На запрошення влади латвійського міста Смілтене дрогобицька делегація декілька днів перебувала у цій дружній для України державі
Всі видатки на себе взяли гостинні латвійці. Мер згаданого міста Гіннте Кукайніс з особливою теплотою потиснув руку міському голові Тарасу Кучмі (адже він уже знав, що перед цим у Ризі на урядовому рівні пройшов прийом української делегації і про те, що Тарасу Кучмі міністр оброни Раймондс Бергманіс вручив державний орден), першому заступнику міського голови Ігореві Герману, заступнику міського голови, керуючому справами Володимиру Коцюбі, директору Дрогобицького ЖЕО Олегові Майданюку,
підприємцеві-бізнесмену Роману Танчуку. Поїздка видалася напрочуд продуктивною, бо вдалося заручитися не тільки моральною, але і діловою підтримкою. Тепер для нас Латвія стала близькою за духом і не такою далекою за відстанню.
Своїми враженнями першими поділилися Тарас Кучма, Ігор Герман і Володимир Коцюба.
Тарас Кучма: — Поїздка до Латвії видалася конструктивною. Наша делегація була прийнята на високому урядовому рівні. Особисто для мене було несподіванкою коли нас запросили у Міністрество оборони для теплого і щирого прийому. Виявляється, що керівник цього відомства Раймондс Бергманіс – колишній спортсмен-богатир, який у приятельських стосунках із українцями і, зокрема з Василем Вірастюком. Разом із міністром юстиції Латвії Дзінтарс Раснача і послом України Євгеном Перебийносом у цій дружній для нас країні ми взяли участь у святкуванні 202-ої річниці з дня народження Тараса Шевченка. Мали зустрічі із тамтешньою українською діаспорою і спільно з її представниками прийшли на пікетування до посольства Росії в Ризі, щоб засудити політику Кремля щодо утримання у буцигарні нашої бранки Надії Савченко. Почерпнули багато цікавого й корисного і в Смілтене. У нас далекосяжні плани, тепер будемо все почуте і побачене втілювати у конкретний пакет пропозицій і проектів. Це буде цінний досвід для адаптації влади, бізнесових кіл на європейському ринку послуг у широкому сенсі цього слова.
Ігор Герман: — У Смілтене нас зацікавила діяльність об’єктів міської господарки: сміттєсортувального заводу і водоканалу. Мер міста Гінтс Кукайніс особисто виступив у ролі гіда. Декілька слів про завод. Латвійці придбали його у Німеччині. Принцип роботи такий: люди побутові відходи спершу сортують по відповідних контейнерах. Його відвозять на завод, де проходить остаточний розподіл: пластик забирають як сировину для вторинної переробки, а відходи, що мають властивість до гниття, занурюють під землю, де проходить процес наповнення газу, який, відповідно, використовують для підігріву будівель.
Занотували ми й інші нововведення латвійської цивілізації.
Володимир Коцюба: — П’ять років тому влада Смілтене створила муніципальну поліцію. Вона має право носити вогнепальну зброю, електрошокери та інші атрибути і засоби поліцейського впливу на порушників спокою та закону. Хлопці мають досвід роботи, зокрема у «гарячих» точках. Вони стежать за порядком у місті, забезпечують безпеку під час масових спортивних заходів, беруть участь у рятувальних операціях, виконанні судових рішень, цілодобово реагують на заяви чи скарги мешканців міста. Поліція оберігає громаду від осіб, які напідпитку чи у наркотичному «кайфі» можуть діяти неадекватно. Їх ізолюють коли вони не прийдуть до тями.
Існує чітке розмежування між обов’язками кримінальної і муніципальними службами. Досвід тамтешньої поліції варто перенести і на наші терени. Почерпнули ми чимало корисного із інших галузей і сфер міської господарки міста побратима Дрогобича.
Володимир ТУРМИС, газета «Галицька зоря»