Ва-банк і ПриватбанкВід мільярдера Коломойського чекають неординарних ходів у протистоянні з Президентом

Уся країна із зацікавленням спостерігає за закулісною сутичкою ніж двома важковаговиками.

Спочатку усунення з посади керівника Дніпропетровщини, потім спроба держави відновити контроль над Укрнафтою, звільнення Ігоря Палиці на Одещині… Здається, Коломойський зазнає поразки, але мало хто вірить, що він просто і легко капітулює.

Коломойський не приховує, що є бізнесменом, і захищає свої позиції усіма доступними методами. А ще він дуже ерудована людина, здатна на нестандартні вчинки.

Ось, мабуть, тому в експертів з’явилося побоювання, що в боротьбі з Порошенком Коломойський може використати як таран свій чи не найбільший актив – Приватбанк.

Враховуючи, що в Приватбанку лежать гроші сотень тисяч громадян України, тисяч підприємств, навіть важко уявити, що може статися, якщо у цьому банку виникнуть штучно створені проблеми.

Звісно, важко повірити, що Коломойський здатен на те, щоб використовувати банк у політичних інтересах. Але все ж, що може статися, якщо він наважиться на це? Чи реалістичний такий сценарій?

У Коломойського цілком реальна можливість погрожувати державі завдяки впливу свого банку на банківську систему й загалом на економіку, – вважає економіст Борис Кушнірук. – Адже власник такої потужної фінансової установи, як Приватбанк, може спровокувати його неплатежі й таким чином створити параліч у країні на певний час. І в цьому велика небезпека.

Уявіть собі, що банк оголошує себе неплатоспроможним. При цьому в ньому кредитуються тисячі підприємств, мільйони людей тримають там депозити.
Наслідки можливої паніки навіть важко уявити – дестабілізація країни, включно з глибоким падінням гривні.

Отож ризик нині є, бо Коломойський – людина доволі авантюрна й може спробувати шантажувати Порошенка створенням проблем у “Приваті” для того, щоб поставити під загрозу стабілізацію всієї економіки країни.

Я не згоден з цією точкою зору, – каже Олександр Савченко, екс-заступник голови НБУ. – Теоретично все можливо, але практично майже неможливо. Це закінчилося б погано для всіх – і для України, і для “Привату”, і для групи, пов’язаної з ним. Тому найоптимальніша стратегія і Порошенка, і Коломойського, а точніше системи “Приват” та української держави – тримати лояльність, нейтральність одне до одного і не втягуватися в затяжні економічні чи політичні війни. А всім іншим у будь-якому разі треба враховувати ризики.

— Яка ймовірність того, що Коломойський ризикне використати банк у політичній грі?

Банк і політика – несумісні речі. Якщо банк ув’язується в політику, то закінчує банкрутством. З іншого боку, і держава не може воювати з “Приватом”, тому що він дуже великий. Саме його стосується відомий вислів “too big to fail”, який приписують економісту Хайману Мінскі і який означає, що фінансовий заклад такий великий і має таку велику кількість економічних зв’язків, що його банкрутство призведе до катастрофічних наслідків для економіки. Приватбанк має більш як 10% банківських активів. Якщо він збанкрутує, то збанкрутує вся банківська і загалом фінансова система країни. Тому держава також не може воювати з “Приватом”.

— Усі побачили (в тому числі й сам пан Коломойський), що без співпраці з державою олігархи дуже швидко втрачають свою потугу – економічну, фінансову, – додає Володимир Лановий, президент Центру ринкових реформ. – Вони значно зменшують доходи, адже втрачають допуск до джерел збагачення. Тому всі олігархи, як і раніше, будуть загравати з владою. Вони не можуть існувати самі собою.

Олігархи, як правило, дуже практичні люди. Вони хочуть сьогодні взяти своє, а не через кілька років. Вони не мрійники. Тому я чомусь думаю, що всі дії Коломойського, вся критика Президента – лише для того, щоб повернути Порошенка за стіл переговорів із собою.

— Яким чином усунути мо¬жливість тиску банку, олігар¬хів на економіку?

О. Савченко:
— Наразі між Порошенком і Коломойським, думаю, діє взаємовигідний пакт про ненапад. Потім треба приймати закон, яким буде заборонено існування банків з активами, що становлять більш як 8% усієї банківської системи. Але це можливо зробити після того, як закінчиться криза.

— Чим саме активи понад 8% небезпечні?

— Тому що є така економічна теорія, економічна практика й статистика, які доводять, що якщо банкрутує банк або кілька банків, сукупність активів яких перевищує 8%, це призводить до зупинки функціонування банківської системи. Тому треба привести свою діяльність у відповідність до цього закону за 3 – 4 роки. Частину активів можна продати з прибутком. І в цьому разі залежність держави від одного банку зменшиться.

Світлана ОЛІЙНИК