висновки BellingcatВлітку 2014 року Росія як мінімум 149 разів обстріляла з артилерійських знарядь українську територію в Донецькій і Луганській областях

Про це йдеться в опублікованій сьогодні доповіді Bellingcat.

Так, аналітики нарахували 130 локацій на території Росії, які, на їхню думку, використовувалися в якості артилерійських позицій.

За інформацією Bellingcat, в радіусі дії російських артсистем виявилися 408 цілей на території України. 127 з них знаходилися на відстані не більше трьох кілометрів від російсько-українського кордону, а траєкторія обстрілу цих цілей перетинала кордон двох держав.

За словами авторів доповіді, «ці цифри являють собою нижню межу оцінки дійсного числа атак». Але спираючись на виявлений ними масштаб, частоту і поширеність артилерійських ударів, аналітики Bellingcat розцінюють їх як «виключно акт військових дій Російської Федерації проти України».

У 2015 році Bellingcat вже публікував дослідження про обстріл українській території, але тоді вдалося встановити тільки деякі випадки артобстрілів.

Для визначення зон обстрілу Bellingcat використовував супутникові знімки, наявні у відкритому доступі в Інтернеті. Зокрема, автори доповіді оперують зображеннями Digital Globe і Google Earth, які датуються липнем-серпнем 2014 року. На них зображені артилерійські батареї буксируються гармати, а також сліди від залпів реактивних систем залпового вогню.

Як стверджують автори доповіді, для встановлення факту обстрілу вони вивчили прикордонну смугу на території України шириною в 22 кілометри в Донецькій і Луганській областях. Також вони вивчили всю територію Ростовської області, що межує з Україною.

Експерти виявили 2254 можливих об’єкта на території Росії і України, при цьому 1344 вони порахували, що не мають відношення до розслідування. У числі решти об’єктів вони виявили 518 воронок від розривів артилерійських снарядів на українській території, а 305 вважали потенційними вогневими позиціями на російській або українській території. З числа потенційних позицій вони виділили 279 ймовірних.

Що стосується траекторії польоту снарядів, то її експерти визначали за загальним азимуту на підставі вибірки п’яти воронок на кожному місці обстрілу. Спираючись на ці розрахунки, аналітики стверджують, що траєкторія снарядів перетинав російсько-український кордон. Крім того, Bellingcat призводить супутникові фотографії воронок від влучень снарядів і за їх конфігурації робить висновки про напрямки обстрілу. На знімках зображені від трьох до десяти воронок. Зокрема нібито представлені знімки місцевості в Донецькій області — на північний схід від Дібровки і на захід від Маринівки. Конфігурація воронок, на думку аналітиків, вказує на те, що артилерійський обстріл цих територій вівся з території Ростовської області.