Комунальні тарифиКількість домогосподарств, які мають борги за спожитий газ, в жовтні поточного року збільшилася до 60% в порівнянні з попередніми періодами

Про це повідомили в Асоціації постачальників енергоресурсів

(АПЕ), що об’єднує 30 постачальників природного газу, передає Д-НК.

«З огляду на те, що протягом літа — початку осені споживачі поступово погашали борги, накопичені за попередній опалювальний сезон, а вересень відрізнявся низьким споживанням, то ситуація з боргами виглядала більш оптимістично. Зараз же, за підсумками жовтня, ситуація з оплатою ресурсу стрімко погіршується: за узагальненими даними членів асоціації, кількість домогосподарств-боржників збільшилася до 60% «, — сказав перший заступник голови правління асоціації Євген Нацвін-Степанов.

За його словами, причиною зниження рівня розрахунків є, зокрема, заборона на відключення боржників і на нарахування їм штрафів та пені через карантин.

«Закон №530-IX позбавив постачальників одного з найбільш вагомих важелів впливу на боржників можливості обмеження і відключення за несплату. В результаті значна кількість громадян просто перестала платити за спожиті ресурси», — зазначив Нацвін-Степанов.

При цьому в АПЕ звернули увагу, що частка газових боргів є найзначнішою в структурі заборгованості населення за ЖКП.

«За даними Державної служби статистики України, борг населення за спожитий природний газ та послугу по його доставці на початок жовтня 2020 року перевищив 21,1 млрд грн із загального боргу населення за житлово-комунальні послуги в обсязі 54,3 млрд грн. При цьому борги за тепло і гарячу воду станом на 30 вересня склали 16,3 млрд, за поставку і розподіл електроенергії — 4,98 млрд гривень», — повідомив заступник голови правління АПЕ.

За його словами, найбільш критична ситуація із заборгованістю — в Донецькій, Одеській, Харківській та Дніпропетровській областях: борги жителів кожного з цих регіонів перевищують 2 млрд грн. Найкраще побутові споживачі платять за газ в Рівненській, Кіровоградській та Черкаській областях.

У АПЕ висловили побоювання, що в разі непогашення українцями боргів за газ і ЖКП країну в розпал опалювального періоду може очікувати колапс комунальної системи.

Крім цього, систематичні неплатежі ведуть до накопичення боргів, які потім споживачам буде ще складніше погасити, відзначили в АПЕ,

«По закінченню карантинних обмежень постане питання припинення газопостачання неплатників і будуть вжиті заходи стягнення заборгованості в судовому порядку, а також інші небажані наслідки», — акцентував Нацвін-Степанов.