ТрускавецьЗараз планується відновлювати віллу, як пам’ятку культурної спадщини

Вілла «Вавель», збудована в 1920 році знаходиться у Трускавці, за адресою Провулок Тихий, 1. Унікальна пам`ятка архітектури місцевого значення – одна з небагатьох, які свідчать про красу курорту.

Будівля давньої вілли була в задовільному стані, до кінця 2012 року там знаходилася трускавецька санстанція. Після ліквідації санстанції, цю гарну триповерхову споруду намагались від громади забрати, рейдерським методом. Тодішній орендар (ПП «Гарантбуд — 2012») діяв за схемою, очевидно, не без відома керівників міста. Будівлю ввели в перелік об’єктів, які дозволялось приватизувати, всередині приміщення, зробили звичайний ремонт, який категорично заборонено в спорудах такого значення, якою була і залишається вілла «Вавель».

Трускавець

Відтак, майже, отримали підставу для приватизації. І хто знає, якою була б доля вілли, потрапивши до приватних рук… Скоріше за все, її б знівечили сучасними ремонтами, й від унікального архітектурного стилю не залишилося б нічого. Та, на щастя, це їм не вдалося, адже після виборів громада мандату довіри колишній владі не дала.

У 2016 році, обраний міський голова Андрій Кульчинський виступив на захист вілли, він розпочав процедуру повернення пам’ятки у власність громади. Майже три роки за віллу «Вавель» точились запеклі бої у судах. У 2017 році будівлю пам’ятки повернули до переліку об’єктів, які не можуть бути приватизовані. А в результаті довготривалої судової тяганини, у 2018 році повернули легендарну віллу «Вавель» у власність громади.

Сьогодні вілла «Вавель», як пам’ятка архітектури місцевого значення має шанс на нову історію, яка розпочнеться з її реставрації. Про це розповідають в управлінні розвитку громади Трускавецької міської ради. Трускавець подав проєкт «Реставрація об’єкту культурної спадщини — пам’ятки архітектури місцевого значення вілли «Вавель» в м.Трускавець Львівської області» на участь у відборі проєктів робіт з реставрації, консервації, ремонту на пам’ятках культурної спадщини, які будуть реалізовані в рамках програми «Велике будівництво». Загальний бюджет проєкту 17 000 000 грн.

Метою проєкту є забезпечення сталого розвитку Трускавецької громади, розвиток внутрішнього та зовнішнього туризму, створення нової локації для туристичних маршрутів шляхом підвищення туристичної привабливості регіону — збереження об’єкту культурної спадщини вілли «Вавель» у м.Трускавці.

Відбір буде проведено експертною групою шляхом оцінювання та складення рейтингу проєктів протягом 30 календарних днів з дати отримання документів (1 квітня 2021 року).

До слова, Львівщина підготувала та надіслала до Києва 31 пакет документів, які передбачають відновлення 39 об’єктів культурної спадщини.