новини дрогобиччини - митціУ переддень 200-річчя з дня народження Т.Шевченка Василя Пилип’юка видав неповторний фотоілюстраційний цикл

Василя Пилип’юка знає не тільки Україна, але й увесь світ. Фотомитець створив понад 90 ілюстрованих книг різної тематики. А у переддень 200-річчя з дня народження Т.Шевченка він видав неповторний фотоілюстраційний цикл. Занурившись в епоху українського генія, об’їздив всі історичні місця, пов’язані із життям Кобзаря, і створив шедевр, що налічує 160 світлин.

Своїм доробком він вирішив «потішитися» із дрогобичанами. Виставка частини його фототворів була організована у місцевому музеї завдяки її директору Аллі Гладун. Вона щиро окреслила цю подію, позаяк після Львова презентація фотоальбомів В.Пилип’юка «Шевченкова посвята» та «Україна – земля Тарас» саме проходила у Дрогобичі. Знаний фотомитець, журналіст Ігор Фецяк у своєму слові про виставку сказав таке: «Василю, у тебе унікальне відчуття світла, воно – неперевершене».

Рецензентами виставки В.Пилип’юка виступила і ректор ДДПУ професор Надія Скотна, письменник, доктор історичних наук Петро Шкраб’юк, проректор з наукової роботи Львівської національної академії мистецтв, заслужений працівник культури України Роман Яців. Останній про винуватця імпрези сказав таке: «Персональна виставка творів лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка, визначного фотохудожника, публіциста, педагога, організатора культурно-мистецького життя Василя Пилип’юка – є якісно новим етапом авторських творчих саморефлексій, а також однією з ланок його масштабного творчо-культорологічного проекту. Частково він уже розкрився у двох автономних комплексах авторських книг «Шевченкова посвята» (2013) та «Україна – земля Тараса» (2014).

Шевченкіана Василя Пилип’юка матиме особливу творчо-енергетичну властивість, бо й сама спонука її створити є унікальною. Автор поставив перед собою завдання узагальнити свої найбільш сакральні (духовні) відчування рідної землі співвідносно титанізму українського Генія, його ускладнених алегорій, метафор та метафізичних інтонацій в поетиці, малярстві і графіці. Автентичні шевченкові місця (ландшафти та середовища) стали для Василя Пилип’юка безпосереднім джерелом творчих інспірацій. У цих унікальних виданнях внутрішній простір передбачав систематизацію матеріалу творчих експедицій українськими шляхами Тараса Шевченка за концепцією міжчасових діалогів з відповідними смисловими акцентами. Цьому тематично заданому принципу організації візуального та інформативного матеріалу були підпорядковані усі світлини, тому на сторінки книг не могли потрапити усі з числа кращих кадрів, які були створені Василем Пилип’юком під час його пленерних пошуків на місцях. Саме вони стали домінуючими в експозиційному просторі виставки, яка ще в інший спосіб, аніж у книгах, репрезентує ключову тему рецепції сучасним художником постаті фінального Українця в різних духовно-культурних площинах.

У такій іпостасі виставка творів Василя Пилип’юка переростає жанрову специфіку і проектується на різні психологічні, духовні, етичні виміри життя українського соціуму, скріплюючи в його серцевині як новочасність, так і історію, і прийдешність».

Під завісу презентаційного заходу слово надали В.Пилип’юку. Він розповів про деякі епізоди, пов’язані із відтворенням реалій «шевченківської епохи», подякував директору видавничої фірми «Коло» Миколі Походжаю за якісний друк його творів. А відтак низько схилив голову перед дрогобичанами, які і щирим словом, і переконливим ділом долучилися до його творчого успіху.

Володимир ТУРМИС

Фото Ігоря ФЕЦЯКА