катаклізми природиУже через 15 років запаси питної води на планеті можуть бути меншими за потреби людства

Про це, зокрема, йдеться, у новому звіті ООН. Основними причинами такого тривожного прогнозу експерти, які готували документ, називають зміни розподілу опадів на планеті, зменшення підземних запасів води і зростання кількості населення.

У зв’язку з цим провідні експерти пророкують, що світ найближчим часом чекають геополітичні потрясіння, пов’язані з тим, що на всіх не вистачатиме питної води. Як підрахували фахівці, у країнах із її дефіцитом до 2025 року проживатиме дві третини населення планети. Тож воєнні конфлікти майбутнього точитимуться уже не за золото чи нафту, а за життєдайну вологу!

Чому планеті із незчисленними річками, озерами і крижаними запасами прісної води раптом загрожує її дефіцит?

— Причина – у стрімких кліматичних змінах, що спровоковані потеплінням, – пояснила Світлана Бойченко, доктор географічних наук, провідний науковий співробітник Інституту геофізики ім. І.С. Субботіна НАНУ. – Середня температура на планеті невпинно підвищується (за прогнозами експертів, до кінця століття вона може зрости на 1,5 – 2,5°С). Звідси – різкі зміни у циркуляції атмосфери і волога, що розподіляється вкрай нерівномірно: вологі території внаслідок злив і повеней стають більш зволоженими, а сухі – ще сухішими через те, що опади тут стають мінімальними. Крім того, стрімкіше, як звичайно, тануть і гірські льодовики – ці резервуари прісної води раніше здавалися невичерпними, а тепер вона стікає потоками у долини і випаровується так швидко, що екосистема не встигає їх накопичити.

Якщо прогноз кліматологів справдиться, якою буде ситуація в Україні через п’ятнадцять років і далі?
— Потепління на 0,5 – 0,7°С, яке ми спостерігаємо нині, вже призвело до помітного перерозподілу опадів в Україні: на півночі та північному заході стало більше дощів, на південному сході та півдні – менше. Якщо сценарій зі збільшенням температури на 1,5 – 2°С справдиться, то на півдні, де пануватиме сухий степ, природних джерел прісної води майже не залишиться. Додам, що цей сценарій вважається ще доволі оптимістичним.

А є ще якийсь сценарій?
— Так, катастрофічний. За деякими розрахунками, він може стати реальністю, якщо середні показники температури зростуть на 3 – 4°С. Тоді зсув поясів субтропічних антициклонів може призвести до ситуації, коли північ і захід України невпинно заливатиме дощами, а південь, насамперед південний схід, перетвориться на пустелю. Лише Центральна Україна почуватиметься загалом комфортно.

У такій ситуації налагодити постачання питної води у регіони, де її катастрофічно бракуватиме, буде вкрай непросто – з огляду і на фінансові витрати, і з технічних причин. Це принципово новий виклик, перед яким постане держава.

Ірина КОНТОРСЬКИХ