МСПУМіністерство соціальної політики України за підтримки Світового банку реалізовує пілотний проект щодо виведення малозабезпечених сімей та внутрішньо переміщених осіб із стану бідності

Пілотний проект триватиме 2 роки у 3 регіонах: Харківській, Львівській та Полтавській областях. Він є частиною глобального проекту «Модернізація системи соціальної підтримки населення України», що запроваджується у нашій державі за підтримки Світового банку з 2014 року, і на який було виділено 300 млн дол. США.

За допомогою пілотного проекту в регіонах передбачається вирішити низку важливих завдань, зокрема:

• створення нових робочих місць, переважно у сільській місцевості;
• зменшення рівня безробіття та бідності у пілотних регіонах;
• повернення на ринок праці довготривалих безробітних та реінтеграція внутрішньо переміщених осіб;
• збільшення надходжень до державного та місцевих бюджетів.

Щороку в Україні зростає тенденція до безробіття серед працездатного населення і з’явився прошарок «професійних соціальних утриманців». Люди звикають до постійних гарантованих соціальних виплат і не поспішають повернутися на ринок праці, вивести свою сім’ю на самозабезпечення. Діюча система призначення державної соціальної допомоги не достатньо мотивує працездатних членів малозабезпечених сімей до працевлаштування. Значна кількість таких громадян має неофіційні доходи за рахунок неформальної зайнятості.

Існують випадки зловживань при одержанні державної соціальної допомоги. Крім того, система надання державної соціальної допомоги не передбачає суттєвих санкцій для тих отримувачів, які не зацікавлені у працевлаштуванні. На сьогодні допомогу малозабезпеченим сім’ям одержують більше ніж 250 тис. сімей. У сільській місцевості проживає більше дві третини таких сімей. При цьому, державну соціальну допомогу у Львівській області отримує один з 35-ти мешканців, у Полтавській – 1 з 66, у Харківській – 1 з 96 мешканців.

Існує також велика проблема з працевлаштуванням чи відновленням підприємницької діяльності внутрішньо переміщених осіб, більшість з яких є працездатного віку та непрацюючими в силу обставин, що склалися внаслідок воєнного конфлікту на сході країни.

Саме тому, постала необхідність доповнити новими механізмами наявні законодавчі стимули до зайнятості. Учасникам проекту пропонуватиметься участь у оплачуваних громадських роботах, організація власного бізнесу шляхом надання безвідсоткової поворотної фінансової допомоги, або працевлаштування на новостворені робочі місця.

На основі отриманих практичних результатів будуть розроблені проекти відповідних актів законодавства, аби запровадити механізми зменшення рівня безробіття населення в цілому в Україні.