pamjatkaВіллу «Великий Косинір», що у центрі Трускавця на вул. Шевченка, 28, планують зруйнувати

Уже зараз її почали демонтувати, а також будівлю, що поруч, на Шевченка, 30, інформує «Джерела Трускавця».

Як зазначає видання, власником двох будівель є приватне підприємство з Івано-Франківська «Трускавець Апартмент», яке купило їх кілька років тому у «Трускавецькурорту». Одна з них – колишня вілла «Великий Косинір» — була у переліку пам’яток архітектури місцевого значення Львівської області.

Однак, як повідомили виданню у трускавецькому управлінні архітектури, нові власники надали документ – наказ Міністерства культури України від 19.04. 2019 року, яким з переліку культурної спадщини вилучено низку будівель через невідповідність критеріям. Серед цих об’єктів вказано і віллу «Великий Косинір», що у Трускавці на вул. Шевченка. Єдину – з усієї Львівщини, яку позбавили статусу пам’ятки архітектури.

вілли Трускавця

Цю будівлю міністерство вилучило з Державного реєстру нерухомих пам’яток України на підставі подання департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської облдержадміністрації від 09.08.2018. Керівником тоді була Оксана Ткачук, яка з квітня цього року знову очолює департамент.

Як відомо, на місці зруйнованих будівель власники «Трускавець Апартмент» планують звести шестиповерховий апарт-готель. Детальний план території для будівництва цього об’єкту погодили депутати Трускавецької міської ради: Богдан Габшій, Іван Герльовський, Олег Карпин, Михайло Кіселичник, Михайло Малащак, Мирослав Мицько, Олена Савченко, Віра Сазонова, Микола Сеньків, Анатолій Стародуб, Ігор Стасик, Руслан Цехмейстер. «За» проголосували також секретар ради Наталя Пономаренко і, звісно ж, міський голова Андрій Кульчинсьий.

Зазначимо, що у переліку пам’яток архітектури місцевого значення у Трускавці тепер залишилося 15 об’єктів. Це вілли «Гопляна», «Гражина», «Світезянка», «Клюберґ», «Постій», «Сіріуш», «Ягуся», «Анастасія», «Еден», «Мірка», «Олімпія», «Погонь», «Рекорд», «Софія», «Під божою матір’ю».

На сьогодні більшість вілл знаходиться в приватному використанні, і лише деякі – в державному (приміщення використовуються для музеїв). Таких вілл було набагато більше, однак вони нещадно були зруйновані. Тому дуже важливо берегти архітектурні пам’ятки, які залишились, адже вони є взірцем історичного минулого Трускавця.