programyЯк відомо, на території України ще в лютому 2020 року стартувала програма державної підтримки розвитку малого та середнього бізнесу «Доступні кредити 5-7-9%»

Практично з перших тижнів свого існування вона припадає

на період карантину, пов’язаного з пандемією коронавірусу COVID-19.

Ще в квітні, за повідомленням прес-служби Кабінету Міністрів, передбачалося, що рефінансування кредитів під нульову ставку отримають ті підприємці, чий дохід протягом року не перевищує 10 мільйонів євро. При цьому сума державної підтримки за будь-трирічний період не могла бути вище 200 тисяч євро. Залежно від категорії кредиту позичальники отримували право рефінансувати свої позики за ставками в 3,5 і 7% строком до 5 років в межах суми, що не перевищує 3 млн гривень.

У травні зусиллями уряду ця програма була оновлена та розширена, що зробило її більш доступною для кредитування малого й середнього бізнесу. Цікаво, що незважаючи на наявні труднощі, з того часу популярність держпрограми «Доступні кредити 5-7-9%» протягом літніх місяців лише зростала, причому значну частку позичальників склав аграрний сектор.

Так, за заявою заступника директора департаменту МСБ Укргазбанку Миколи Алфьорова, найбільш активно можливостями програми на даний момент користується сільськогосподарський сектор. Друге місце займають оптовики, а потім — переробна промисловість та транспорт.

Те, що саме аграріям припала до душі така програма, підтверджує і Мінфін, повідомивши, що вже 58% від усього числа виданих в рамках доступного кредитування 5-7-9% позик довелося саме на сільськогосподарський мікро- та малий бізнес. При цьому їх кількість звернень вже досягає 65%. Тоді як в інших програмах кредитування частка аграрного сектора становить всього 40%. Цю ж думку поділяє й в. о. директора департаменту мікро-, малого та середнього бізнесу Ощадбанку Олена Гіль.

Аналогічні тенденції розподілу кредитів між галузями промисловості спостерігаються й в інших банках-учасниках даної програми.

І якщо на початку старту програми задовольнялися лише незначна кількість заявок, то в даний час, за інформацією сервісу Crezu, цей показник наближається до 30%. Також фахівці очікують збільшення кредитів, виданих на інвестиційні потреби підприємців, які за розрахунками складуть 7 та більше мільярдів гривень. Крім того, з урахуванням збільшення кількості неповернень споживчих кредитів, ринок очікує державної підтримки у вигляді програми кредиту під 0% https://crezu.com.ua/kredyt-pid-0-vidsotkiv/ для рефінансування позик населення. Масові неповернення кредитів, викликані втратою доходів через карантин, мають серйозний негативний вплив на фінансову систему.