При святоюрській школі у XV столітті ази освіти побирав допитливий хлопчина Юрій Котермак. Скоро Європа заговорила про нього як про Юрія Дрогобича. Так він підписував свої праці. У 1445 році винахідник друкарського металевого шрифту німець Й. Гутенберг лиш видрукував першу книжку (кажуть, корейці випередили винахід Гутенберга на 75 років, але про це стало відомо лиш сьогодні), 1464 року такий шрифт з’явився в Італії, а вже в 1483 році Юрій Дрогобич видав у Римі свій науковий трактат «Прогностична оцінка поточного року» (латинською мовою). Перша друкована книга вітчизняного автора!
У «прогностику» на 1483 рік з неабиякою точністю передбачено час двох затемнень Місяця, визначено географічні координати багатьох міст. Уперше в історії книгодрукування, зокрема, тут згадуються Дрогобич, Львів, Вільнюс, Москва. Автор дає поради, як боротися з епідеміями, засуджує війни, в тім числі турецько-татарські напади.
Передмова до книги написана поезією. В ній висловлена смілива як на той час думка про могутність людського ума, про те, що світ пізнаванний:
Обшири неба для наших очей незбагненно великі;
Розумом легко, проте, можемо їх осягнуть.
Цю тезу свого вчителя блискуче проілюстрував основоположник геліоцентричної системи світу Міколай Коперник – Юрій Дрогобич учив його астрономії в Краківському університеті.
– і то в епоху Леонардо да Вінчі, Мікеланджело, Рафаеля, коли Європа, і передусім Італія, славилася особливим розвитком науки і мистецтва. Як астронома (астролога), його запрошував у свої володіння герцог Феррари, як лікаря – кликав до себе польський король. Рукописний «прогностик» Юрія Дрогобича на 1478 рік власноручно скопіював собі відомий німецький вчений Гартман Шедель, автор виданої в кінці XV століття «Всесвітньої хроніки».
Десь у Кракові загубилася могила Юрія Дрогобича. Може, там її шукати, де похований італійський письменник і дипломат Буонаккорсі-Каллімах, якого Юрій знав ще з дрогобицьких зустрічей ? (Каллімах кілька разів гостював у Дрогобичі – в управителя солеварні, свого родича з Флоренції А. Тедальді. Бачачи, як той родич експлуатує дрогобичан, письменник-гуманіст попереджував: «Бережіться його, як головні, котра обпікає, коли тліє, і очорнює, коли згасне»). На могилі Каллімаха – художня плита за проектом Віта Ствоша. Знайти б і увічнити місце поховання першого доктора з Русі, видатного вітчизняного гуманіста Юрія Котермака-Дрогобича, який прожив недовге (бл. 1450 – 1494), та велика життя.
Ви володієте цікавішою інформацією на тему, радо розмістимо її на ресурсі,