У 1875 році Девід Браун отримав патент на апарат, який би транспортував товари, готівку та інші вантажі невеликих обсягів. З цього часу почалась автоматизація та облік роздрібних операцій. Перша система мала вигляд кошиків, які були підвішені на мотузці до каруселі, за допомогою якої до касира надходила вся готівка. Перший механічний касовий апарат був запатентований у США в 1883 році.
Касовий апарат — це електронний пристрій, призначенням якого є облік коштів, який відбувається під час здійснення розрахункових операцій.
Касовий апарат або електронний контрольно-касовий апарат (ЕККА) – це торговельні автомати чи інше устаткування, які здійснюють операції з продажу товарів чи послуг. Під час таких операцій покупцю не видається чек чи інший звітний документ щодо готівкових коштів або їх замінників. Участь фізичної особи, яка тримає на контролі здійснення оплати таких товарів чи послуг, не передбачена.
Як пише SystemGroup, до складу сучасного касового апарата входить клавіатура, механізми чеків та контрольної стрічки, дисплей касира і клієнта, грошовий ящик. Також є можливість підключати до них різні периферійні пристрої: сканери штрих-коду, платіжні термінали, ваги. Вони можуть враховувати як готівкові, так і безготівкові кошти, визначені заздалегідь. Касові апарати мають функції програмування переліку товарів, які продаються, робити звіти, рекламувати товари чи послуги.
З допомогою касового апарата контролюється грошовий обіг зі сторони власника бізнесу, а також здійснюється державний контроль. Також сучасні касові апарати дають можливість проводити статистичні збори даних і виконувати функції калькулятора або платіжного термінала.
Переваги застосування касових апаратів
Застосування касових апаратів надає низку переваг: самодостатність апарата (немає потреби у використанні комп’ютера і програми обліку); автономність (багатогодинна робота без підключення до мережі з автономним джерелом); номенклатура товарів знаходиться у пам’яті апарата, вона може бути змінена вручну; компактні розміри й невелика вага апарата (є актуальним за умови обмеження робочого місця касира); простота в роботі та обслуговуванні.
Отже, касовий апарат буде зручним у використанні для власників невеликого об’єкта з малою відвідуваністю і невеликою денною виручкою; об’єкта з малою площею касового місця; за умови поганого доступу чи обмеження до електроживлення або нестійкого температурного режиму; якщо номенклатура товару не є великою, тому її можна легко контролювати; коли продавець переміщується, здійснюючи доставку замовленого товару до клієнта, і видає чек під час розрахунку покупця готівкою в момент отримання товару (наприклад, інтернет-магазини).
Сучасні моделі касових апаратів мають контрольну стрічку в електронному форматі, великий обсяг пам’яті (кількість найменувань товарів, користувачів, податкових груп), а також гарантійний термін використання апарата, який визначається, насамперед, кількістю денних звітів, які може зробити прилад.
Реєстрація касового апарата
Контрольно-касову техніку необхідно ставити на облік усім підприємцям та організаціям. Її необхідно зареєструвати у тому податковому органі, який обслуговує підприємство. Є два реєстри, які оновлюються податковою службою. Один — для апаратів, які дозволено для реєстрації податківцями, інший – із переліком заборонених для реєстрації через зношеність або тих, які мають початкові технічні недоліки. Обираючи касовий апарат необхідно звірятися із Держреєстром РРО, щоб не придбати ККА, термін реєстрації якого нещодавно закінчився.
Але перед реєстрацією касового апарата, в першу чергу, необхідно обрати його вид. Він повинен відповідати вимогам для роботи, виду діяльності, сумісності з програмними продуктами. І найголовніше, апарат повинен бути включений до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій.
Ви володієте цікавішою інформацією на тему, радо розмістимо її на ресурсі,