що чекає медицину міста. На сьогоднішній день працює аудиторська моніторингова комісія Департаменту охорони здоров’я по визначенню економічного і медичного стану надання медичної допомоги і стану лікарень Дрогобицького регіону. Можливо, вони дадуть ще якісь підказки. Але з цього приводу свої сумніви висловив Віталій Головчак: «Зі сторони Львова підказувати легко, а нам тут жити і працювати. Тому великих надій на якісь революційні підказки в сторону збереження лікарні я не очікую».

Наступним виступив Михайло Лазар, завідувач неврологічним відділенням ЦМЛ: «Проблема відсутності фінансування дуже відчутна на якості нашої роботи. Не говорячи про банальне канцелярське приладдя чи дійсно потрібні дезінфікуючі засоби, нам не вистачає ліків для надання першої медичної допомоги. Це дуже страшно, коли у тебе помирає людина, а ти не можеш нічого зробити, бо просто не маєш чим. Також проблеми із заробітними платами. Тут потрібно пам’ятати, що працюють не лише лікарі, а й медсестри і санітари, які складають 2/3 персоналу лікарні. Їм теж потрібно за щось жити.» Також пан Михайло висловив занепокоєння тим, що вже давно не обновлялось діагностичне обладнання: «Що ж ми маємо? Той старий кардіограф, молоточок, фонендоскоп – як земські лікарі!»
Для оновлення матеріально-технічної бази, пан Яворський запропонував брати участь у численних мікропроектах за прикладом навчальних закладів міста – хтось та й відгукнеться. Це набагато дієвіше, перспективніше і реальніше, ніж очікувати «манни небесної» від держави.

Міського голову Ігоря Яворського збентежила та здивувала інформація від медиків про те, що комісія з департаменту запрошена мерами міст Трускавця, Борислава і Дрогобича, адже він особисто подібного документу не підписував і повідомив, що зв’яжеться з Департаментом охорони здоров’я, щоб знайти «звідки ростуть ноги». Також пан Ігор повідомив, що з міського бюджету вдалося викроїти близько мільйона гривень (978 900 грн.) для дофінансування медицини у місті за перший квартал 2016 року. З них 307 000 грн. – заробітна платня з нарахуваннями, 63 500 – медикаменти, 43 000 – продукти харчування, 484 000 – енергоносії, 25 600 – пільгові пенсії, 55 000– інші видатки. Більша частина цих грошей пішла на виплату боргів попередніх років.

Щоб уникнути можливих непорозумінь у майбутньому, пан Яворський запропонував метод, який він перевірив уже неодноразово – хороша комунікація. Для цього він домовився з головним лікарем ЦМЛ, що приїжджатиме на їхні щомісячні наради, щоб бути в курсі справи, оперативно вирішувати проблеми та складати новий план дій на наступний місяць.
Пан Ігор запевнив, що прагне до співпраці з медиками і всіляко готовий сприяти їм у підтримці їхньої роботи. Він розуміє, що лікарня у Бориславі потрібна у своєму найбільш можливому повному складі. Керманич не згоден на ті жорстокі скорочення, запропоновані вищим керівництвом: «Ми цього не можемо зробити і навіть не маємо на то права. Я абсолютно не боюся нових вимог і нормативів «зверху». Можливо ми зіпсуємо собі трохи відносини з керівниками області, але це не дозволить підкласти нам міну сповільненої дії, щоб знищити медицину. Я до цього готовий».

Анна САГАН

Джерело: Нафтовик Борислава