3 червня на сесії Стебницької міської ради було розглянуте питання про надання дозволів на встановлення індивідуального опалення мешканцям багатоквартирних будинків
Запізніле рішення
Проблема з індивідуальним опаленням постала в сусідніх Трускавці, Дрогобичі та Бориславі декілька років тому. Не можна сказати, що вона успішно розв’язана, але чимало мешканців Дрогобиччини вже скористалися своїм правом, відмовившись від централізованого опалення і зекономивши не одну тисячу гривень на оплаті за тепло.
Стебник аж тепер визрів до цього питання. При цьому на владу натиснула громада і представники громадських організацій, інакше справа би не зрушилась з мертвої точки. На сесії люди казали, що вже багато років тому написали заяви про від’єднання від централізованого опалення, але керівництво “Стебниктеплокомуненерго” ніяк не реагувало на це. Звісно, що робилося це не без відома міської влади.
Здавалось би, депутати Стебницької міської ради мали би належним чином відреагувати на проблеми людей, які заповнили сесійну залу і стояли в коридорі, дивуючись, чому своє засідання депутати не провели в Народному домі. Але сесія змогла відбутися лише тоді, коли з’явився дев’ятнадцятий депутат (з тридцяти шести), що означало наявність кворуму. Щоправда, потім прийшли ще декілька депутатів, але люди з обуренням запитували, де народні обранці. Така ж картина спостерігалася наприкінці сесії, коли розглядалися земельні питання. Тоді взагалі залишилося 16 депутатів. Це вже не вперше народні обранці свідомо ігнорують інтереси громади. Звичайно, в когось можуть бути поважні причини, аби не прийти на сесію. Але це не є нормальним явищем, коли половина депутатського корпусу, даруйте за грубість, сачкує.
Забігаючи наперед, скажу, що сесія, можна сказати, прийняла доленосне рішення, дозволивши стебничанам перейти на індивідуальне опалення. Але, як це завжди буває, не завжди наміри співпадають з наслідками. Почнемо з того, що монополіст – “Стебниккомуненерго” – в цьому не зацікавлений. Простіше брати гроші за послуги, які часто-густо не надаються, бо тепло в повному обсязі до людських осель не доходить. З іншого боку, кошти в державному бюджеті на ці потреби завжди знайдуться, тому монополісту можна нормально жити і не бідувати. Мабуть, це все розуміє керівник підприємства Орест Лабовка, якого запросили на засідання сесії, але він не з’явився, адже важко відповісти на прості питання мешканців, тим більше, коли відповідь зрозуміла. Не даремно на його адресу лунало багато справедливих і не зовсім слів, хтось навіть вимагав відставки, але до цього справа не дійшла.
Виникають сумніви і щодо ефективності роботи комісії, яка даватиме дозволи на індивідуальне опалення. Абсолютну більшість у ній складають представники організацій, які теж є монополістами в своїй галузі. Крім того, ці чиновники працюють у Дрогобичі та Львові, тому навряд чи зможуть і захочуть щоразу навідуватися до Стебника. Це добре, що до складу цієї комісії ввійшли депутати і громадські активісти, які фактично самі себе призначили на сесії, але їхніх голосів через відсутність кворуму може не вистачити, аби прийняти рішення в тому чи іншому конкретному випадку. А тоді влада лише розводитиме руками: мовляв, хотіли як краще, а вийшло як завжди. І хоча перший заступник міського голови Стебника Петро Веклюк запевнив громаду, що зацікавлений у тому, аби в місті запрацювала програма індивідуального опалення, бо сам хоче його встановити у власній квартирі, все ж виникає багато запитань щодо механізму впровадження в життя прийнятої постанови.
Чи використає Стебник трускавецький досвід?
Проте повернемося до питання з індивідуальним опаленням. Людей обурило, що на початку сесії не було першого заступника міського голови Петра Веклюка, який мав доповідати з даного питання. Василь Пецюх сказав, що той у казначействі.
Аби не дратувати людей, до слова запросили керівника комунального підприємства “Трускавецьтепло” Руслана Крамара. Він живе в Сільці, так що теж має стосунок до стебницької громади. Розповідаючи, як у місті-курорті відбувався перехід до автономного опалення, і зазначивши, що депутати можуть прийняти рішення, чи йти таким шляхом, чи іншим, Руслан Крамар відповів на багато-чисельні запитання присутніх.
За його словами, в Трускавці свого часу теж виник соціальний конфлікт, коли мешканці вимагали від влади дозволів на індивідуальне опалення. У 2008 році тодішній міський голова Трускавця Лев Грицак прийняв рішення про узаконення всіх випадків встановлення людьми індивідуального опалення. Тоді ж міськвиконком зобов’язав комунальників зняти всі нарахування з мешканців цих квартир, бо ті мали платити за централізоване опалення. Головною причиною такої ситуації було те, що мешканці були незадоволені якістю централізованого опалення і відсутністю гарячого водопостачання.
У 2011 році була прийнята схема теплопостачання Трускавця. За нею передбачалася змішана система опалення – індивідуального і централізованого. Люди отримали можливість відключатися не цілим будинком, а по стояках. Руслан Крамар передав стебницькій владі всі документи, які приймались з даного питання у Трускавці. Він запевнив, що у місті-курорті зараз немає жодних проблем для тих, хто хоче перейти від централізованого до індивідуального опалення. Щоправда, є випадки, коли не всі погоджуються від’єднатися по стояках. Тоді міжвідомча комісія самостійно приймає рішення в кожному конкретному випадку. В основному приймаються позитивні рішення.
Руслан Крамар зауважив, що перед його фірмою поставлене завдання щодо індивідуального опалення. Або він знаходить шляхи розв’язання проблеми, або влада як замовник шукає іншого виконавця. У Трускавці вже знаходять можливість поквартирного відключення від централізованого опалення, що є дуже актуальним для Стебника. Є певні фінансові навантаження на фірму, але це серйозно не впливає на розбалансованість системи.
Отже, стебницька влада має всі необхідні документи, щоби приступити до впровадження індивідуального опалення. Час покаже, наскільки щиро влада хоче допомогти людям.
Емоції в залі зашкалювали
Відтак до слова запросили Петра Веклюка, який з’явився у сесійній залі. Він розповів про роботу комісії, яку очолював, щодо підготовки до індивідуального опалення. Саме висновки цієї комісії й лягли в проект рішення, розданий депутатам. Напрацьований документ про відключення від централізованого опалення. Але Петро Веклюк зауважив, що нема чіткої норми закону, яка би дозволяла відключати централізоване опалення. Це викликало не сприйняття з боку людей, бо вони подумали, що влада дає задній хід і ніякого індивідуального опалення не хоче. Взагалі виступ заступника міського голови супроводжувався криками, люди давали волю емоціям, важко було їх вгамувати.
Петро Веклюк повідомив, що комісія приймає рішення щодо надання індивідуального опалення впродовж десяти днів. Це трохи заспокоїло людей, хоча багато хто сумнівається в оперативності роботи комісії. Людям пояснили, що до 2007 року діяв закон, за яким дозволялося підключати до індивідуального опалення окремі квартири. Тепер є дозвіл підключати лише за стояками. На думку Петра Веклюка, закон відмінили через розбалансування систем. Але щойно його трускавецький колега говорив, що цього не відбувається, тому люди знову почали гомоніти й не давати говорити виступаючому.
Нині ведеться пошук фірми, яка би встановлювала індивідуальне опалення. Головне, домовитись з нею, аби людям, які не зможуть відразу заплатити за роботу, реструктуризувати виплати на певний період часу.
Доволі часто емоції в сесійній залі зашкалювали. Коли міський голова Василь Пецюх згадав, що все-таки він має вести сесію і почав заспокоювати людей, на його адресу прозвучало революційне: “Банду геть!”.
“Закон у місті – це громада”
Юрист громадської організації “Воля громади” Тарас Остап’юк розповів, що було проведене громадське опитування щодо індивідуального опалення. Він зазначив, що якщо хтось говорить, що закон нібито забороняє автономне опалення, це неправда. Він переглянув відповідні документи, приклади з судової практики – і такого закону про заборону не знайшов, хоча багато чиновників лякають людей неіснуючими документами. “А закон у місті є один, – підкреслив пан Тарас, – це громада”.
Тарас Остап’юк був членом комісії, яка готувала дане питання на сесію. Він зауважив, що не було іншого шляху, ніж провести опитування серед людей, чи хочуть вони перейти на індивідуальне опалення. З чотирьох тисяч абонентів, які підключені до централізованого опалення, було опитано 940. З них хочуть встановити таке опалення, але їм не дають дозвіл, – 656. Не бажають встановити 86.
Звертаючись до депутатів, Тарас Остап’юк зауважив, що якщо вони хочуть відстоювати якісь корпоративні інтереси, то це їхнє право, але якщо хочуть захищати інтереси людей, то повинні прийняти інше рішення. Ці слова були зустрінуті оплесками присутніх.
Чи зміниться щось до наступної сесії?
Депутат Стебницької міської ради Наталія Беднарчик нагадала присутнім, що був період, коли питання про індивідуальне опалення розглядалося на рівні міністерств. Київ надавав дозволи, а міська влада ніби й не була до цього причетна. Коли відмінили попередній закон, розпочалася війна у буквальному розумінні цього слова. Багато людей не встигли узаконити своє право на індивідуальне опалення, хоча всі документи вже були готові. Дійшло до того, що люди, маючи індивідуальне опалення, змушені були платити й за централізоване. Почалися судові тяганини. Це тривало не один рік. Зокрема, це можуть підтвердити стебничани, які мешкають на вулиці Мельника.
Але, наголосила Наталія Беднарчик, місцеві депутати все-таки визріли до розв’язання цієї проблеми. Була створена комісія, яка цим зайнялася. В результаті довгих суперечок, непорозумінь вдалося прийти до прийнятного рішення. Опонентом більшості виступав Орест Лабовка, який приходив на кожне засідання комісії та наводив свої аргументи на користь централізованого опалення. Врешті-решт, прийшли до ідеї оптимізованої чи змішаної системи опалення в Стебнику. Не секрет, що так звані державні установи (школи, садочки, лікарня) опалюватимуться централізовано. Так само є чимало мешканців Стебника, які не в змозі в силу відсутності коштів встановити індивідуальне опалення. Не відразу, наголосила депутат, усі дружньо встановлять індивідуальне опалення в Стебнику. Вона нагадала слова міського голови, який підкреслював, що не всім з міського бюджету може бути надана соціальна допомога на ці потреби, бо треба ще той бюджет наповнити реальними коштами. Це є ціла низка питань, які будуть вирішуватися в міру їх надходження.
Наталія Беднарчик зачитала також склад членів комісії, які видаватимуть дозволи на індивідуальне опалення. Здебільшого це керівники дрогобицьких підприємств, причетних до цієї справи, а також місцеві спеціалісти та активісти. Список викликав неоднорідну реакцію серед присутніх, а прізвище Ореста Лабовки – спротив.
Депутатові Ярославові Пецюху не сподобалася позиція колеги Богдана Асафата, який є головою профільної комісії з цього питання. Той не виступив зі співдоповіддю про індивідуальне опалення, не висловив своєї точки зору з цього приводу, а наприкінці навіть уступив своє місце в комісії стебницькій активістці п. Галині Щербань. Мабуть, молодий депутат мав рацію, звертаючись до Богдана Івановича, але їхні суперечки, які відбуваються на кожній сесії, вже ніхто серйозно не сприймає. Депутати постійно звинувачують один одного в якихось гріхах, і це радше викликає сміх, ніж призводить до позитивних наслідків.
Відтак слово взяв депутат Стебницької міської ради Микола Варивода. Слід зазначити, що доволі часто він критично і скептично ставиться до рішень, які намагаються прийняти його колеги. Так було і цього разу. Але насамперед він зазначив, що, мабуть, за останні десять років не було так багато людей на сесії. Це дуже важливе питання. На його думку, незрозуміло, до яких рішень прийшла депутатська комісія щодо індивідуального опалення, але вже готове питання на сесію для прийняття позитивного рішення з цього приводу. Йому заперечили члени депутатської комісії, які брали безпосередню участь в підготовці питання на сесію, але їхні голоси розчинилися в загальному людському гулі.
Також виступаючий наголосив на тому, що в Трускавці діють закони України й люди цим користуються. Він розкритикував склад комісії, яка прийматиме рішення, вважаючи, що деякі її члени не мають до цього жодного стосунку. Половина цих людей, переконаний депутат, на засідання комісії не приїдуть. На його думку, дрогобицькі чи львівські підприємства, чиї керівники входять до складу комісії, просто вестимуть торг зі стебницькою владою з приводу тих чи інших питань.
Микола Варивода запропонував визначити конкретну дату наступного засідання сесії, щоби люди могли прийти і розповісти, чи змінилося щось за місяць, але міський голова не поставив цього питання на голосування, хоча мав би це зробити згідно регламенту.
Процес пішов?
Петро Веклюк зачитав проект постанови рішення Стебницької міської ради “Про надання дозволів на встановлення індивідуального опалення в житлових будинках міста Стебника”. В ньому зокрема сказано:
“Враховуючи багато-чисельні звернення мешканців багатоквартирних будинків міста, беручи до уваги пропозиції профільної комісії, керуючись статтею 25 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, міська рада вирішила:
1. Розробити оптимізовану схему перспективного розвитку децентралізації системи опалення багатоквартирних будинків у місті Стебнику.
2. Затвердити порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання при відмові споживачів від централізованого теплопостачання згідно додатку № 3, передбачивши надання дозволів на встановлення індивідуального опалення при умові підключення мешканців житлового будинку, цілого під’їзду, окремих стояків на протязі одного міжопалювального періоду.
3. Затвердити постійно діючу міжвідомчу комісію виконкому Стебницької міської ради з розгляду питань, пов’язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води та затвердити склад комісії згідно з додатком № 1. Затвердити положення про роботу постійно діючої міжвідомчої комісії…”.
Контроль за виконанням цього рішення покладено на Петра Веклюка і на голову профільної депутатської комісії Богдана Асафата.
Депутати прийняли це рішення. Тепер стебничани сподіваються, що процес піде. Як насправді все відбуватиметься, інформуватимемо наших читачів.
Анатолій Власюк