аптека-музей27 січня, в Бориславі відбулося урочисте відкриття аптеки-музею світового винахідника нафтової промисловості Йогана Зега

Розпочалася урочиста частина з освячення приміщення настоятелями храмів міста Романом Василівим, Олегом Смерекою та Анатолієм Демченком.

З вітальним словом виступив міський голова Ігор Яворський: «Радий сьогодні відзначати таку урочисту подію – відкриття аптеки-музею Яна Зега. Історія Борислава, яка пов’язана з нафтовидобутком, з постатями, що жили, працювали, творили тут, винаходи яких здійснили величезний вплив на розвиток цілої епохи, є несправедливо забутою. Тому сьогодні у нашому місті важлива подія, яка стане ще одним кроком на шляху до відновлення славного історичного минулого Борислава. Дякую усім присутнім, усім, хто причетний до реалізації цього проєкту».

До привітань запросили голову Львівської обласної ради Ірину Гримак, яка висловила слова вдячності та привітала мешканців з відкриття аптеки-музею: “Ця будівля – це черговий крок до розвитку туризму на цій території. Борислав має ще багато речей, які ми покажемо і будемо пишатися ними. За вами першість, тож втримуйте її та розвивайтеся. Ваші задуми обов’язково матимуть відлуння від влади області”. 

Про свої враження про реалізацію проєктів у нашому місті поділилася виконавчий директор Асоціації «Єврорегіон Карпати – Україна» Галина Литвин: «Перед нами приклад того, як системна і послідовна робота громадськості й місцевої влади приносить такий результат. Я пригадую, коли вперше Борислав подавав проєкт на конкурс і представляв фото ділянки, як була тут пів року тому і бачила лише зведену будівлю, в якій нічого не було. Дуже щаслива, що ця робота створила ще один нафтовий туристичний магніт в Україні та Європі, що Асоціація «Єврорегіон Карпати – Україна» має змогу підтримувати такі проєкти. З нетерпінням чекаю нової ідеї від Борислава».

Міський голова Ігор Яворський вручив голові Львівської обласної ради Ірині Гримак та виконавчому директору Асоціації «Єврорегіон Карпати – Україна» Галині Литвин подяки за сприяння в реалізації проєктів Конкурсу ініціативи місцевих карпатських громад «Встановлення аптеки-музею світового винахідника нафтової промисловості Йогана Зега» та «Облаштування та наповнення музейними експозиціями аптеки-музею світового винахідника нафтової промисловості Йогана Зега у м. Бориславі». А також передав символічні бориславські подарунки, які не можна придбати більше ніде у світі, – картини, написані нашим озокеритом. Автором таких картин є наш краянин, художник, який зображує на них багату і самобутню історію Борислава, Павло Деленкевич. 

На закінчення офіційної частини відкриття з привітальними словами виступила начальник управління туризму та курортів Львівської обласної державної адміністрації Наталія Табака.

А далі присутні мали змогу поринути у давнє минуле Борислава – актори народного драматичного театру імені Петра Телюка представили театральну мініатюру з життя Йогана Зега «Якось у Бориславі». Свої ролі майстерно виконали актори театру Ольга Кекіс, Андрій Делінкевич та Ігор Мандзяк. Автором та режисером міні-вистави є заслужений артист естрадного мистецтва Ігор Мельник.

Після завершення театральної мініатюри присутніх запросили на тематичну екскурсію музеєм, де краєзнавець Ігор Романів розповів про минуле Йогана Зега, як саме він пов’язаний з нашим містом і яку роль відіграє його винахід. Майстер-клас із виготовлення свічок з озокериту представила майстриня Ірина Соколович, яка поділилася багатьма цікавинками про те, як робити свічки з воску та озокериту.

Довідково:

Йоганн Зег – магістр фармації, відомий дослідник бориславської нафти, один із засновників технології її рафінування (розділення) на фракції. У 1853 році він розробив схему й установку перероблення «чорного золота», які не лише заклали фундамент нафтової та озокеритової галузей промисловості, але стали потужним фактором економічного розвитку Галичини й Австро-Угорської монархії. Нафта, озокерит та продукти їхньої перероблення принесли Бориславу світову славу саме завдяки розробкам Йогана Зега.

З 1876 року жив Йоганн Зег у Бориславі, відкрив свою аптеку на вул. Панській (сучасна вул. Шевченка, 12). Проживав тут до останніх днів свого життя, бувши незмінним власником аптеки «Зірка». Він так і не став мільйонером, однак його винахід став «зіркою, яка випромінювала світло для мільйонів». 25 січня 1897 року після короткочасної хвороби Йоганн Зег помирає. Його поховано у Бориславі (колишній цвинтар на Волянці, що на розі сучасних вулиць Володимира Великого і Героїв ОУН-УПА). На жаль, ні його могила, ні будівля аптеки не збереглися – в радянські часи все просто зрівнялося з землею.

Джерело: boryslavrada.gov.ua