Депутатам Трускавецької міської ради, міському голові Трускавця
Шановний голово, шановні депутати!
Після передачі державної ГГРЕС і ліквідації міської санепідемстанції міська рада як орган, який згідно п. 5 ст. 41 Закону України «Про курорти» здійснює контроль за використанням природних лікувальних ресурсів, не має інформації про кондиційний стан корисних і шкідливих елементів в мінеральних водах курорту.
Підприємство ПрАТ «Трускавецькурорт», що має спеціальний дозвіл на видобуток і реалізацію унікальної лікувальної води «Нафтуся» та інших мінеральних вод, повинно проводити такий контроль,
але не зацікавлене в наданні такої інформації. В даний час не проводиться визначення автохтонної мікрофлори води «Нафтуся», що є одним з основних складових елементів лікувальної дії цієї води. Немає контролюючої організації, яка б регулярно перевіряла ступінь забруднення питтєвих мінеральних вод шляхом визначення колі-титру та колі-індексу. Міська рада в даний час не має інформації про виконання ПрАТ «Трускавецькурорт» природоохоронних заходів, передбачених приписами контролюючих органів.
Мінеральні води родовищ курорту Трускавець належать до природних лікувальних ресурсів, дозвіл на видобування яких видається в певних обсягах, ліміт затверджується державним органом, який видає спецдозвіл на видобування. Контроль за дотриманням цих лімітів виконувала державна ГГРЕС. Передача державної ГГРЕС приватній структурі-монополісту звела роботу по контролю фактично до нуля. Чи буде ПрАТ «Трускавецькурорт» добросовісно контролювати сам себе? Звісно, що ні.
Турнікети з обліком кількості відвідувань, а не кількості відпущеної мінводи, що планувалося ввести в дію з 1 грудня 2017 р., мали на меті не показати кількості мінводи, що відпускається. А цей показник важливий не тільки для державних зборів за видобуток «Нафтусі», а і для її охорони, збереження природних умов дозрівання, часу на відновлення кількості автохтонних бактерій і накопичення необхідної концентрації продуктів їх життєдіяльності.
Ліміт видобутку «Нафтусі» в минулі часи, коли ще це не було таємницею, становив близько 30 м.куб. на добу. Зараз невідомо. Можливо, це обмеження і є причиною того, що тільки з 30 підприємствами, а не з усіма, укладено договір на постачання води.
Львівське територіальне управління Антимонопольного комітету України своїм рішенням оштрафувало ПрАТ «Трускавецькурорт» за порушення антимонопольного законодавства за намагання встановити з 1 грудня ц.р. оплату за вхід у бювет 3 грн. 50 коп. А громадські активісти Трускавця не допустили цього ще 7 листопада. То хто є порушником законодавства? Що спричинило народний гнів? На кого потрібно заводити кримінальне провадження? Хто діяв в інтересах громади? На сьогодні все робиться навпаки, але справедливість переможе!
Наказами по Державній службі геології та надр України призупинялася дія спеціального дозволу на видобуток мінводи, однак платний відпуск її не припинявся, що тягне кримінальну і цивільно-господарську відповідальність. Переведення на плату за вхід, а не за кількість відпуску води створювало б умови для несплати платежів у бюджет і невиконання приписів державних контролюючих органів. Тож правоохоронним органам потрібно притягнути до відповідальності активістів, які цього не допустили, чи подякувати їм?
З метою збереження гідромінеральної бази курорту пропонуємо:
1. Внести корективи до штатного розпису міськвиконкому по штату комунальної ГГРЕС на 2018 рік.
2. Внести відповідні корективи до бюджету міста по ГГРЕС на 2018 рік.
3. Спірне приміщення колишньої санепідемстанції використати під ГГРЕС.
4. Клопотати перед Львівською обласною державною адміністрацією, яка згідно п.2 ст.41 Закону України «Про курорти» здійснює контроль за раціональним використанням і охороною природних лікувальних ресурсів, природних територій курортів і прилеглих до них округів санітарної охорони, створити комісію з працівників державних екологічних органів, департаменту охорони здоров`я, депутатів Трускавецької міської ради, представників громадських організацій з метою проведення екологічної і санітарно-гігієнічної експертизи гідромінеральної бази курорту.
З повагою, голова Ради Старійшин м. Трускавця Лев Грицак