Реформа освіти: Чи справедливі заяви та вигуки стебничан під час сесії ДМР?
У четвер, 7 березня, під час ІІ пленарного засідання XLVІ сесії Дрогобицької міської ради відбулося обговорення питання щодо реформування освітньої галузі міст Дрогобича
та Стебника, передає ДНК з посиланням на ДМР.
Зокрема міський голова Стебника Петро Старосольський виступив із зверненням, у якому оскаржив рішення сесії міської ради Дрогобича щодо зміни типів і назв загальноосвітніх навчальних закладів Дрогобича та Стебника.
Оскарження рішення сесії ДМР Петро Старосольський підтвердив рішенням сесії Стебницької міської ради.
Разом із міським головою до сесійної зали Дрогобича прибули і представники батьківського колективу зі Стебника та Дрогобицької ЗОШ №14.
Міський голова Стебника не погодився із системою здобуття середньої освіти, що передбачає нове законодавство, відповідно до реформи «Нової української школи».
Мова йде про те, що повну загальну середню освіту поділятимуть на три рівні: початкову (1-4 класи) — І ступеня, базову (5-9 класи) — ІІ ступеня та профільну (10-12 класи) — ІІІ ступеня.
Заклади, які надаватимуть послуги базової освіти — І-ІІ ступенів — називатимуться гімназіями, а заклади, які надаватимуть послуги профільної освіти — І-ІІІ ступеня — ліцеями.
Однак кількість ліцеїв створюється відповідно до кількість учнів. А, як зазначають у відділі освіти ДМР, розраховуючи на ту кількість учнів, яка є, то у Дрогобичі передбачається створення двох-трьох ліцеїв, а у Стебнику — один. Усі інші школи стануть гімназіями.
Міський голова Стебника зазначив, що проти того, щоб окремі школи Стебника стали гімназіями.
Також під час обговорення Петро Старосольський заявив, що Стебник отримує від Дрогобича мізерні кошти на утримання інфраструктури міста.
Реагуючи на це, Тарас Кучма зазначив, що дасть письмове доручення фінансовому управлінню ДМР підготувати інформацію про те, скільки коштів було виділено Стебнику з міського бюджету Дрогобича і скерувати цю інформацію до Стебницької міської ради.
«За останні три роки стільки, скільки було виділено коштів з міського бюджету Дрогобича на розвиток інфраструктури, шкіл, медичних закладів Стебника, не виділялось за останні десять років», — наголосив Тарас Кучма.
Щодо формування освітньої мережі, то з необхідністю її реорганізувати погодився і депутат Дрогобицької міської ради, голова постійної комісії з питань культури, молодіжної політики, сім’ї, спорту, туризму, інформації, праці та соціального захисту населення ДМР Олег Дацюк.
«У 2019 році дефіцит освітньої субвенції для Дрогобича та Стебника становить 18 мільйонів гривень. Якщо ми не вжиємо заходів, то на кінці року не матимемо чим виплатити заробітну плату педагогам, так як це було у грудні 2018 року. Відповідні звернення щодо дефіциту освітньої субвенції ми скерували до Верховної Ради України, Міністерства освіти України, голови Львівської обласної державної адміністрації та Департаменту освіти ЛОДА. Також з 1 січня 2020 року всі школи переходять на автономію, тому якщо ми зараз не упорядкуємо мережу, то наступного року окремі школи просто не виживуть, бо фінансування надходитиме за одного учня», — зазначив начальник відділу освіти ДМР Петро Сушко.
У ході обговорення питання майбутнього освіти зі сторони посадовців Дрогобицької міської ради прозвучала теза, що у випадку бажання стебничан, сесія ДМР може прийняти рішення про уповноваження міської ради Стебника самостійно управляти освітою Стебника, передавши останнім освітню субвенцію. Така теза пролунала після вигуків з боку присутніх стебничан, зокрема депутатів Стебницької міської ради, про те, що Дрогобич їх обділяє фінансуванням і взагалі вони не бачуть свого майбутнього разом з Дрогобичем як єдиної об’єднаної громади, а відтак вдалися до вигуків «ганьба» на адресу дрогобичан – депутатів та керівництва ДМР.
Підсумовуючи обговорення цього питання, міський голова Дрогобича Тарас Кучма зазначив, що рівно два роки тому, коли відбувалось реформування галузі охорони здоров’я Дрогобича та Стебника, до сесійної зали також приходили групи людей, які скандували «ганьба», однак тепер ми бачимо результат: закупівля медичного обладнання, ремонт приміщень лікарень, відкриття нових відділень та вдвічі підвищення заробітніх плат медикам на первинці.
«Якщо тоді ми б не вжили тих заходів і не проробили роботу, то зараз медицина міста зазнала б краху і була повністю розваленою, а тепер ми впевнено крокуємо вгору. Те саме тепер повторюється з освітою, бо ми живемо в часі реформ», — прокоментував Тарас Кучма.
Також міський голова Дрогобича додав, що всі заходи з реформування освіти проводяться абсолютно відкрито, було проведено низку зустрічей та Круглих столів за участі як освітян, так і громади міста. Більше того, в основі реорганізації лежить ґрунтовне аналітичне дослідження сфери освіти за 2017 та 2018 роки. Позицію голови підтримали й представники депутатського корпусу ДМР, які активно беруть участь у зустрічах з освітянами та заходах, де обговорюють майбутнє сфери освіти Дрогобича та Стебника.
Зважаючи на ситуацію, яка склалася у сесійній залі та унеможливлення подальшого проведення сесії міської ради, у сесії оголошено перерву до понеділка, 11 березня.
Оскільки ситуацію реформи сфери освіти, як і у випадку з реформуванням сфери медицини, окремі політичні сили пробують заполітизованим, для роз’яснення громаді міст Стебника та Дрогобича ситуації, зокрема й інформування про фінансові видатки та допомогу, міський голова Дрогобича Тарас Кучма доручив на початку наступного тижня скликати прес-конференцію за участі начальника відділу освіти Петра Сушка та представників фінансового управління ДМР.
Прес-служба ДМР