У Бориславі на Львівщині презентували заклад, у який цьогоріч релокують частину підопічних Любомирівського психоневрологічного інтернату Запорізької області
Понад місяць ці приміщення ремонтує та готує до облаштування для нових мешканців БФ «Право на захист» за фінансової підтримки Гуманітарного фонду для України (Ukraine Humanitarian Fund — UHF), пише ДНК.
«Цей проєкт є частиною реалізації державної стратегії деінституалізації. Результатом має бути створення безпечних і гідних умов для життя людей, які зможуть розпочати шлях поза стінами інституційних закладів. Фонд проводить ремонтні роботи в цьому приміщенні, куди безпосередньо будуть релоковані мешканці Любомирівського ПНІ. Ми хочемо підтримати, потурбуватися про них і створити їм безпечні умови, в яких вони не будуть ізольовані», — зазначила Ольга Носова, керівниця програми соціальної допомоги та захисту БФ «Право на захист».
Релокація частини підопічних Любомирівського ПНІ із Запорізької області до Борислава відбувається під координацією Міністерства соціальної політики України. Під ці потреби Бориславська міська рада виділила два приміщення колишньої інфекційної лікарні за адресами: вул. Героїв ОУН-УПА, 11-Б та 11-В. Завдяки БФ «Право на захист» їх буде адаптовано для проживання релокованих осіб з інвалідністю.
Тут з’явиться кухня, де мешканці самостійно готуватимуть, санвузли, душ, кімнати для дозвілля й кімната побуту (прання та прасування речей). Одне з приміщень буде повністю відповідати вимогам інклюзивності, інше буде частково адаптоване для таких потреб. Загалом релокувати планують 37 мешканців. У першому корпусі проживатиме 13 осіб, у другому — 24.
Планується, що підопічні поступово адаптуватимуться до самостійного життя: самі готуватимуть собі їжу, пратимуть та організовуватимуть дозвілля. Персонал лише допомагатиме їм у цьому. Утримання інтернату здійснюватиметься коштом Запорізької обласної адміністрації. До роботи в закладі планують залучити близько 30 місцевих мешканців. «На жаль, через війну людей із ментальними порушеннями в нашій країні буде більше. А ще, на превеликий жаль, серед цих людей будуть наші захисники, які повернуться після війни, у яких будуть такі ж проблеми й вони потребуватимуть соціальної підтримки.
Однією з першопричин, чому така установа повинна бути й такі установи мають бути в кожній громаді — це те, щоб цим людям вчасно надавали допомогу і щоб вони могли повернутися до повноцінного життя», — зазначив міський голова Борислава Ігор Яворський.
Зараз проєкт перебуває в активній фазі: у приміщеннях проводять ремонтні роботи, а всі дотичні інституції готуються до релокації мешканців, які також з нетерпінням на це чекають.
«Ці люди, яких планують релокувати сюди, вони уже почали процес адаптації, вони готуються. У нас на території інтернату є город, вони самі вирощують собі овочі. Є садки з фруктовими деревами, вони самостійно збирають фрукти, роблять сушку для компотів. І що найбільш цікаво — вони заходять в інтернет, дивляться на фото Борислава і кажуть: “ой, а там так гарно”», — розповіла Ольга Федіна, директорка Любомирівського ПНІ Запорізької області.
У межах підготовки до прийому підопічних Любомирівського ПНІ на Львівщині 23 липня БФ «Право на захист» організував навчання для дотичних до цього проєкту. Так, у Бориславі відбувся тренінг «Інклюзивність і ненасильницькі підходи в наданні соціальних послуг» для надавачів соціальних послуг та місцевого самоврядування Бориславської ТГ.
Метою тренінгу було зміцнити навички застосування сучасних етичних практик у роботі з вразливими категоріями населення, зокрема в умовах релокації та адаптації підопічних.