Чи вартує місто Дрогобич мати гарний облаштований парк? Здавалося б, питання риторичне, звісно, що так, вартує. То чому ж такого парку досі немає?..
В останній день календарної осені у знаменитій віллі Яроша в Дрогобичі (вулиця Шевченка, корпус біолого-природничого факультету Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка) пройшло громадське обговорення питання створення дендропарку. Мова йде про територію поблизу вілли Яроша, яка зараз є в жалюгідному, захаращеному стані. Щоб зберегти зелену зону для нащадків, і не просто зберегти, а облагородити її, створити майже казкове диво, Дрогобицький педуніверситет готовий залучити до співпраці іноземних партнерів.
Проблема тільки в одному – земля біля вілли Яроша є власністю міста і не виключено, що як не зараз, то колись на неї кине оком якийсь бізнесмен, котрий вирішить збудувати тут супермаркет, бордель, казино чи багатоповерховий житловий будинок. Як не допустити цього і зберегти зелену зону та облагородити її – про це йшлося на громадському обговоренні.
Після вітального вступного слова декана біофаку Світлани Волошанської, проректора з науково-педагогічної роботи ДДПУ Володимира Шарана та проректора з наукової роботи ДДПУ Миколи Пантюка слово мав керівник регіонального еколого-просвітницького центру Мирон Цайтлер (доцент університету). Свій виступ він розпочав із цитати сучасного українського письменника Юрія Андруховича: «Коли в`їжджаєш в Україну, то в очі кидається її розхристаний ландшафт». Щоб в очі кидалися наші порядність та пунктуальність, потрібно зміни розпочати знизу, від самих себе, впевнений Мирон Цайтлер. Прикладом таких «змін знизу» є хоча б роздільне сортування сміття, запроваджене на біофаці. Інші приклади «змін знизу»: не чекаючи на допомогу влади, на біологічному факультеті самотужки взялися за реставрацію самобутніх вітражів, ліпнин, інших мистецьких творів. До речі, про трудомісткий процес реставраційних робіт і те, наскільки дешево вдалося це зробити у віллі Яроша, розповідали і декан факультету Світлана Волошанська, і художники-реставратори Марія Шумська та Назар Кульчицький.
Паралельно з обговоренням ідеї дендропарку пройшла довгоочікувана презентація зроблених реставраційних робіт вітражної зали та перспективи відновлювально-реставраційних робіт у будівлі Яроша в майбутньому. Всім присутнім було продемонстровано стан вітражної зали до і після реставрації – спочатку на фото, а потім наочно. Основним предметом відновлення стали вітражні вікна та ліпнина на стелі з розписом.
Повертаючись до теми дендропарку, зауважимо, що такий парк надзвичайно пасував би цій історичній споруді, про яку на зустрічі досить докладно розповів кандидат історичних наук, доцент кафедри давньої історії України Дрогобицького педуніверситету Богдан Лазорак. Науковець також наблизив присутнім силует мера Дрогобича, власника курорту Трускавець Раймунда Яроша, який, до речі, захоплювався красою природи, а після смерті своєї дружини Емми навіть заснував природничий музей на Помярках, який був об`єктом паломництва відпочивальників, туристів і науковців. Опікувався цим музеєм рідний брат Раймунда Яроша Ян Роман Ярош, тож Богдан Лазорак запропонував саме його іменем назвати майбутній дендропарк.
— Ми розглядаємо варіанти створення як дендропарку, так і greeen-парку, – каже Мирон Цайтлер. – На відміну від класичного дендропарку тут могла б постати зелена зона з елементами екологічних інновацій, історичним теренкуром, Wi-Fi-зоною…
А доцент кафедри екології та географії університету, кандидат сільськогосподарських наук Тарас Скробач доповнює колегу і зауважує, що мова йде не лише про висадку дерев та кущів (старі дерева переважно великої цінності не становлять, це фруктові дерева в аварійному стані), але і про формування стежок, встановлення відеоспостереження, освітлення території. Це важливі речі, адже станом на даний час занедбаний «парк» є місцем зустрічі алкоголіків, наркоманів, повій, безхатченків, бродячих собак. Хоча студенти та викладачі періодично очищають парк від гілок, повалених дерев та будівельного сміття, яке тут висипають злісні вороги природи, але їхніх сил протистояти незадовільному санітарному стану території все ж не вистачає. Так і існує цей пустир в самісінькому центрі Дрогобича, біля знаної будівлі, котра є пам`яткою архітектури, з якою пов`язана постать Раймунда Яроша.
Громадське обговорення щодо відновлення та збереження архітектурно-ландшафтного комплексу «Вілла Яроша» та створення на його території дендропарку тривало більше двох годин, участь в ньому взяли науковці, представники влади, політичних партій, громадських організацій, ЗМІ, духовенства різних конфесій. Участь в обговоренні взяли колишній проректор ДДПУ Юрій Кишакевич, о. Олег Кекош та о. Михайло Бачинський, депутати Дрогобицької міської ради Тарас Городиський та Богдан Пристай, працівник музею «Дрогобиччина» Володимир Пограничний, викладач Богдан Бугай, екс-заступник мера Дрогобича, громадський діяч Олег Дукас, громадський діяч, представник Партії зелених України, журналіст Сергій Матійко та інші. Практично ні в кого не було жодного сумніву, чи такий парк потрібен Дрогобичу. Певні розходження були тільки щодо його назви (імені Яна Романа Яроша, Діви Марії, Університетський та інші) та території (тільки біля вілли Яроша чи поширити його на всю парково-палацову зону включно з парками між філфаком та головним корпусом університету і між Народним домом та істфаком).
Виділивши землю для університету (0,4189 га), місто отримало б гарний парк, створений за співфінансування коштів ЄС, при співпраці біолого-природничого факультету Дрогобицького педуніверситету та факультету біотехнології університетського коледжу КАТО VIVES (м. Рузеляре, Бельгія).
Результатом громадського обговорення стало прийняття резолюції, в якій учасники цього обговорення визнали, що такий дендропарк варто створити і звернулися до міського голови Дрогобича та депутатів з проханням розглянути та позитивно вирішити питання його створення. Як запевнили представники політичних партій «Народний контроль», «Громадянська позиція» та «Батьківщина», які були присутні на обговоренні, депутати від цих політсил підтримають даний проект.
Непокоїть інше – питання створення дендропарку вже мало виноситися на сесію міськради, але було зняте, оскільки не набирало голосів. Це може свідчити, що хтось все ж має якісь приватні інтереси на цю зелену зону в бізнесово привабливій частині міста, в самому центрі Дрогобича. Саме тому у заголовку замість знаку оклику стоїть знак запитання…
Володимир Ключак, фото автора та Сергія Матійка
Наскільки відомо ця ділянка вже давно кимось прихватизована і ведуться суди,так як немає заізду в цей парк,а через чужі подвір’я недають мешканці будинків.Тому й знялося питання на сесіі,бо якомусь депутату конче потрібно побудувати щось..