Замість кавиКава — напій, з якого більшість людей починає ранок, та п’є кілька разів протягом дня

За статистичними даними 2018 року кожні п’ять хвилин людство вживає 2 000 000 чашок кави. В останні десятиріччя кава значно посунула інші напої з п’єдесталу. Містить кофеїн — психостимулюючу речовину, що у чистому вигляді використовується як лікуючий засіб при захворюваннях нервової системи — синдрому дефіциту уваги, наприклад, також як ноотроп, що покращує розумову діяльність (код АТХ: N06BC01, детальний опис можна знайти в інструкціях до медичних препаратів). Ось завдяки чому напій так впливає на наш стан. Він дійсно бадьорить, когось — на півгодини, когось — на півдня або навіть залишає без сну на всю ніч, підвищує тривожність та посилює стрес.Чи можна обрати якусь корисну альтернативу каві, крім традиційних чорного та зеленого чаю? Наприклад, у вигляді напоїв з інших рослин.

Каркаде

Або червоний чай — це напій з пелюстків суданської рози, дуже популярний у країнах Близького Сходу, де його вживають як гарячим, так і холодним, додаючи різні спеції. Чим корисний каркаде?

Він містить флавоноїди, наприклад, кверцетин (присутній у схемах профілактики коронавірусу), хлоргенову кислоту (антиоксидант), феноли та антоціани (покращують зір), саме вони надають червоний колір напою. І зовсім не має таніну, яким насичені класичні чаї.

По-перше, каркаде може знизити систолічний тиск до 7,5 мм ртутного стовпчика, діастолічний — до 3,5 мм, це безумовно, оцінять гіпертоніки. Також при регулярному вживанні він зменшує кількість загального холестерину, ліпопротеїнів низької щільності, які саме є причиною атеросклерозу, та тригліцеридів.

Каркаде знижує в’язкість крові та сприяє росту нових капілярів. Екстракт цієї рослини корисно приймати при жировій хворобі печінки.

Матча

Ще одна альтернатива каві. Цей різновид чаю з’явився у Китаї майже 100 років тому, але не набув популярності, потім перекочував до Японії, де виникла ціла церемонія подачі напою. Розтерте у пудру листя зеленого чаю, з кущів, що росли у затінку, змішують з гарячою водою та збивають спеціальним вінчиком. Наразі він переживає нову хвилю інтересу не тільки в Азії, але й на інших континентах.

Матча містить багато кофеїну, що стимулює, та теаніну, що розслабляє, а також у сто разів більше, ніж інші різновиди чаю, епігаллокатехіну — потужного антиоксиданту, що надає напою гіркувато-в’яжучого смаку та пригнічує бажання їсти солодке. Вважається, що ця речовина завдяки сильним антиоксидантним властивостям, знижує ризик раку, бореться з високим тиском та поганим холестерином, покращує фотозахист шкіри.

1-2 чашки матча позитивно впливають на роботу мозку, підвищуючи активність у префронтальній корі, що дуже важливо для пам’яті та концентрації уваги. Регулярне вживання цього напою знижує вірогідність розвитку депресії.

Матча корисний не тільки для мозку, але й для кишківника. Епігаллокатехін збільшує кількість бактерій, що пригнічують запалення та гіпервідповідь імунітету на харчові алергени, і навіть може сприяти зниженню ваги.

Какао

Ведуча діюча речовина какао — теобромін, алкалоїд, близький за будовою до кофеїну, але його дія набагато м’якіша. Він розслабляє гладкі м’язи (розширює бронхи, знижує тонус судин, покращує кровообіг в серцевих артеріях за рахунок підвищення вироблення оксиду азота). Містить багато поліфенолів — речовин, які рослина накопичує для боротьби з зовнішніми негативними проявами, що виявилися дуже корисними для здоров’я людини.

Регулярне вживання какао сприяє зниженню артеріального тиску на 4-5 мм рт.ст. та на 2 мм рт.ст відповідно. Підвищує чутливість до інсуліну та зменшує ризик розвитку діабету. Але це стосується свіжозвареного напою або чорного шоколаду, молочний шоколад не має цього ефекту.

Какао покращує роботу мозку та захищає нейрони від запалення. Згідно з дослідженнями, люди похилого віку після двох місяців щоденного вживання 2 чашок какао без цукру продемонстрували покращення результатів когнітивних тестів.

Ось такі чудові напої можуть вчасно підбадьорити, покращити настрій та здоров’я, і бути відмінною альтернативою улюбленої, але не завжди корисної, кави. Редакційна група сайту МедПравда нагадує, що піклування про здоров’я може бути смачним та приємним.

Замість кави