відсотки по кредитуБанки вже позичають готівку під 88% річних!

Де взяти гроші? Сьогодні, коли чимало людей опинилося без роботи, це питання турбує, напевно, не одну родину. Комусь потрібні кошти, щоб заплатити за навчання дитини, іншим — на операцію чи дорогі ліки.
Добре, якщо є багатий друг чи знайомий, котрий погодиться позичити тисячу-другу на якийсь час. Якщо такого патичка-рятівничка нема, то єдиний вихід – взяти кредит у банку. Цікаво, а під які відсотки там позичають готівку?

…Заходжу у відділення одного з комерційних банків (“Ренесанс Кредит”). Раніше тут легко можна було позичити готівку без застави та поручителів. Навіть довідки про доходи не завше вимагали. Кажу, що мені терміново потрібно 20 тисяч гривень кредиту. Приємна співробітниця банку запрошує сісти і питає, чи може поставити кілька додаткових запитань, – скільки мені повних років, чи офіційно працюю, який маю дохід – чи перевищує він 800 гривень на місяць, а також чи можу взяти довідку про доходи. Бо, виявляється, від цього залежить, дадуть мені кредит чи ні. “Якщо немає довідки про доходи, то рішення може бути негативним, – повідомила співробітниця.

— Через ситуацію в країні ми підвищили вимоги до позичальників. Якщо людина не має офіційної роботи, то де гарантія, що вона зможе сплачувати кредит?”
Кажу, що візьму довідку про доходи без проблем. “Раджу вам зупинитися спершу на 10 тисячах гривень, – сказала працівниця банку. – Тоді є більша гарантія, що кредит схвалять дуже швидко, – за годину-дві”. Погоджуюся й прошу, щоб банкір порахувала, скільки платитиму, якщо позичу 10 тисяч на рік, тобто на 12 місяців. “Ваш щомісячний платіжбуде 1237 гривень”, – швиденько підрахувала вона.

Рахую і собі. За 12 місяців банку я повинна буду віддати 14 844 гривні, тобто відсотки складуть майже половину взятої у кредит суми – 4844 гривні. Банк погоджується мені надати кредит під 48% річних. Ого-го.
Невже такі шалені відсотки і в інших банках?! Йду в ще одну кредитно-фінансову установу (“Платинум банк”), яка спеціалізується на видачі готівкових кредитів. І знову прошу 20 тисяч гривень позики. Працівниця банку каже, що наразі вони видають лише споживчі кредити, видачу готівкових коштів тимчасово припинили, але до кінця місяця поновлять. Та погодилася розрахувати, скільки мені коштуватиме бажаний кредит готівкою.

Для початку дівчина також попросила мене відповісти на кілька запитань – у якій сфері працюю, найманий я працівник чи приватний підприємець, який середній розмір моєї зарплати, навіщо мені кредит. Але головне питання те саме – чи зможу принести довідку про доходи. Каже, що всі ці деталі потрібні, бо від розміру моєї зарплати залежить і розмір позики, а від наявності або відсутності довідки – позичать гроші чи ні.
“Банк враховує всі найменші деталі, бо на ринку з’явилося багато шахраїв, – розповіла співробітниця і стала підраховувати, скільки ж мені треба буде платити щомісяця, коли візьму 20 тисяч гривень на 2 роки. – Якщо берете позику на 24 місяці, то щомісячний платіж буде 1575 гривень, коли на три – 1338 гривень”.
Отже, взявши в цьому банку 20 тисяч гривень, через два роки мала б віддати 37 800 гривень, тобто в 1,8 раза більше, а через три роки – 48 168 тисяч гривень (у 2,4 раза більше)! І цей банк позичає готівку під 45 – 48% річних!
Обійшла ще кілька кредитно-фінансових установ. В одному з найбільших банків з іноземним капіталом (“Райффайзен банк Аваль”)
мені пояснили, що заявки на кредит готівкою можуть подавати лише клієнти банку, а також пенсіонери (бажано, щоб вони мали тут пенсійний рахунок). Інші звернення не розглядають. Клієнтам банку кредит пропонують під 3,4 – 4,57% щомісяця. Розмір ставки визначається індивідуально і залежить від результатів обробки анкетних даних на момент подачі заяви на надання кредиту. Тобто кредит готівкою тут можна взяти під 40,2 – 54% річних.
До речі, такі ставки – не межа. Фінансовий портал “Мінфін” уклав рейтинг банківських кредитів. Найдорожче позичити гроші пропонує “Банк Михайлівський” (максимальна сума – 80 тисяч гривень, до 4 років» під 59,82% річних (ефективна ставка), банк “Траст” (до 50 тисяч гривень, до 4 років і під 66,88% річних, Укрсоцбанк (“UniCredit Bank”) (100 тисяч гривень, до 5 років) під 73,86% річних і “Фідобанк”(до 50 тисяч гривень, до 3 років) під 88,29% річних.
…Вислухавши всіх, сказала, що це самогубство – брати гроші під такі величезні відсотки. “Так, це дорого, – погодився банкір. І додав: – Але в житті бувають різні ситуації”.

Леся ЯСИНЧУК