обвал гривні продовжуєтьсяНацбанк офіційно підтверджує, що розпочав новий етап девальвації національної валюти

Головний банк країни знову почав послаблювати гривню.

Цього разу пані Гонтарева про таке попередила. Вона це назвала культурно так — “перехід на ринковий курс”. У перекладі загальнозрозумілою мовою — новий обвал.

Ще менш як місяць тому пані Гонтарева запевняла, що правильний курс можна буде знайти після того, як “міжнародні організації оголосять про велику допомогу”.

Однак допомога, скидається на те, нам у найближчі тижні не загрожує — через непроведення реформ. Про це вже говорять усі, але біда в тому, що українські чиновники нікого не чують. І в цій ситуації регулятор вирішив не ускладнювати собі життя й просто знову знецінити гривню.

Ось офіційне повідомлення: “Ми виступаємо за прозору політику курсоутворення та перехід до ринкових механізмів курсоутворення. Так само ми прагнемо, щоб на ринку був єдиний та ефективний курс. Головним у впровадженні монетарної політики регулятора є продовження використання системи гнучкого обмінного курсу”. Далі йдеться про те, що “на відносно стабільному ринку має діяти єдиний курс”.

Ніби все правильно, але… По-перше, ринку валюти у нас немає, бо ринок — це конкуренція великої кількості покупців та продавців. А у нас продавців валюти сьогодні зі свічкою треба шукати. По-друге, про яку відносну стабільність нині узагалі може йтися? По-третє, чи має Національний банк ресурси, щоб підтримати свою нову політику? Відповідь однозначна — ні. Й останнє: чи готові банки втратити нині одну з останніх можливостей заробітку — спекуляцію на купівлі-продажу валюти? Відповідь на це запитання вам дасть навіть першокласник.

Отже, усе видається так, що у найближчі дні ми знову матимемо два курси — офіційний і “чорний”. Але значення кожного буде на декілька одиниць вище, аніж ще вчора. Одне слово, і про 16, і про 20 гривень за долар, скидається на те, варто почати забувати.

Чи правильно ми зрозуміли пані Гонтареву? Ставимо потрібні запитання експертам.

Чи досяг сьогодні валютний ринок стабільності, принаймні відносної, як це намагається подати пані Гонтарева?

— Немає ніякої стабільності, вважає Андрій Новак, голова Комітету економістів України.

Усе відбувається хаотично, бо нема головного — стратегії від регулятора, зокрема курсової. Нацбанк відпустив курс у так зване вільне плавання, але в стані кризи і війни — це абсолютно неправильно. У такі кризові моменти центральний банк країни має, навпаки, брати ситуацію під свій контроль, інакше вільне плавання перетвориться на вільне падіння гривні. Цим користуються спекулянти, яких НБУ не приборкує. З іншого боку, своєю непродуманою політикою рефінансування Нацбанк сам підживлює девальвацію гривні, бо отримані через рефінансування кошти біжать на валютний ринок.

Коли Гонтарева говорить про певну стабілізацію, то це хіба стабілізація на певний короткий час, бо ризики та негативні очікування через війну, скорочення промвиробництва, експорту не зникли. При цьому спостерігаємо відсутність економічних реформ, що не дозволяє розраховувати на допомогу від МВФ, — каже Борис Кушнірук, економіст.

То чи можна в таких умовах мати єдиний ефективний курс?

Б. Кушнірук:

— Єдиний ефективний курс можна створити, але тоді ми побачимо, що й офіційний курс буде таким, як на “чорному ринку” — 22, а може, 23 чи 25 гривні за долар. Але не факт, що курс “чорного ринку” не зросте до 25

27 гривень за долар.

Очевидно, що перехід на єдиний курс є вимогою Міжнародного валютного фонду. Однак на економіку суттєво тиснуть ситуація на Донбасі та відсутність реформ з боку уряду. Тому ніхто не може сказати, коли Україна отримає кредитну допомогу. А це, своєю чергою, може суттєво впливати на ситуацію з курсом.

А. Новак:

— Я не бачу механізму запровадження єдиного курсу. Яким чином НБУ буде його досягати? Хіба єдиним курсом стане курс “чорного ринку”. Але спекулянти не зупиняться, в умовах дефіциту валюти вони поженуть курс далі.

 

Світлана ОЛІЙНИК