Вчора в Україні святкують День Української Державності, яке традиційно відзначають у День хрещення Київської Русі
Раніше воно відзначалось 28 липня, але у зв’язку з переходом церкви на новоюліанський календар дата змістилася на 13 днів раніше. Тож цьогоріч українці вперше відзначають ці свята 15 липня, передає ДНК.
З цієї нагоди в рамках культурної програми вихідного дня відбулася мандрівка для всіх охочих під назвою «Духовними святинями Бориславської громади».
Мешканців громади та вимушених переселенців російсько-української війни в цей день об’єднала не лише жага пізнання історії краю, а й спільна молитва за мир і перемогу в Україні.
Духовна спадщина Бориславської громади (Фото)https://t.co/0brBmOv1Hp pic.twitter.com/Qg5ZmNLnNf
— DroBro7/24 (@DroBro10) July 16, 2024
Учасники духовної мандрівки першим відвідали храм святої Анни УГКЦ на Волянці. Отець Павло розповів про життя святих, мощі яких знаходяться у храмі Анни, а також коротку історію самого храму. Посвячення храму відбулося 1902 р. на честь Святої Варвари, покровительки гірників. Будували цей костел, як і багато інших храмів цього періоду, мандрівні майстри будівничого цеху за кошти парафіян та нафтових промисловців. У 1963 році церкву було закрито і розміщено тут склад міндобрив, потім – меблевий магазин, похоронне бюро і навіть краєзнавчий музей. 9 липня 1989 року храм було знову відкрито та освячено. Сьогодні церква належить до списку паломницьких центрів Української Греко-Католицької Церкви поряд з такими відомими центрами, як Зарваниця, Страдч тощо.
У церкві Успення Пресвятої Богородиці УГКЦ на Мразниці мандрівники поспілкувалися з настоятелем храму о. Миколою Пишковичем, помилувалися 10 унікальними вітражами відомого художника-монументаліста Петра Холодного. Історія мразницької церкви веде свій початок із давнини. На місці сучасної церкви стояла старенька церква 1834 року будівництва, яку 1864 року переобладнали, й у такому вигляді вона проіснувала аж до побудови нового храму. Будівництво та закладення фундаменту під нову споруду розпочали у червні 1928 року.
Наступною зупинкою мандрівників стала пам’ятка архітектури національного значення XVII століття – храм Покрови Пресвятої Богородиці у Попелях. Церква була збудована із ялинового дерева на дубових підвалинах на громадські кошти у 1833 році. Довкола вона оздоблена піддашшям, покрита гонтою. Біля храму стоїть дзвіниця. У 1962 році церкву закрили. У 1989 році вона знову була відчинена і повернена у власність УГКЦ. Сьогодні ж тут радо зустрів мандрівників молитвою і благословенням отець Андрій Якубів, розповівши присутнім про унікальність історії та убранства цього храму.
Учасники екскурсії також відвідали храм Різдва Пресвятої Богородиці ПЦУ та унікальну каплицю у с. Ясениця-Сільна, збудовану на честь скасування кріпосного права на західноукраїнських землях. У навколишніх селах на знак скасування панщини ставили хрести, а ясеницька громада, зібравши гроші, уже в 1847 році узялась до будівництва каплиці. Її збудували швидко. Вона існує до сьогодні як унікальна пам’ятка культури та історії. Настоятель храму о. Ігор Берегуляк розпочав зустріч з прочанами зі спільної молитви, розмови з присутніми та продовжив розповіддю про історію храму і давні традиції парафіян, про які у своїх оповіданнях згадував Стефан Ковалів.
У XVIII ст. на території села були дві церкви, обидві – Різдва Пресвятої Богородиці. Згодом одну продали, інша була знищена у Першу світову війну. У 1918 році розпочалося будівництво нової, яку освятили у 1938 році. Та з приходом комуністичної влади, НКВД від отця Радошинського вимагало доносів на парафіян, порушення тайни сповіді. Священник на співпрацю з ворогом не погодився і при загадкових обставинах загинув.
На завершення відвідувачі насолодилися презентацією молитовної пісні «Господи, ми просимо щиро» у виконанні церковного хору під керівництвом Уляни Холодової. Мандрівка духовними святинями Бориславської громади завершилася вікториною з символічними подарунками та отримала схвальні відгуки від учасників.
Принагідно хочемо подякувати за меценатську допомогу у вигляді транспортних послуг від компанії «КОРОНА-Д-ПЛЮС» (керівник Йосип Дяків).
У ці складні часи для України такі події нагадують нам про нашу багату духовну спадщину, силу єднання та віри, які дають нам надію на краще майбутнє. Дякуємо всім, хто долучився до цієї мандрівки! Слідкуйте за анонсами та приєднуйтесь до майбутніх заходів.