фіброцементні панеліЗміст статті

  1. Поняття «фіброцементна панель»
  2. Технічні характеристики
  3. Переваги і недоліки використання
  4. Технологія виробництва
  5. Область застосування і види плит
  6. Як правильно зберігати і чим різати плити
  7. Технологія самостійного монтажу та облаштування вентильованого фасаду
  8. Короткий огляд виробників

Фасад будь-якої будівлі є його візитною карткою, яка з перших секунд дозволяє визначити, чи подобається вам цей заміський будинок чи ні, чи викликає у вас довіру та чи інша установа і т.д. На сьогоднішній день ринок будівельних матеріалів пропонує дуже багато варіантів матеріалів для обробки фасадів. Та чи інша обробка дозволяє підкреслити індивідуальність будови і його господаря, забезпечити тепло- і звукоізоляцію, захистити будівлю від впливу різних несприятливих чинників навколишнього середовища. Дуже важливим критерієм є і довговічність, практичність і прийнятна вартість обраного матеріалу. Відсутністю явних недоліків і відмінними технічними характеристиками володіють плити для зовнішньої обробки будинку, які ми пропонуємо. У цій статті ми дамо поради щодо їх вибору і самостійного монтажу, розповімо про переваги матеріалу і його властивості.

fibrotsement

ПОНЯТТЯ «ФІБРОЦЕМЕНТНІ ПАНЕЛІ»

Не дарма кажуть, що все геніальне — просте. Існує безліч способів облагородити фасад будь-якої будівлі, починаючи від самого ходового методу — облицювання декоративною цеглою, і закінчуючи обробкою звичайним сайдингом. Однак майже всі матеріали мають недоліки, які змушують практичних людей шукати все нові варіанти зовнішньої обробки. Одним з визначальних факторів завжди залишається кінцева вартість облицювальних робіт, яка обов’язково повинна включати і роботу будівельної бригади, і доставку будматеріалів. І в даному випадку обробка будинку фіброцементними плитами є більш вигідною і доступною за вартістю, ніж облицювання цеглою. І підтвердженням тому є численні відгуки споживачів.

fibrotsement1

Можна відзначити, що вибираючи такі плити для зовнішньої обробки, ви отримуєте:

  • Облицювання, яке не контактує з зовнішньою поверхнею стіни. А це означає, що відшаровуватися, відклеюватися або обсипатися просто немає від чого;
  • Міцну обробку, яка при цьому зберігає гнучкість і не розтріскується;
  • Простий монтаж завдяки формі випуску у вигляді готових листів.

Фіброцементна панель являє собою не що інше, як панель з самого звичайного бетону. Однак в процентному співвідношенні частка бетону в складі дорівнює 90% від загальної маси. Решта 10% — це різні мінеральні добавки і натуральне целюлозне волокно. Саме ці, здавалося б, незначні 10% дозволили створити облицювальний матеріал з дуже широкою сферою застосування і високими технічними характеристиками. Ми написали, що мінеральні добавки можуть бути різними, і це дійсно так. Все залежить від виробника. У кожного свій фірмовий «рецепт» кращого, на їхню думку, складу. Це може бути дрібнозернистий річковий пісок, наприклад.

fibrotsement2

Добавки необхідні для додання матеріалу внутрішньої в’язкості після завершення процесу повної кристалізації. Таким чином плити будуть дуже міцними зовні, але пластичними всередині, і не будуть схильні до розтріскування при різких перепадах температур. Волокно повинно бути присутнім в обов’язковому порядку. В даному випадку також сам виробник визначає, використовувати натуральне целюлозне волокно або синтетичне полімерне.

fibrotsement3

Цікавий факт — фіброцемент був вперше отриманий в Австрії наприкінці ХIХ століття методом довгих проб і помилок. Можна сказати, що це був вимушений захід. Так як на той час будівництво вкрай потребувало матеріалу, який був би вогнетривким і більш легким. 7 років експериментів дозволили отримати універсальний матеріал. Але на той час в цемент додавали волокна азбесту, від чого згодом довелося відмовитися, так як деякі вчені стверджували про шкоду подібних добавок для здоров’я людини. Перш, ніж була знайдена гідна заміна цього компоненту, фахівці перепробували понад 200 видів різних волокон в якості добавки. Найкращим варіантом виявилося те саме целюлозне волокно, яке виконує функцію армування, додає жорсткість на вигин і значно скорочує лінійне розширення матеріалу. Також можна використовувати арамідні або базальтові волокна.

ТЕХНІЧНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ

Склад, а також технічні характеристики фіброцементних плит повинні відповідати ГОСТ 8747-88.

  • fibrotsement4Щільність матеріалу складає не менше 1,5 кг / см3;
  • Морозостійкість забезпечує не менше 100 циклів, а це становить 40-50 років експлуатації;
  • Коефіцієнт водопоглинання становить не більше 20% від загальної маси плити;
  • Робочий температурний режим досить широкий — від + 80 ° С до -120 ° С;
  • Коефіцієнт розтягування плити становить не більше 1,5 мм / м, що говорить про те, що матеріал практично не має усадки;
  • Модуль пружності має значення 12000 Н / мм2;
  • Міцність на вигин в подовжньому напрямку становить не менше 24 МПа. До відома — міцність на вигин хвилястого шиферу, якого, не дивлячись на наявність на будівельному ринку безліч більш сучасних покрівельних матеріалів, до цих пір залишається затребуваним, становить 16 МПа. Таким чином плити можуть витримувати значно більші вітрові навантаження, а також є менш уразливі до механічних точковим ударам середньої інтенсивності. У поперечному напрямку — не менше 20 МПа;
  • Ударна в’язкість матеріалу становить не менше 20 кДж / м2;
  • Середній допустима вага 1 м2 фіброцементної плити лежить в діапазоні від 16 до 24 кг.

Розмірний ряд панелей також багато в чому залежить від виробника. Якщо мова йде про японські плити, то за своїми розмірами вони більше схожі на сайдинг, однак це не одне і те ж, не плутайте. Їх довжина становить 3030 мм або 1820 мм при відносно малій ширині — 445 мм. Товщина їх може бути від 12 до 18 мм. Вітчизняні та деякі європейські виробники пропонують набагато більше варіантів, що дозволяє підібрати максимально зручний розмір в залежності від ширини і висоти зовнішніх стін, тим самим роблячи витрати матеріалу більш економічним.

fibrotsement5

А це неодмінно тягне за собою і загальну економію коштів. Стандартні розміри плит будуть наступними:

  • 770 × 1200 мм;
  • 306 × 1590 мм;
  • 455 × 1593 мм;
  • 1190 × 1560 мм;
  • 1220 × 2440 мм;
  • 190 × 3600 мм;
  • 1200 × 1500 мм;
  • 1220 × 2520 мм;
  • 1220 × 3050 мм;
  • 3000 × 1500 мм;
  • 3600 × 1500 мм.

З розмірного ряду також видно, що плитами можна облицьовувати, наприклад, тільки цоколь, або інші невеликі за висотою ділянки фасаду. Що стосується товщини — вітчизняні виробники пропонують діапазон від 6 до 16 мм.

Крім цього, плити можуть відрізнятися і за формою стикувальної кромки, яка підбирається в залежності від передбачуваного способу монтажу. Наприклад, якщо плити будуть кріпитися на спеціальні пластини-кляймери, то їх довгі сторони матимуть характерні виступи. Саме завдяки такій формі забезпечується максимально щільне прилягання панелей до каркасу.

ПЕРЕВАГИ І НЕДОЛІКИ ВИКОРИСТАННЯ

Після того, як ми ознайомилися зі складом фіброцементних плит і їх технічними характеристиками, можна виділити явні переваги їх використання:

  • fibrotsement7Зараз, коли все більш затребуваними стають будівельні та оздоблювальні матеріали, які не становлять небезпеки для здоров’я людини і навколишнього середовища, вибір плит з фіброцементу для обробки свого житла, є підходящим варіантом. Адже в їх складі присутні тільки екологічно чисті матеріали без домішок різних сполучних;
  • Не меншу роль відіграє естетична складова. Оздоблення в сучасному стилі типу хай-тек потроху завойовує симпатію багатьох власників приватних або комерційних будівель. За допомогою панелей, колірна гамма яких дуже різноманітна, можна підібрати оптимальний варіант відтінку і фактури під будь-який стиль екстер’єру;
  • Практичні споживачі оцінять термін служби подібної обробки, який становить понад 50 років;
  • Облицювання виходить морозостійким;
  • Більшість виробників випускають плити класу Г1, що розшифровується як «слабогорючий матеріал». Тобто той, який не горить при відсутності прямого джерела вогню і не самозаймається;
  • fibrotsement8Підвищена вологостійкість;
  • Забезпечення додаткової тепло- і звукоізоляції як зовні, так і всередині будівлі;
  • Стійкість до дії ультрафіолетових променів;
  • Можливість виконати монтаж самостійно;
  • Поверхня матеріалу самоочищається. Цього вдалося досягти завдяки особливому складу, яким покривається лицьова сторона панелей. Він чинить руйнівну дію на часточки бруду, які розщеплюються і досить просто змиваються під дощовою водою;
  • Виходячи з вищесказаного зрозуміло, що і догляд за подібною обробкою максимально простий і швидкий;
  • Також на поверхні плит не утворюється корозія, грибок або цвіль;
  • Фіброцементні плити не схильні до гниття;
  • І, нарешті, завдяки невисокій собівартості виробництва, кінцева вартість фіброцементних плит знаходиться на доступному рівні.

До недоліків можна віднести:

  • Досить високий коефіцієнт водопоглинання. При всмоктуванні вологи матеріалом може відбуватися його незначна деформація. Але на показниках міцності це не відбивається;
  • Деякі особливо вибагливі споживачі наголошують на тому, що звичайна цегляна кладка на вигляд помітно відрізняється від малюнка поверхні плити «під цеглу». Однак це досить спірний момент адже переваги у всіх різні. До того ж, необхідно робити знижки, враховуючи різницю у вартості цих двох оздоблювальних матеріалів.

fibrotsement9

До слова, вартість фіброцементної плити звичайно ж залежить від її розміру, товщини і виробника. Середня вартість плити лежить в діапазоні від 340 до 560 грн / м2. Наприклад, японські виробники пропонують свою продукцію за середньою ціною 640 грн / м2. Бельгійські виробники встановили вартість на фіброцементний сайдинг на рівні 360-720 грн. / м2, на плити — від 1000 грн / м2. Вітчизняні фірми пропонують свою продукцію, не менше гідну за якістю ніж японську, за ціною від 320 грн / м2.

ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОБНИЦТВА

Для того щоб домогтися високої міцності фіброцементу, при виробництві використовують автоклави, а також пресування паром при високих температурах і тиску.

  • Першим етапом є виготовлення фіброцементної суміші в екструдері;
  • Готовий склад рівномірно розподіляють в форми, розгортають для надання необхідної товщини і піддають пресуванню під тиском близько 650 Н / см3. Тільки уявіть, наскільки щільною буде структура після впливу подібної сили;
  • Після пресування плити повинні пройти процес попереднього затвердіння. Це займає від 6 до 8 годин;

fibrotsement10

  • Після чого, для прискорення процесу остаточного затвердіння і додання матеріалу всіх вище перерахованих технічних характеристик, плити відправляються в автоклави. Там, під впливом пари, температури і тиску які досягають 175 ° С і 10 атм відповідно, завершується процес виробництва;
  • У підсумку, ми маємо матеріал, який не має обмежень в застосуванні ні в залежності від температурного режиму різних регіонів, ні від архітектурної приналежності будівлі.

До речі остання умова забезпечує фінішний етап виробництва, а саме фарбування та лакування поверхні.

  • fibrotsement11Поверхня плит може імітувати найрізноманітніші текстури — натуральне дерево, цегла, природний камінь. Це досягається шляхом пресування фіброцементу в форми з відповідним рельєфом;
  • Вона може бути як абсолютно гладкою, так і текстурованою;
  • Для придания реалістичності панелі закрашуються в максимально близкий, для вибраної текстуры, відтінок;
  • Крім фарби, на поверхню також наноситься шар лаку. Який захищає матеріал від вигорання при тривалому впливі ультрафіолету;
  • Плити можуть йти з заводу і не пофарбованими. Все визначається побажаннями замовника. У такому випадку надання фасаду бажаного кольору повинно проводитися після завершення монтажу панелей.

ОБЛАСТЬ ЗАСТОСУВАННЯ І ВИДИ ПЛИТ

Ми згадували, що товщина панелей лежить в діапазоні від 6 до 16 мм. Залежно від цього показника змінюється і область застосування плит:

  • fibrotsement12Мінімальна товщина свідчить про значно меншу вагу плити і про те, що вартість її буде нижче, ніж більш товстих плит. Однак зі зменшенням товщини, знижується і міцність матеріалу. Тому 6-ти міліметрові панелі використовується для облицювання тих поверхонь, на які припадають мінімальні вітрові навантаження і які максимально захищені з деяких сторін. Наприклад, для зовнішньої обробки лоджії, це буде оптимальний варіант. А взагалі таку товщину застосовують для обробки усередині будівель;
  • Товщина 8 мм є стандартною і загальноприйнятою. При такому значенні забезпечуються оптимальні параметри міцності при допустимій вазі;
  • Панелі товщиною 10 мм доцільно застосовувати у випадках, коли необхідно забезпечити більш високу ступінь стійкість до різних фізичних навантажень. Зверніть увагу — саме фізичним, тобто мова йде про безпосередній контакт. Такими панелями облицьовують перші поверхи громадських будівель різного призначення в жвавих місцях, де спостерігається велике скупчення пішоходів. Тому, якщо стоїть завдання облицювати житловий будинок, який має огорожу території, розумніше обійтися плитами стандартної товщини 8 мм, тим самим заощадивши кошти;
  • Плити товщиною 12, 14, 16 мм застосовуються для монтажу по системі прихованих кріплень там, де потрібні особливо міцні фасади. Подібна товщина забезпечує не тільки підвищену міцність і стійкість, але і високу шумо- і теплоізоляцію.

Також фіброцементні панелі широко застосовуються для облицювання наступних елементів:

  • Внутрішніх стін будівель різного призначення;
  • Зовнішнє облицювання будівель великої поверховості, так як панелі легко витримують вплив високих температур і пориви сильного вітру;

fibrotsement13

  • Для зовнішньої обробки дерев’яних будинків;
  • Для реконструкції старих будівель, які після обробки перетворюються до невпізнання;
  • З фіброцементних панелей можна звести міжкімнатну перегородку, і ви отримаєте вже готовий елемент планування, який немає необхідності піддавати подальшій обробці;
  • Для облицювання приміщень з підвищеною вологістю — санвузлів, душових, лазень, саун, басейнів;
  • Для обробки печей і камінів;
  • І навіть для виготовлення підвіконників.

ЯК ПРАВИЛЬНО ЗБЕРІГАТИ І ЧИМ РІЗАТИ ПЛИТИ

Не завжди процес монтажу відбувається відразу ж після доставки необхідного матеріалу на об’єкт. Причин тому може бути маса і самих різних, починаючи з несприятливої ​​погоди, і закінчуючи тим фактом, що ви закупили матеріали, поки ціна була вигідною, або ще приємніше — акційною. У будь-якому випадку однією з головних завдань стає забезпечення правильного режиму зберігання. Це необхідно не тільки для того, щоб не відбулося ніяких пошкоджень матеріалу, але і щоб він не втратив свою геометрію і площинність. Інакше надалі можуть виникнути проблеми у вигляді поганої стикування панелей між собою або «хвилястого» фасаду. Зберігати пропонуємо п панелі необхідно наступним чином:

У будь-якому випадку на будівельний майданчик матеріал відвантажують на спеціальних палетах, та ще й покладеним таким чином, що лицьова сторона дивиться вгору. Такий порядок речей необхідно строго зберігати протягом усього часу. Навіть після того, як ви візьмете панелі в роботу, почнете їх різати по необхідності, складайте панелі лицьовою стороною вгору;

Якщо процес розвантаження відбувався вручну, то палети напевно були відсутні. В такому випадку в якості підстави, потрібно спорудити саморобний каркас з дерев’яних брусів обов’язково однакової висоти. Розташовувати їх потрібно з кроком не більше 40 см;
Якщо плити будуть зберігатися поза будь-якого приміщення, їх обов’язково необхідно накрити брезентом або товстою плівкою, щоб вони не забруднилися і не мокли під дощем або снігом.
Порізати плиту на фрагменти потрібного розміру можна двома способами:

За допомогою звичайної болгарки або циркулярної плити. В даному випадку панель повинна лежати лицьовою стороною вгору на рівному, міцній основі. Щоб уникнути кривого пила або відхилення від розмірів, плиту обов’язково потрібно зафіксувати на підставі, щоб вона не зміщувалася при наданні зусилля від ріжучого інструменту;

Розпилювання також можна зробити і за допомогою звичайного лобзика. Адже недарма його називають універсальним інструментом. В цьому випадку плиту укладають лицьовою стороною вниз. Пильне полотно повинно бути виготовлено з твердосплавного матеріалу. Якщо ваш лобзик має функцію маятника, її рекомендовано обов’язково включити. Забезпечити нерухомість плити під час різання також необхідно.
ТЕХНОЛОГІЯ САМОСТІЙНОГО МОНТАЖУ І ОБЛАШТУВАННЯ ВЕНТИЛЬОВАНОГО фасаду
Навісний вентильований фасад являє собою систему з алюмінієвого, нержавіючого або оцинкованого профілю, на який кріпляться оздоблювальні матеріали. Таким чином між зовнішньою стіною будівлі і шаром обробки може безперешкодно циркулювати повітря.

Це дозволяє уникнути утворення та накопичення грошових конденсату і відводить надлишки вологи. Для додаткового утеплення будівлі, між стіною і облицюванням можна прокладати мінераловатний утеплювач. Але зверніть увагу, що для утеплення цоколя, краще використовувати пінополістирольні плити, які не пропускають і не вбирають вологу. У навісних фасадів є кілька значущих переваг:

Вони дозволяють зберігати максимальну кількість тепла всередині приміщення, тим самим скорочуючи витрати на опалювальні заходи;
Крім забезпечення природної вентиляції, є можливість одночасно провести вирівнювання стін завдяки незалежній системі металевих профілів. Принцип дуже схожий на процес монтажу гіпсокартону на алюмінієві профілі. Це веде до істотної економії на інших оздоблювальних матеріалах;
У деяких випадках вдається значно полегшити як вага всієї споруди, так загальна вага обробки завдяки використанню каркаса в поєднанні з фіброцементними плитами.

Але будьте уважні і тверезо оцінюйте стан фундаменту і перекриттів будівлі, на яке планується навісити вентильований фасад. Перед облаштуванням каркаса потрібно:

Враховувати вагу плити, який залежить від її товщини і розміру. Цей показник буде визначати, з якого матеріалу можна монтувати каркас. Тобто будуть це алюмінієві або сталеві профілі. Деякі стверджують, що каркас, як обрешітку, можна монтувати і з дерев’яних брусів, особливо якщо використовуються плити товщиною 6 мм. Але не забувайте, що дерево схильне до гниття, а плити немає. Тому не виключена ситуація, коли каркас просто прогниє, а плити будуть як нові. Відповідно потрібно буде виконати повний демонтаж облицювання і звести нову обрешітку;
Провести аналіз стану зовнішніх стін. Якщо в них є тріщини та інші дефекти, їх обов’язково необхідно усунути. Інакше в цьому місце фрагмент стіни може просто випасти під вагою каркаса і зіпсувати облицювання;
Зняти все підвіконня, труби, відливи;
Вибирайте якісні кріпильні кронштейни і не скупіться на їх кількість;

Також розраховуйте необхідну кількість профілів з розрахунку того, що максимальна відстань між ними по горизонталі не повинно перевищувати 60 см, а по вертикалі — 10 см.
Що стосується самого процесу:

Перед тим, як приступати до монтажу каркасу, потрібно визначити ступінь кривизни стін. Зробити це підручними методами навряд чи вийде, тому радять зробити геодезичну зйомку. Згідно з даними робиться розмітка найвищих та найнижчою точок. Виходячи з цього, необхідно виконати монтаж маяків таким чином, щоб по максимуму нівелювати нерівності;
Між маяками укладається, і кріпитися утеплювальний матеріал. Товщина його не повинна перевищувати 10-15 мм;
А загальна відстань від зовнішньої стіни до облицювальний матеріал не повинен перевищувати 50 мм;
Поверх утеплювача кріпиться паропроникна мембрана;
Після цього на спеціальні кронштейни кріпляться П-подібні профілі по вертикалі і Г-образні по горизонталі;
Як проміжних використовують Z-образні профілі;

Для облицювання місць навколо віконних і дверних прорізів каркас доведеться облаштувати таким чином, щоб він оточував отвір з усіх боків;
Після можна приступати до кріплення самих плит. Фіксуються вони за допомогою саморізів. При цьому капелюшок повинна потопати на невелику глибину, щоб потім була можливість приховати їх спеціальної затирочної пастою, яка підбирається за кольором до плит безпосередньо в момент закупівлі матеріалу;
Щоб зберегти рівність стиків, на торці плит кріпляться розділові планки, після чого місця стиків заповнюються герметиком;
Для оформлення кутів застосовуються готові пропонуємо п або металеві куточки.
КОРОТКИЙ ОГЛЯД ВИРОБНИКІВ
Всі плити від нижчеперелічених виробників мають гідні характеристики і якість виконання. Відмінність полягає в країні походження вироби.

Серед російських виробників добре зарекомендувала себе компанії ТОВ «Лато», яка випускає пропонуємо п плити під брендом «Латона». Компанія співпрацює з європейськими виробниками, завдяки чому постійно вдосконалює свої технології і розширює асортимент;
Ще один вітчизняний завод «ЛТМ» випускає плити високої якості під назвою «Flamma». Це вогнестійка продукція, яка використовується переважно для облицювання печей, камінів, для внутрішнього оздоблення стін в лазнях і саунах;
Відомий багатьом російський виробник «Кронспан» спеціалізується саме на виробництві фасадних оздоблювальних матеріалів. Така вузька спрямованість дозволила досягти високої якості що випускаються фіброцементних плит;
Ще одним виробником матеріалів для обробки фасадів є вітчизняна компанії «Роспан». Їхня продукція досить різноманітна, але повністю відповідає заявленим характеристикам;

Батьківщиною плит вважається Японія, тому виробник з цієї країни під назвою «Nichiha» займає одну з лідируючих позицій на ринку продажів. Продукція відрізняється більш високою вартістю і відмінною якістю;
Ділить позицію лідера друга японська компанія, яка випускає пропонуємо п плити під брендом «Kmew». Випуск продукції триває вже понад 40 років. За цей час всі технології були доведені до досконалості, якість продукції є відповідним;
Протягом 15 років датський холдинг «Cembrit» випускає різні будівельні матеріали, в тому числі і пропонуємо п плити. На виробництві діє посилений контроль якості, що гарантує високу якість усього асортименту товарів;
На випуску плит саме для зовнішнього облицювання фасадів спеціалізується компанія з Фінляндії. Їх товар можна знайти під назвою «Мінер». Плити мають чудові шумоізоляційні якостями і доступною вартістю.

Продовження згодом