Червонолистий букУ Дрогобичі, в останні зимові дні, 27-28 лютого, довелося зрізати один із двох буків червонолистих – дерево, разом з котрим виростало не одне покоління дрогобичан і яке прикрашало наше місто майже 100 літ

На території Дрогобича існує кілька ботанічних пам’яток природи місцевого значення. Серед них і пам’ятка «Бук червонолистий» – два екземпляри (тепер вже один) червонолистої відміни Бука лісового (Fagus sylvatica atropurpurea reg.) на подвір’ї відділу історії Краєзнавчого музею «Дрогобиччина» за адресою вул. І.Франка,32.

Ці два дерева були посаджені близько 100 років тому перед фасадом будинку тодішньої Дрогобицької повітової ради, зведеного в 1894 році. У той час вулиця називалася Зелена; ймовірно, тодішні будівничі міста задумували її як справді зелену – багату на сади, парки, ряди дерев уздовж неї.

Дерева виросли і стали окрасою міста. Тому в 1970 році Львівський облвиконком надав їм статус ботанічної пам’ятки природи місцевого значення, котрий повторно підтверджено Рішенням облвиконкому №495 від 9 жовтня 1984 року. Відповідно до цих законодавчих актів, музей «Дрогобиччина» у свій час отримав охоронне зобов’язання, згідно з яким мав наглядати за збереженням пам’ятки.

Тому, коли у 2006 році з’явилися перші видимі ознаки захворювання одного з буків, музей повідомив про це Сектор екологічного контролю в Дрогобицькому районі, звернувши увагу на необхідність лікування дерева. Інспекція оглянула пам’ятку, про що було складено відповідний акт, де зазначено, що «одне з дерев у прикореневій частині стовбура вражене вірусним захворюванням, невідомим працівникам музею».

Наступного, мабуть, року до Дрогобича прибула спеціальна комісія (у складі фахівців ботаніків та географів із львівських наукових установ) з метою обстеження стану місцевих пам’яток природи. Однак, чим закінчилася її місія, невідомо. А час спливав, хвороба бука прогресувала. І вже в минулому році стало очевидним, що дерево настільки уражене грибком, що треба негайно вживати заходів щоб уникнути загрози його падіння.

Улітку 2016 року музей розпочав процедуру законного зняття пам’ятки з реєстру і видалення з насадження у місті. За рекомендацією Департаменту екології та природних ресурсів Львівської облдержадміністрації, музей організував проведення фітопатологічного обстеження дерев за участю фахівців Ботанічного саду Національного лісотехнічного університету України (Львів). У висновку обстеження від 25 серпня 2016 року зазначено, що «одна з особин бука вражена грибом Трутовиком справжнім (Fomes fomentarius) у місці колишнього прищеплення декоративної червонолистої відміни до підщепи, гриб викликає гнилизну деревини, вражає центральну й периферійну частини стовбура, спричиняє процес деструкції деревини» і «якихось мір оздоровлення дерева в цій ситуації не існує». Тому «з метою уникнення аварійних ситуацій через дуже низьку механічну стійкість цього дерева його необхідно в терміновому порядку видалити з насадження та зняти з обліку як пам’ятку природи місцевого значення». Але під час обстеження з’ясувалося, що й другий бук вже хворий і також становить «небезпеку обламування гілок та падіння їх з висоти, або й цілковите розламування крони дерева», тому «обидві особини повинні бути видаленими з насадження та зняті з обліку як пам’ятки природи місцевого значення».

На підставі цього висновку Департамент заповідної справи Міністерства екології та природних ресурсів України видав розпорядження «Про скасування ботанічної пам’Червонолистий букятки природи» (№9–02/10–17, від 10 січня 2017 р.), згідно з яким, Департаменту екології та природних ресурсів ЛОДА рекомендовано «вжити заходів про недопущення загрози життю громадян у межах пам’ятки природи з її збереженням», зрізавши лише одне дерево. Зі Львова це розпорядження було направлене в Дрогобич – музеєві до виконання «з метою уникнення аварійних ситуацій, недопущення загрози життю громадян у межах пам’ятки природи місцевого значення „Бук червонолистий” площею 0,2 га та її збереження».

Керуючись цим дозволом, виконавчий комітет Дрогобицької міської ради 20 лютого 2017 видав ордер на видалення із зелених насаджень одного – найбільш аварійного – бука. Відтак бригада працівників КП «Житлово-експлуатаційне об’єднання» провела роботи з видалення визначеного дерева.

Після того, як бук зрізали, на спилянім пеньку стало добре видно, що майже половину його об’єму охопило захворювання. Це остаточно підтвердило висновки фітопатологів про деструкцію деревини внаслідок ураження грибком і послаблення міцності стовбура, що могло призвести до падіння дерева і нещасного випадку. То ж, очевидно, що у цій ситуації було прийняте правильне і своєчасне рішення.

Водночас у нашому місті, на жаль, поменшало пам’яток природи. А значить воно стало ще менш привабливим. Справді, як звернув увагу пан Хосе Турчик в одному з недавніх інтерв’ю, протягом останніх десятиліть Дрогобич більше втрачає, ніж набуває. І то не лише у сфері промисловості. Але цей процес можна зупинити й розвернути в напрямі розвитку, коли з’явиться політична воля і розуміння того, як діють механізми економічного зростання. Що стосується збереження пам’яток природи, і взагалі озеленення та садово-паркового благоустрою, то саме ця частина загального образу міста, поряд з архітектурною, надає кожному населеному пункту неповторної самобутності та мистецької привабливості. Тому строгий архітектурний нагляд має діяти спільно з фаховим наглядом садово-паркового благоустрою, без якого місто може перетворитися на здичавілу зелену зону з хаотичними і не вельми привабливими насадженнями.

До речі, в ті давні часи, на межі XIX і XX століть, у Дрогобичі буки червонолисті були висаджені ще в кількох місцях, зокрема перед адміністративним будинком Дрогобицького нафтопереробного заводу № 1 на вул. Стрийській. Це дерево загинуло ще раніше і вже з десяток літ тому зняте з реєстру місцевих ботанічних пам’яток. Шкода, але бук – дерево лісове (про що свідчить вже його біологічна назва) і добре почувається в лісі – у своєму природному середовищі, де може жити до 500 років. А в місті, серед асфальту й кам’яних будинків, буки тратять природну силу, слабнуть, хворіють і гинуть ще відносно молодими (нашому буку, за кільцями річного приросту, було рівно 100 літ). Тому в майбутньому, озеленюючи місто, треба добре зважувати, які саме підбирати для цього породи дерев.

Володимир ПОГРАНИЧНИЙ, старший науковий працівник,
зав. відділом природи музею «Дрогобиччина»

Фото Матвія ПОГРАНИЧНОГО, 2016 рік.

На фото: таким запам’ятають дрогобичани цей бук червонолистий.