Це наша дрогобицька «поема в дереві», памʼятка національного значення та всесвітньої спадщини ЮНЕСКО — церква Святого Юра
Як пише голова Дрогобицької РВА Степан Кулиняк, цей день буде дуже світлим та святковим у нашому місті, адже для всіх місцевих жителів цей храм про давню глибоку історію, духовність та традиції, які ми так намагаємось зберегти в час не лише фізичної, а й культурної війни з московією, передає ДНК.
Освячуватиме його Блаженніший Святослав Шевчук. Тому кілька слів про багаторічну рутинну щоденну роботу, фінансування та благодійників хочу написати сьогодні. Бо без цього всього не було б і цієї події.
У межах реконструкції храму тут провели низку робіт, зокрема під мурування підвалин, заміну підлоги на другому поверсі, сходів, реставрацію брусів, а також замінили гонти на середньому куполі. Все з дотриманням автентики, бо в храмі потрібно максимально зберегти архітектуру XVI століття.
Це все обійшлося близько 3 млн 300 тис. грн., з яких близько 3 мільйони гривень — це кошти обласного бюджету у межах спецпрограми ЛОВА «Охорона та збереження обʼєктів культурної спадщини», а решту близько 300 тисяч гривень — кошти міського бюджету Дрогобича. Але в старовинному храмі важливим було реконструювати не лише будівлю, а й найбільшу святиню — іконостас. Після кількарічної реновації його повернули до церкви. Роботи над дослідженням 49 складових частин конструкцій та декоративних елементів іконостасу проводилися на початку 2019 року найкращими фахівцями Національного науково-дослідного реставраційного центру України за кошти благодійників.
Також за сприяння Фонду Послів США у 2014 році розпочали реставрацію стінопису церкви Святого Юра, яка тривала три наступні роки. Проведено дезінфекцію та дезінсекцію основи, укріплено грунт та фарбовий шар, зміцнено деревину, доповнено її втрати, підклеєно паволоку, видалено поверхневі забруднення, старі записи та тонування місць утрат. Реставрацію стінопису завершили у 2016 році.
Переглянути цей допис в Instagram
Тому насамперед дякую тим людям, завдяки яким вдалося досягнути такого результату. Це нашим благодійникам і жертводавцям з-за кордону, місцевим культурним фахівцям, зокрема директору музею «Дрогобиччина» пані Аллі Гладун, які шукали грантові шляхи для збереження памʼятки, і звісно та найголовніше очільнику Львівської ОВА Максим Козицький за виділення близько 3 млн грн з обласного бюджету, а також міській раді, яка зробила благоустрій на підʼїзді до Святині, адже він перебував у вкрай занедбаному стані. Бо зберегти культурну пам’ятку — це не просто зберегти, захистити чи відновити будівлю. Це дати можливість нашим наступним поколінням відчувати себе нацією.
Завдяки спадщині в нас, як у народу, є фактичне підтвердження існування нашої історії. Як пояснити своїм дітям, що вони походять із країни видатних майстрів архітектури, якщо немає можливості показати їй ось цю автентичну Церкву Святого Юри? Культуру, мистецтво, архітектуру можна впевнено відносини до складових збереження національної безпеки держави! І наша складова нацбезпеки — церква Святого Юра вже сьогодні є в числі найкрасивіших та найкраще збережених.
Вже завтра, 23 квітня, о 11:00 розпочнеться освячення оновленої церкви Святого Юра та відреставрованого іконостасу.